AKTUALITY

14
ST
ZÁŘÍ 2011


Dokument České kořeny ve Švýcarsku s hudbou Bohuslava Martinů

Hudba B. Martinů dominuje v novém dokumentu 
České kořeny ve Švýcarsku

Již 20 let je v kontaktu s českými krajany po celém světě časopis Český dialog
Vychází v Praze pod vedením šéfredaktorky Evy Střížovské a jeho vydavatelem je občanské sdružení Mezinárodní český klub (MČK). A právě v MČK vznikla – ve spolupráci s jihomoravským KAM Studiem Tomáše Kubáka – idea série dokumentů o Češích v zahraničí.
Dostala název České kořeny a rozběhla se již v r. 2009. To, čím jsou dokumenty specifické, je velký důraz na hudbu – vybíranou tematicky a s využitím autentických nahrávek v interpretaci českých hudebníků žijících v dané zemi. Mimo to dokumenty využívají také hudbu charakterizující tu kterou zemi, a také té, která byla zkomponována českými skladateli, kteří v dané zemi pobývali. 

Pro výběr zajímavých osobností a rodin využívají České kořeny právě kontaktů získaných díky časopisu Český dialog a činnosti Mezinárodního českého klubu. Tak se stalo, že v prvním, pilotním snímku České kořeny ve Švédsku, je obsažen kromě sedmi dalších zajímavých osobností také filmový portrét houslového virtuosa Jaroslava Šonského. 
Dokument provází jeho autentická interpretace a dále i nahrávka části Smetanova dua Z domoviny (s klavíristkou Patrícií Bretas). O Smetanovi a jeho švédském pobytu je ve filmu samozřejmě výrazná zmínka. 
Dokument měl značný úspěch doma i mezi krajany ve Švédsku, což u malého týmu, v jehož produkci vznikl, vyvolalo chuť a zájem natočit další díl. Vznikl ve Švýcarsku, zemi, kde osud jakoby předznamenal osudy dalších tisíců českýh exulantů po roce 1948, ale zejména 1968.

Jaroslav Šonský – též aktivní člen vedení International Martinů Circle – poskytl i pro tento díl, jako skvělý interpret Martinů hudby další nahrávku ze své produkce. Jsou to Bergerettes (spolu se členy někdejšího Epos tria), které provázejí značnou část dokumentárního snímku natočeného v Basileji, Zurychu a Luzernu a jejich okolí. Dokreslují i ráz švýcarské krajiny v okolí Pratteln a Basileje, kde Martinů žil. Kamera nahlédla také do basilejského Stadtcasina, kde zaznělo v premiéře několik jeho významných opusů, a kde je umístěna pamětní deska Martinů. 
O její vznik se zasadil vynikající český klavírista žijící v Zurychu, Robert Kolínský. jenž se stal jednou z filmovaných osobností tohoto druhého dílu Českých kořenů. Narodil se ve Švýcarsku rodičům, kteří sem emigrovali. Již od počátků své hudební kariéry také velmi intenzivně propaguje hudbu Martinů, nejen vlastní interpretací, ale také jako zakladatel a umělecký ředitel a Martinů Festtage v Basileji. V dokumentu zazní v jeho podání část Sonáty pro klavír a housle č. 1 (zde s Alexandrem Rožděstvenským) a jedné z Arabesek.
Film se však zabývá i jeho osobní výpovědí jako člověka narozeného v jiné kultuře, než která mu byla dána rodiči, vztahem k České republice a češtině.
Na podobné téma hovoří v dokumentu České kořeny ve Švýcarsku i další zajímaví krajané. 
Například Máša Exnarová, galeristka, která Švýcarům nabízí nahlédnutí do české kultury prostřednictvím výstav, ale i koncertů v galerii v Sisachu u Basileje, nedaleko Pratteln, kde Martinů pobýval. 
Kromě úryvků z jiných hudebních žánrů film provází ještě další Martinů hudba – z nahrávky 4CD vydaného Institutem B. M. Motiv z VI. symfonie působivě dokreslí alpské scenerie. A část II. věty Koncertu pro hoboj a malý orchestr vyzní silně emotivně v rámci portrétu výjimečné osobnosti Dany Seidlové. Toto Martinů dílo velmi souzní s jejími myšlenkami, týkajícími se pocitu domova, emigrace, návratů či nenávratů. 
České kořeny ve Švýcarsku jsou tak dokumentem, kde hudba B. Martinů umocňuje silné téma exilu. Skladatelova osobnost se zde objevuje jako stále přítomný fenomén mezi českými osobnostmi žijícími v této zemi dnes.  
Autorský tým (Tomáš Kubák, režie, kamera, střih, Martina Fialková – produkce, rozhovory, výběr hudby a Veronika Hollerová – scénář, rozhovory) děkuje za podporu Nadaci Bohuslava Martinů, s jehož přispěním film mohl vzniknout. 
Více informací o projektu České kořeny najdete na www.ceskekoreny.cz 
   
Martina Fialková 

Promítání filmu v Českém centru v Praze dne 14. 9. 2011 v 17.30 hod. Premiéra dokumentu 2. listopadu ve 22.50 na ČT2.