AKTUALITY

Bohuslav Martinů na jazzovém albu Davida Dorůžky

Nové album českého jazzového kytaristy Davida Dorůžky Autumn Tales vybrala stanice Český rozhlas Jazz jako nejlepší jazzové album loňského roku. V anketě Česká jazzová sklizeň bodovalo i přes silnou konkurenci - loni v České republice vyšlo 45 jazzových alb, což je zatím nejvíce v novodobé historii. Kromě skladeb Davida Dorůžky obsahuje CD také několik kompozic kontrabasisty Jiřího Slavíka, ale i originální instrumentální aranžmá písně Opuštěný milý z Nového špalíčku, H 288 Bohuslava Martinů.
Více

Smetanovo trio získalo BBC Music Magazine Award za album Martinů

Smetanovo trio získalo prestižní cenu BBC Music Magazine Award za kompletní nahrávku klavírních trií Bohuslava Martinů. Nejde o první ocenění této nahrávky, od vydání alba u Supraphonu v minulém roce se Jitka Čechová (klavír), Jiří Vodička (housle) a Jan Páleníček (violoncello) dočkali uznání i od Diapason d´Or, BBC Music Magazine Disc of the Month, Sunday Times Album of the Week či TIP časopisu Harmonie.
Více

Vychází další svazek Souborného vydání díla Bohuslava Martinů: Kantáty z Vysočiny na texty M. Bureše

Vychází další svazek Souborného vydání díla Bohuslava Martinů, který obsahuje čtyři kantáty z Vysočiny Bohuslava Martinů komponované na texty Miloslava Bureše. Souborné vydání realizuje pro nakladatelství Bärenreiter tým Institutu Bohuslava Martinů s finanční podporou Nadace Bohuslava Martinů, Grantové agentury ČR a Státního fondu kultury. Editorem tohoto svazku je Vít Zouhar.
Více

Balet Sinfonietta Giocosa v New Yorku

Taneční soubor Scottish Ballet představí ve dnech 11. - 16. dubna v New Yorku v Joyce Theatre tři choreogafie, z nichž jednou je balet uměleckého ředitele Scottish Ballet Christophera Hampsona “Sinfonietta Giocosa” s hudbou Bohuslava Martinů, jehož skladba měla v New Yorku premiéru v Carnegie Hall před 75 lety.
Více

Best Edition Award pro nového člena Ediční rady Souborného kritického vydání

Francouzský muzikolog Denis Herlin, který je od letošního roku novým členem Ediční rady Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů, získal za vydání prvního svazku cembalových skladeb Françoise Couperina, publikované nakladatelstvím Bärenreiter, ocenění Best Edition Award za nejlepší hudební edici roku 2016. Gratulujeme!
Více

Jakub Hrůša jmenován hlavním hostujícím dirigentem Philharmonia Orchestra

Prezident International Martinů Circle Jakub Hrůša se od sezóny 2017/2018 stane jedním ze dvou hlavních hostujících dirigentů londýnského Philharmonia Orchestra. Kromě tohoto prestižního angažmá působí také jako šéfdirigent Bamberských symfoniků, stálý hostující dirigent České filharmonie či jako hlavní hostující dirigent Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra.
Více

Česká premiéra filmu Music of Exile

„Music of Exile“ bude poprvé v této zemi uveden v poličském Tylově domě ve čtvrtek 25. května 2017 v 19.00 hodin.
Více

Gramophone v recenzi vyzdvihuje Kantáty z Vysočiny

Pražský filharmonický sbor s Lukášem Vasilkem v čele, kteří stojí za albem vydaným Supraphonem v minulém roce za podpory Nadace Bohuslava Martinů, se těší z dalšího ocenění své práce. Jejich album se nyní se objevuje v recenzi prestižního britského časopisu Gramophone.
Více

Řecké pašije poprvé v Olomouci

Vůbec poprvé byla v Olomouci nastudována opera Bohuslava Martinů Řecké pašije, H 372 inspirovaná románem řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise s hlubokým humanistickým poselstvím.
Více

CD Dny Bohuslava Martinů 2014

International Martinů Circle vydává každým rokem CD z festivalu Dny Bohuslava Martinů, obsahující jak Martinů skladby nahrané přímo na koncertech festivalu ročníku, tak i unikátní historické nahrávky. Co obsahuje nejnovější CD z této řady?
Více

Prof. Ivan Štraus slaví 80. narozeniny. Gratulujeme!

Profesor Ivan Štraus, významný český houslista, pedagog a dlouholetý člen správní rady Nadace Bohuslava Martinů a také její bývalý předseda, slaví dnes své 80. narozeniny. Vše nejlepší!
Více

Jakub Hrůša o Bohuslavu Martinů, českém zvuku a Jiřím Bělohlávkovi

Bamberší symfonikové s Jakubem Hrůšou v čele na konci ledna provedli zajímavý program, sestávající z děl Johna Cage (4‘33“), Johannese Brahmse (4. symfonie) a Bohuslava Martinů (Symfonické fantazie) a David Nice měl při této příležitosti možnost vyzpovídat prezidenta International Martinů Circle Jakuba Hrůšu
Více

Dvakrát ztracený koncert konečně nalezen

Příběh dvakrát ztraceného a konečně nalezeného Koncertu pro housle a orchestr č. 1 Bohuslava Martinů již přineslo druhé číslo Martinů Revue roku 2016. Nyní se o něm můžete dozvědět více.
Více

Vychází poslední číslo Martinů Revue roku 2016!

Co přináší poslední vydané číslo Martinů Revue?
Více

Rozhovor s vítězkou Soutěže Nadace Bohuslava Martinů Marií Zahrádkovou

V listopadu již tradičně proběhl před festivalem Dny Bohuslava Martinů 21. ročník Soutěže Nadace Bohuslava Martinů, v němž se poprvé soutěžilo ve dvou kategoriích: dechové nástroje (trubka, klarinet, flétna) a cembalo. Právě ve druhé kategorii vyhrála Marie Zahrádková, která se kromě cembala věnuje i hře na varhany a se kterou vám také přinášíme rozhovor.
Více

Epos o Gilgamešovi v Praze

V Rudolfinu zazní v následujících třech večerech Epos o Gilgamešovi, H 351 ve verzi kritického vydání. Oratorium se minulý rok v Janáčkově opeře NdB uvedlo v plném scénickém provedení a svazek Eposu ze Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů, který vyšel v nakladatelství Bärenreiter v roce 2015, obdržel prestižní ocenění German Music Edition Prize za nejlepší hudební vydání roku 2015.
Více

Památník Lidicím s London Philharmonic Orchestra

Dnes v Londýně v Royal Festival Hall provede London Philharmonic Orchestra a jeho šéfdirigent Vladimir Jurowski program se jménem “Objevy 20. století”. Ten obsahuje Symfonii č. 9 Ralpha Vaughana Williamse, skladbu Mourned by the wind od Giyai Kancheliho a Památník Lidicím, H 296 Bohuslava Martinů.
Více

Ve svých 88 letech zemřel MUDr. Hideo Sekine

Dne 18. ledna v Tokiu zemřel v 88 letech bývalý předseda japonské společnosti Bohuslava Martinů MUDr. Hideo Sekine. Čest jeho památce!
Více

Smetanovo trio získalo nominaci na BBC Music Magazine Award

Kompletní dílo Bohuslava Martinů pro klavírní tria, nahrané Smetanovým triem pro Supraphon, získalo nominaci na BBC Music Magazine Award v kategorii komorní hudba, ve které bude soutěžit s nahrávkami souborů Escher String Quartet (Mendelssohn: Smyčcové kvartety č. 5 a č. 6) a Danish String Quartet (Adès: Arcadiana, Nørgård: Quartetto Breve a Abrahamsen: 10 Preludes).
Více

Paní prof. Zuzaně Růžičkové přejeme vše nejlepší!

Rozhovor s významnou cembalistkou úzce spojenou s Bohuslavem Martinů na Českém rozhlasu Vltava u příležitosti jejích 90. narozenin.
Více

Bohuslav Martinů na festivalu Pražské jaro

Program na 72. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské Jaro byl již odtajněn. Nabídne kolem 45 koncertů - mezi nimi i ty, na nichž se objeví skladby Bohuslava Martinů.
Více

Jiří Bělohlávek se v příští sezóně zaměří na Suka a Martinů

Hospodářské noviny přinesly při této příležitosti s Jiřím Bělohlávkem rozsáhlý rozhovor, ve kterém šéfdirigent informuje především o dalších plánech orchestru, ve kterých hraje velkou roli dílo Bohuslava Martinů.
Více

Nově vydáno: Snadné klavírní skladby a tance

Vychází nový cyklus skladeb pro klavír „Snadné klavírní skladby a tance“ od nakladatelství Bärenreiter, obsahující skladby Bohuslava Martinů z let 1919 až 1937. Tyto půvabné klavírní miniatury jsou vhodné především do hudebních škol pro žáky klavíru a některé z nich jsou vydány úplně poprvé.
Více

Dny Bohuslava Martinů 2016

Od 5. do 22. prosince 2016 probíhá festival Dny Bohuslava Martinů, který se již po 22. zaměřuje na významného českého skladatele 20. století.
Více

Host Telefonotéky: Aleš Březina, ředitel Institutu Bohuslava Martinů

Ve středu 7. prosince byl hostem pořadu Telefonotéka Českého rozhlasu Vltava ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina. S redaktorkou Janou Vašatovou mluvil kromě osobnosti Bohuslava Martinů také o Souborném kritickém vydání děl skladatele a také o 22. ročníku festivalu Dny Bohuslava Martinů.
Více

Vítězové 21. Soutěže Nadace Bohuslava Martinů 2016

Již tradičně před festivalem Dny Bohuslava Martinů proběhl 25. – 26. listopadu 21. ročník Soutěže Nadace Bohuslava Martinů, v němž se poprvé soutěžilo ve dvou kategoriích: cembalo a dechové nástroje (trubka, klarinet, flétna).
Více

22. Martinů Festtage 2016: Ohlédnutí za festivalem

Ve švýcarské Basileji skončil festival, který již po dvaadvacáté nabídl především koncerty věnované hudbě Bohuslava Martinů.
Více

Druhý benefiční koncert na podporu Institutu Bohuslava Martinů

Koncert v pražském Kaiserštejnském paláci, na kterém vystoupí Martina Janková, Tomáš Král a Ivo Kahánek.
Více

Svatební košile v Brně: Světová premiéra kritické edice díla

Dnes a zítra zazní v Janáčkově divadle v Brně světová premiéra kritické edice skladby Svatební košile, H 214 I A ze Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů.
Více

Benefiční koncert: Rozhovor s Martinou Jankovou a Ivo Kahánkem

Za méně než týden proběhne 2. benefiční koncert ve prospěch Institutu Bohuslava Martinů, měli jsme proto příležitost vyzpovídat Martinu Jankovou a Ivo Kahánka, kteří spolu na tomto koncertě vystoupí s Tomášem Králem.
Více

Jakub Hrůša a Gewandhausorchester se Symfonií č. 4 živě!

Živý přenos 4. symfonie Bohuslava Martinů.
Více

Symfonie č. 4 v recenzi webu Bachtrack

V recenzi na webu Bachtrack, který platí za internetovou Mekku klasické hudby, píše David Truslove o říjnovém vystoupení Bournemouth Symphony Orchestra s dirigentem Aleksandarem Markovićem v britském městě Poole.
Více

Předseda Nadace Bohuslava Martinů v rozhovoru pro stanici Český rozhlas Dvojka

​Ve středu 26. října v pořadu Jak to vidí na stanici Český rozhlas Dvojka mluvil předseda Nadace Bohuslava Martinů profesor Jiří Hlaváč o aktuálních tématech spojených s politickou situací v zemi.
Více

Křest 4. svazku Souborného vydání díla Bohuslava Martinů

V Českém muzeu hudby zazní všechny skladby posledního svazku Souborného kritického vydání díla B. Martinů v podání členů PKF - Prague Philharmonia.
Více

Souborné vydání díla Bohuslava Martinů: recenze v NOTES

Prvních dvou svazků Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů si nyní všímá v rozsáhlé recenzi muzikolog Nigel Simeone v zářijovém čísle prestižního amerického vědeckého časopisu NOTES.
Více

Nová Martinů Revue 2/2016 je na světě

Druhé číslo Martinů Revue roku 2016 a zároveň speciální „prázdninové“ vydání je na světě.
Více

Vychází další svazek Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů: Komorní hudba pro 6 - 9 nástrojů

Tento svazek obsahuje skladby pro 6 - 9 nástrojů: Les Rondes, H 200, Serenáda č. 1, H 217, Serenáda č. 3, H 218, Stowe Pastorals, H 335 a Nonet č. 2, H 374.
Více

Raná orchestrální díla na CD od Toccata Classics

Další neznámé skladby Bohuslava Martinů se dostávají k veřejnosti v nahrávce, která uvádí tvorbu z období jeho mládí. Jedná se o druhou část z řady raných orchestrálních děl, které vydává Toccata Classics.
Více

Epos o Gilgamešovi / Dido a Aeneas v Janáčkově divadle

Dvě velká zhudebněná díla minulosti v Janáčkově divadle v Brně. Epos o Gilgamešovi Bohuslava Martinů a Dido a Aeneas Henryho Purcella.
Více

Otvírání studánek Alfréda Radoka v Brně

Činoherně-hudebně-taneční projekt s názvem Otvírání studánek Alfréda Radoka spojuje život významného českého režiséra se slavnou kantátou Bohuslava Martinů.
Více

Jiří Bělohlávek mezi smyčci a dechy 24. dubna

V neděli 24. dubna se od 19:30 představí v Dvořákově síni pražského Rudolfina PKF - Prague Philharmonia s dirigentem a jejím čestným uměleckým ředitelem Jiřím Bělohlávkem.
Více

NOVÁ MARTINŮ REVUE: Epos o Gilgamešovi - první recenze

Recenze na první svazek Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů Epos o Gilgamešovi v nové Martinů Revue.
Více

Vychází první číslo Martinů Revue roku 2016!

Vychází první číslo roku 2016 časopisu zaměřeného na českého skladatele Martinů Revue.
Více

Dvakrát Martinů - na Vltavě 6. a 9. dubna 2016

Dvě vysílání na Českém rozhlasu 3 - Vltava s avantgardní tvorbou Bohuslava Martinů.
Více

NOVÁ MARTINŮ REVUE: Dny Bohuslava Martinů 2015

Výběr z recenzí na koncerty Dnů Bohuslava Martinů 2015 v novém čísle Martinů Revue.
Více

Juliette po šestnácti letech v Národním divadle v Praze

Ve čtvrtek 24. března a v pátek 25. března 2016 se po šestnácti letech v Národním divadle v Praze objeví opera Bohuslava Martinů Juliette (Snář), H 253.
Více

Hry o Marii znovu v Brně 23. března

Do Janáčkova divadla se vrací úspěšná inscenace opery Hry o Marii Bohuslava Martinů, která měla v Brně premiéru v březnu minulého roku.
Více

Ruská premiéra Ariadny Bohuslava Martinů v Moskvě 18. března

V pátek 18. března uvádí Moskevské akademické hudební divadlo K. S. Stanislavského a V. I. Němiroviče-Dančenka poprvé v Rusku premiéru lyrické opery Bohuslava Martinů Ariadna.
Více

Večery s hudbou Karola Szymanowského a Bohuslava Martinů 14. - 16. března

Festival s hudbou Karola Szymanowského a Bohuslava Martinů v polských Katovicích.
Více

Vychází nová publikace o Bohuslavu Martinů od Patricka Lamberta!

Nová publikace MARTINŮ IN HIS TIME - THE RECORDED LEGACY: A Biographical Survey of the Early Recordings od Patricka Lamberta.
Více

Vše nejlepší! 70. narozeniny dnes slaví Jiří Bělohlávek

Vše nejlepší přejeme českému i světovému dirigentovi prof. Jiřímu Bělohlávkovi k 70. narozeninám, které má dnes, 24. února 2016.
Více

27. února začíná Festival Cesty Bohuslava Martinů 2016

Již druhý rok se v Lucernu snaží oživovat tvorbu velkých skladatelů, jejichž méně známá díla se nedostávají na programy koncertů tak často, jak by si zasloužila. Minulý rok to byl Arnold Schoenberg, nyní je ale čas na Bohuslava Martinů.
Více

Petr Nouzovský s Koncertem pro violoncello a orchestr 11. února 2016

Plzeňská filharmonie s Petrem Altrichterem a sólistou Petrem Nouzovským.
Více

Harry Halbreich slaví 85 let!

Dne 9. února 2016 slaví své 85. narozeniny muzikolog a pedagog Harry Halbreich.
Více

Dvojkoncert v Mnichově s Jurajem Valčuhou

Münchner Philharmoniker a Juraj Valčuha s ryze českým programem.
Více

NOVÁ MARTINŮ REVUE: Tři přání v Ostravě

Recenze na představení opery Tři přání aneb Vrtkavosti života v Ostravě v nové Martinů Revue.
Více

NOVÁ MARTINŮ REVUE: Uprchlíci Bohuslava Martinů

V novém čísle Martinů Revue najdete tři recenze na premiéru opery Řecké pašije v Essenu.
Více

Jiří Bělohlávek hostem telefonotéky 14. ledna 2016

Živě vysílaný rozhovor za účasti veřejnosti s možností dotazů na hosta.
Více

Vychází nové číslo Martinů Revue 3/2015

Nové číslo časopisu zaměřeného na skladatele Bohuslava Martinů právě vychází.
Více

Dvakrát Martinů v Paříži v provedení Jakuba Hrůši

Dva koncerty s orchestrem Orchestre Philharmonique de Radio France
Více

AUDIO: Rozhlasový rozhovor s Alešem Březinou o Institutu Bohuslava Martinů

S Alešem Březinou o Institutu Bohuslava Martinů, o skladatelových operách, souborném vydávání jeho díla… a výhledu do roku 2067
Více

Zveme Vás na opery v roce 2016!

Graz, Praha, Berlín nebo Ostrava?
Více

Sedmkrát Martinů na ČT art

Program ČT art k 125. výročí narození Bohuslava Martinů
Více

VIDEO: Julia Fischer hraje Martinů

Podívejte se na záznam koncertu Julie Fischer s Českou filharmonií na webu České televize (záznam je dostupný pouze na území ČR po neomezeně dlouhou dobu)
Více

Jakub Hrůša se stal prvním držitelem Ceny Sira Charlese Mackerrase

Prezident International Martinů Circle převzal cenu od Nadace Leoše Janáčka 7. listopadu 2015
Více

Martinů Fest 2017

20. ročník festivalu.
Více

Jiří Bělohlávek a Christian Poltéra v Berlíně 30. dubna

Dnes 30. dubna v Berlíně uvede dirigent Jiří Bělohlávek s Deutsches Symphonie-Orchester Berlin Koncert pro violoncello a orchestr s Christianem Poltérou.
Více

Památník Lidicím v Rudolfinu s Českou filharmonií

Následující tři večery se návštěvníci pražského Rudolfina mohou těšit na Památník Lidicím s Českou filharmonií a Manfredem Honeckem.
Více

Jaroslav Mihule hostem Telefonotéky 8. ledna 2016

Živě vysílaný rozhovor s možností dotazů na hosta
Více

Lednové koncerty České filharmonie

Koncerty bude natáčet Česká televize.
Více

AUDIO: Poslechněte si rozhlasový záznam koncertu FOKu 28. prosince 2015

Bohuslav Martinů: Koncert pro housle a orchestr č. 1. Sólista Pavel Šporcl
Více

21. Martinů Festtage v Basileji 15. - 29. listopadu 2015

Program tradičního festivalu v Basileji
Více

RECENZE: Tři přání v Ostravě

Dne 15. října proběhla premiéra ostravské inscenace opery Tři přání. Zde nejdete odkazy na některé recenze, reportáže, fotografie a termíny dalších představení.
Více

"Inspired by Martinů" v Londýně 21. října 2015

Netradiční připomenutí 125. výročí narození Bohuslava Martinů proběhne v londýnském klubu The Forge. Akce s názvem "Inspired by Martinů" si klade za cíl zkoumat hranice mezi současnou a klasickou hudbou prostřednictvím symbiózy těchto dvou zdánlivě vzdálených hudebních světů.
Více

Tři přání v Ostravě 15. října 2015, PREMIÉRA

Operní hity 20. století, kouzla s novými světy, které vstoupí do vaší mysli ušima...
Více

Recenze: Soňa Červená na festivalu Zlatá Praha 2. října 2015

"Po jevišti se pohybuje s lehkostí, hraje celým tělem, gestikuluje a polidštěné předměty z Kuchyňské revue jejím prostřednictvím opravdu žijí."
Více

Symfonické fantazie na novém CD Filharmonie B. Martinů Zlín

Nové CD k 70. výročí založení Filharmonie Bohuslava Martinů
Více

Série komorních koncertů ve Velké Británi 19.- 28. září 2015

Milovníci hudby Bohuslava Martinů ve Velké Británii mají příležitost v září navštívit několik komorních koncertů, kde zazní jeho dílo.
Více

Recenze: FOK zahájil sezónu s Martinů 16. - 17. září 2015

"Od začátku zcela ponořen do hudby Pavel Šporcl s velkou lehkostí vyhrával všechna technicky náročná místa a hudba měla po celou dobu obrovský náboj a tah, který se sólistou dokázali udržet všichni hráči orchestru." (Opera Plus)
Více

Rozhovor s Emilem Leichnerem

V srpnovém čísle časopisu Harmonie vyšel rozhovor s klavíristou Emilem Leichnerem, kterému 15. června 2015 Nadace Bohuslava Martinů udělila pamětní medaili. V rozhovoru se dočtete o jeho vztahu k Martinů, dlouholeté propagaci jeho díla i o mnohém dalším.
Více

Ivan Moravec (1930 - 2015)

"Ivan Moravec šetřil každou vteřinu svého života, aby se mohl naplno věnovat svému klavíru a svým hlavním hudebním láskám – Mozartovi, Beethovenovi, Debussymu, Ravelovi a zejména Chopinovi. Tím více si považuji, že dvakrát obětoval část svého úzkostlivě střeženého času osobnosti a dílu Bohuslava Martinů.....(Aleš Březina)
Více

Jaký byl křest Martinů a koncert v Litomyšli 11.6.2015 - Harmonie

Ohlas na zahájení festivalu Smetanova Litomyšl spojený se křtem prvních dvou svazků Souborného kritického vydání B. Martinů dne 11.6. 2015, recenze Zahajovacího koncertu - Harmonie, Petr Veber
Více

Koncerty pro děti "Bohouš jede do světa!" 4. - 17. 6. 2015

Určitě se stav, zve tě Martinů Bohuslav. Bohouš jede do světa a není to popleta. V kuchyni si nejen vaří, i jazzík se mu tam daří. Jedna stránka k písni stačí, Serenáda v tempu kvačí.
Více

Martinů na Pražském jaru 30. 5. 2015

Matiné III - Olga Šroubková & Miroslav Sekera
Více

Zahájení Martinů festu s novou knihou Jaroslava Mihuleho

Na zahájení Martinů festu 15. května 2015 byla představena nová kniha "Hudební eseje a morality" předního martinůovského badatele Jaroslava Mihuleho.
Více

Souborné kritické vydání díla B. Martinů na Musikmesse Frankfurt!

Dílo slavného českého skladatele Bohuslava Martinů se v roce 125. výročí autorova narození konečně dočkalo profesionální ediční péče. Po letech usilovných příprav zahájil tým Institutu Bohuslava Martinů spolu s Nadací B. Martinů a významným světovým nakladatelstvím Bärenreiter rozsáhlý projekt Souborného kritického vydání díla tohoto skladatele. První dva svazky přinášejí kritické edice oratoria Epos o Gilgamešovi, H 351 a Čtvrté symfonie, H 305 a budou představeny ve dnech 15. až 18. dubna 2015 na Mezinárodním hudebním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem, největším světovém setkání hudebního průmyslu.
Více

Soutěž Nadace Bohuslava Martinů na rok 2015 - obor klavír - je vyhlášena!

INTERPRETAČNÍ SOUTĚŽ NADACE BOHUSLAVA MARTINŮ Soutěž je určena pouze pro kandidáty z České a Slovenské republiky, nebo pro zahraniční studenty studující v České republice.
Více