AKTUALITY

Česká filharmonie v nové nahrávce Eposu o Gilgamešovi

Premiérovou nahrávku původní anglické verze díla pro vypravěče, sóla, sbor a orchestr vydává Supraphon 20. října 2017 ve strhující nahrávce České filharmonie s dirigentem Manfredem Honeckem. Nové nastudování Eposu o Gilgamešovi (The Epic of Gilgamesh, H 351) vychází z kritického vydání partitury, které připravil Institut Bohuslava Martinů. Špičkové pěvecké sólisty (Lucy Crowe – soprán, Andrew Staples – tenor, Derek Welton – baryton, Jan Martiník – bas) doplnil jako vypravěč britský herec Simon Callow, který debutoval ve Formanově filmu Amadeus. Zásadní roli má ve skladatelově partituře sbor; na nahrávce se jí ujal Pražský filharmonický sbor, těleso mezinárodního renomé. Všechny účinkující si pro koncert a nahrávku vybral šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek, jenž však samotné lednové provedení díla nakonec ze zdravotních důvodů přenechal svému vynikajícímu rakouskému kolegovi.
Více

Dvě skladby pro klavírní trio a smyčcový orchestr na koncertě PKF – Prague Philharmonia

Čerstvě po svém debutu se San Francisco Symphony se v neděli 22. října vrátí k orchestru PKF – Prague Philharmonia jeho bývalý šéfdirigent Jakub Hrůša. Program ve Dvořákově síni Rudolfina nabídne kombinaci díla Ludwiga van Beethovena, Bohuslava Martinů a W. A. Mozarta.
Více

Koncert k poctě Zuzany Růžičkové

Žáci nedávno zesnulé Zuzany Růžičkové vystoupí v Rudolfinu 16. října na speciálním koncertu k její poctě. Lístky rezervujte na viktorkalabis@gmail.com nebo telefonu 739 215 362.
Více

SOUTĚŽ: Třikrát 2 vstupenky na koncert Martinů s PKF - Prague Philharmonia

V neděli 22. října povede dirigent Jakub Hrůša v Dvořákově síni Rudolfina PKF - Prague Philharmonia, jako sólisté se představí Dvořákovo trio (Ivo Kahánek, Jan Fišer a Tomáš Jamník) a Kateřina Kněžíková (soprán). Na programu budou dvě skladby Bohuslava Martinů: Koncert pro klavírní trio a smyčcový orchestr, H 231 a Concertino pro klavírní trio a smyčcový orchestr, H 232. Na tento koncert můžete vyhrát 2 vstupenky.
Více

Křest 4. svazku Souborného vydání díla Martinů a knihy Milý příteli Bureši

Dnes 9. října budou v Národním divadle Brno na Malé scéně Mahenova divadla slavnostně pokřtěny dvě publikace spojené s Bohuslavem Martinů. Jedná se o nové kritické vydání komorních kantát Martinů na texty Miloslava Bureše (Otvírání studánek, Legenda z dýmu bramborové nati, Romance z pampelišek a Mikeš z hor), které vyšlo jako již 4. svazek rozsáhlého projektu Souborného vydání díla Bohuslava Martinů, jenž připravuje Institut & Nadace Bohuslava Martinů a vydává nakladatelství Bärenreiter. Již první svazek tohoto projektu (Epos o Gilgamešovi) získal prestižní cenou německých nakladatelů Best Edition 2016, projekt byl oceněn také časopisem NOTES. Editorem 4. svazku je Vít Zouhar, který je spolu s Gabrielou Coufalovou také autorem knihy dopisů Bohuslava Martinů Miloslavu Burešovi s názvem Milý příteli Bureši. Tato publikace bude dnes rovněž představena v Mahenově divadle.
Více

Brian Large oceněn Medailí Nadace Bohuslava Martinů

Autor Martinů životopisu Brian Large dostal 2. října 2017 Medaili Nadace Bohuslava Martinů za mimořádné zásluhy o propagaci jeho díla.
Více

Zemřela prof. Zuzana Růžičková

Nadační fond Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové oznamuje s hlubokou lítostí, že nás dne 27.9. opustila světově proslulá cembalistka prof. Zuzana Růžičková.
Více

Řecké pašije na festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos

Osmý ročník festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos nabídne v Praze divákům koncert spojený s výročím 60 let od smrti spisovatele Nikose Kazantzakise, podle jehož románu Kristus znovu ukřižovaný napsal Bohuslav Martinů libreto ke své opeře Řecké pašije, H 372 z roku 1957. Na koncertě 6. října v pravoslavném chrámu svatých Cyrila a Metoděje zazní byzantské skladby použité Martinů v opeře, a to v originální podobě i v samotném zpracování skladatele.
Více

VÝSTAVA: Teď pojedeme přes Švýcary a zítra v Paříži aneb Cestování Bohuslava Martinů

Do 5. listopadu je v rodném městě Bohuslava Martinů v Poličce k vidění výstava, která se zabývá jeho osudy spojenými s cestováním. Na vernisáži 23. září zahrála laureátka soutěže Nadace Bohuslava Martinů Kristýna Znamenáčková.
Více

Juliette (Snář) živě na ČT Art!

V pátek 29. září od 20:00 se poprvé v nové sezóně objeví v Národním divadle Juliette (Snář), H 253 Bohuslava Martinů. Inscenaci snové opery podle předlohy dramatika Georgese Neveuxe připravil hudební ředitel Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink společně s režisérkou a scénografkou Zuzanou Gilhuus. V titulních rolích vystoupí Peter Berger (Michel) a Alžběta Poláčková (Juliette). Páteční představení bude živě vysílat Česká televize.
Více

Vychází nová Martinů Revue 2.2017!

Druhé letošní číslo časopisu Martinů Revue (2/2017) právě vyšlo a jako vždy obsahuje všechny aktuální informace, recenze a rozhovory týkající se osobnosti Bohuslava Martinů. Čtěte dál...
Více

Zemřel Jan Vladimír Matějček

JUDr. Jan Vladimír Matějček, bojovník za autorská práva skladatelů, spisovatelů a vydavatelů, právník s mezinárodní praxí, hudební manažer a neúnavný zastánce kanadských hudebních tvůrců, zemřel v sobotu 23. září 2017 v Torontu v kruhu své rodiny.
Více

Cena německých hudebních kritiků „Preis der deutschen Schallplattenkritik“ pro Řecké pašije

Opera Bohuslava Martinů Řecké Pašije, H 372 získala cenu německých hudebních kritiků „Preis der deutschen Schallplattenkritik“ za nahrávku z inscenace v rakouském Grazu ze sezony 2015/2016. 158 porotců ve 32 kategoriích vybralo oceněné z 288 nominovaných vydaných nahrávek posledního čtvrtletí.
Více

Řecké pašije poprvé ve Švédsku

Wermland Opera ve švédském Karlstadu představuje novou inscenaci opery Bohuslava Martinů Řecké pašije, H 372 I. Tato opera bude ke zhlédnutí ve své první verzi, kterou zrekonstruoval ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina v roce 1999 pro festival v Bregenzu. Její švédská premiéra zazněla 14. září v anglické verzi se švédskými titulky, během září a října proběhne dalších 9 repríz.
Více

Martinů na BBC Proms: Rozhovor a recenze

Ryze český program, který na BBC Proms uvedl 26. srpna Jakub Hrůša spolu s BBC Symphony Orchestra, vyvolal nejen v České republice, ale především v zahraničí, vlnu pozitivních ohlasů a recenzí. Zde přinášíme jejich přehled.
Více

Jakub Hrůša s Martinů na BBC Proms: Záznam z koncertu 30 dnů na webu BBC3

V sobotu 26. srpna absolvoval dirigent Jakub Hrůša svůj debut na BBC Proms v Royal Albert Hall, kde představil program spojený s tématem reformace v českých zemích. Vedle husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci zazněly skladby českých velikánů: Smetany, Dvořáka, Suka a Janáčka. Jedním z vrcholů večera pak byla Polní mše, H 279, kantáta Bohuslava Martinů komponovaná jako reakce na začátek 2. světové války. Záznam celého koncertu i s rozhovorem s Alešem Březinou je k dispozici na BBC3 do 25. září 2017.
Více

Jakub Hrůša vystoupí na BBC Proms s Martinů

S ryze českým programem vystoupí v Royal Albert Hall dirigent Jakub Hrůša v rámci svého debutu na BBC Proms 26. srpna. Na programu se objeví také kantáta Bohuslava Martinů Polní Mše, H 279.
Více

Ariadna v Kostnici

Nádvoří renesanční radnice v německé Kostnici se v srpnu každoročně mění v komorní scénu hudebního divadla. Umělecký ředitel této komorní opery Peter Bauer vybral pro letošní provedení téma řecké mytologie: příběh dcery krétského krále Mínóa Ariadnu. Ve spolupráci s městským divadlem v Kostnici představí dvě opery skladatelů ze stejné generace: jednoaktovou operu Ariadna, H 370 Bohuslava Martinů a L'Abandon d'Ariane (Opuštění Ariadny) Dariuse Milhauda.
Více

Operní pěvkyně Eva Děpoltová zemřela ve věku 71 let

Ve věku 71 let zemřela 16. července 2017 významná česká operní pěvkyně Eva Děpoltová. Podílela se na několika nahrávkách oper Bohuslava Martinů, ke kterým patří například Řecké pašije či Hry o Marii.
Více

Výstava: Zdeněk Zouhar. Skladatel, muzikolog, knihovník

Moravská zemská knihovna věnuje další výstavu z cyklu Oči Brna svému někdejšímu pracovníku, prof. PhDr. Zdeňku Zouharovi (1927–2011), který by se v letošním roce dožil 90 let. Jeho životní jubileum si připomeneme na vernisáži výstavy s názvem "Zdeněk Zouhar. Skladatel, muzikolog, knihovník" dne 8. června 2017, kde také zazní výběr z jeho skladeb. Zouhar byl významně spjat s Bohuslavem Martinů, v lednu roku 1956 řídil v Poličce světovou premiéru kantáty Otvírání studánek a později spoluzakládal Společnost Bohuslava Martinů. V rámci doprovodného programu proběhne také přednáška nazvaná Zdeněk Zouhar. Hudební skladatel a propagátor díla Bohuslava Martinů (21. června v 18 hod.) jeho syna, hudebního skladatele a muzikologa, prof. Víta Zouhara, který je editorem nejnovějšího svazku Souborného vydání díla Bohuslava Martinů (Kantáty z Vysočiny na texty M. Bureše).
Více

Jakub Hrůša o Jiřím Bělohlávkovi

V souvislosti s dnešní smutnou zprávou ohledně úmrtí velikána české hudby Jiřího Bělohlávka zveřejňujeme text prezidenta International Martinů Circle Jakuba Hrůši z minulých čísel časopisu Martinů Revue.
Více

Po dlouhé nemoci zemřel dirigent Jiří Bělohlávek

Dnešní ráno přineslo velmi smutnou zprávu nejen pro českou, ale i světovou kulturu. V noci po dlouhé těžké nemoci zemřel ve věku 71 let uznávaný dirigent Jiří Bělohlávek.
Více

Vychází první číslo Martinů Revue roku 2017!

První číslo časopisu Martinů Revue roku 2017 právě vychází. Co přináší?
Více

Česká filharmonie se Martinů nebojí

Česká filharmonie již odtajnila svůj program pro sezónu 2017/2018 a jméno skladatele Bohuslava Martinů zde figuruje hned několikrát. Přední český orchestr od něj ve své 122. sezóně uvede čtyři symfonie a dvě kratší orchestrální skladby.
Více

Album s díly Vítězslavy Kaprálové získalo prestižní cenu Diapason d'Or

Nové album s kompletním klavírním dílem Vítězslavy Kaprálové, žačky Bohuslava Martinů, získalo prestižní cenu Diapason d'Or za měsíc květen. CD obsahující i vůbec první nahrávky některých skladeb vyšlo v únoru tohoto roku v Naxosu a účinkuje na něm český klavírista a odborník na interpretaci Martinů Giorgio Koukl. Ten v minulosti nahrál také jeho kompletní klavírní dílo a v současnosti natáčí jeho písňovou tvorbu s mezzosopranistkou Janou Hrochovou.
Více

Ve svých 96 letech zemřela česká klavíristka doc. Zora Zichová

Ve svých nedožitých 97 letech zemřela 28. dubna 2017 česká klavíristka doc. Zora Zichová
Více

Vychází další svazek Souborného vydání díla Bohuslava Martinů: Kantáty z Vysočiny na texty M. Bureše

Vychází další svazek Souborného vydání díla Bohuslava Martinů, který obsahuje čtyři kantáty z Vysočiny Bohuslava Martinů komponované na texty Miloslava Bureše. Souborné vydání realizuje pro nakladatelství Bärenreiter tým Institutu Bohuslava Martinů s finanční podporou Nadace Bohuslava Martinů, Grantové agentury ČR a Státního fondu kultury. Editorem tohoto svazku je Vít Zouhar.
Více

Balet Sinfonietta Giocosa v New Yorku

Taneční soubor Scottish Ballet představí ve dnech 11. - 16. dubna v New Yorku v Joyce Theatre tři choreogafie, z nichž jednou je balet uměleckého ředitele Scottish Ballet Christophera Hampsona “Sinfonietta Giocosa” s hudbou Bohuslava Martinů, jehož skladba měla v New Yorku premiéru v Carnegie Hall před 75 lety.
Více

Best Edition Award pro nového člena Ediční rady Souborného kritického vydání

Francouzský muzikolog Denis Herlin, který je od letošního roku novým členem Ediční rady Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů, získal za vydání prvního svazku cembalových skladeb Françoise Couperina, publikované nakladatelstvím Bärenreiter, ocenění Best Edition Award za nejlepší hudební edici roku 2016. Gratulujeme!
Více

Jakub Hrůša jmenován hlavním hostujícím dirigentem Philharmonia Orchestra

Prezident International Martinů Circle Jakub Hrůša se od sezóny 2017/2018 stane jedním ze dvou hlavních hostujících dirigentů londýnského Philharmonia Orchestra. Kromě tohoto prestižního angažmá působí také jako šéfdirigent Bamberských symfoniků, stálý hostující dirigent České filharmonie či jako hlavní hostující dirigent Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra.
Více

Česká premiéra filmu Music of Exile

„Music of Exile“ bude poprvé v této zemi uveden v poličském Tylově domě ve čtvrtek 25. května 2017 v 19.00 hodin.
Více

Gramophone v recenzi vyzdvihuje Kantáty z Vysočiny

Pražský filharmonický sbor s Lukášem Vasilkem v čele, kteří stojí za albem vydaným Supraphonem v minulém roce za podpory Nadace Bohuslava Martinů, se těší z dalšího ocenění své práce. Jejich album se nyní se objevuje v recenzi prestižního britského časopisu Gramophone.
Více

Řecké pašije poprvé v Olomouci

Vůbec poprvé byla v Olomouci nastudována opera Bohuslava Martinů Řecké pašije, H 372 inspirovaná románem řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise s hlubokým humanistickým poselstvím.
Více

CD Dny Bohuslava Martinů 2014

International Martinů Circle vydává každým rokem CD z festivalu Dny Bohuslava Martinů, obsahující jak Martinů skladby nahrané přímo na koncertech festivalu ročníku, tak i unikátní historické nahrávky. Co obsahuje nejnovější CD z této řady?
Více

Prof. Ivan Štraus slaví 80. narozeniny. Gratulujeme!

Profesor Ivan Štraus, významný český houslista, pedagog a dlouholetý člen správní rady Nadace Bohuslava Martinů a také její bývalý předseda, slaví dnes své 80. narozeniny. Vše nejlepší!
Více

Jakub Hrůša o Bohuslavu Martinů, českém zvuku a Jiřím Bělohlávkovi

Bamberší symfonikové s Jakubem Hrůšou v čele na konci ledna provedli zajímavý program, sestávající z děl Johna Cage (4‘33“), Johannese Brahmse (4. symfonie) a Bohuslava Martinů (Symfonické fantazie) a David Nice měl při této příležitosti možnost vyzpovídat prezidenta International Martinů Circle Jakuba Hrůšu
Více

Dvakrát ztracený koncert konečně nalezen

Příběh dvakrát ztraceného a konečně nalezeného Koncertu pro housle a orchestr č. 1 Bohuslava Martinů již přineslo druhé číslo Martinů Revue roku 2016. Nyní se o něm můžete dozvědět více.
Více

Vychází poslední číslo Martinů Revue roku 2016!

Co přináší poslední vydané číslo Martinů Revue?
Více

Rozhovor s vítězkou Soutěže Nadace Bohuslava Martinů Marií Zahrádkovou

V listopadu již tradičně proběhl před festivalem Dny Bohuslava Martinů 21. ročník Soutěže Nadace Bohuslava Martinů, v němž se poprvé soutěžilo ve dvou kategoriích: dechové nástroje (trubka, klarinet, flétna) a cembalo. Právě ve druhé kategorii vyhrála Marie Zahrádková, která se kromě cembala věnuje i hře na varhany a se kterou vám také přinášíme rozhovor.
Více

Epos o Gilgamešovi v Praze

V Rudolfinu zazní v následujících třech večerech Epos o Gilgamešovi, H 351 ve verzi kritického vydání. Oratorium se minulý rok v Janáčkově opeře NdB uvedlo v plném scénickém provedení a svazek Eposu ze Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů, který vyšel v nakladatelství Bärenreiter v roce 2015, obdržel prestižní ocenění German Music Edition Prize za nejlepší hudební vydání roku 2015.
Více

Památník Lidicím s London Philharmonic Orchestra

Dnes v Londýně v Royal Festival Hall provede London Philharmonic Orchestra a jeho šéfdirigent Vladimir Jurowski program se jménem “Objevy 20. století”. Ten obsahuje Symfonii č. 9 Ralpha Vaughana Williamse, skladbu Mourned by the wind od Giyai Kancheliho a Památník Lidicím, H 296 Bohuslava Martinů.
Více

Ve svých 88 letech zemřel MUDr. Hideo Sekine

Dne 18. ledna v Tokiu zemřel v 88 letech bývalý předseda japonské společnosti Bohuslava Martinů MUDr. Hideo Sekine. Čest jeho památce!
Více

Smetanovo trio získalo nominaci na BBC Music Magazine Award

Kompletní dílo Bohuslava Martinů pro klavírní tria, nahrané Smetanovým triem pro Supraphon, získalo nominaci na BBC Music Magazine Award v kategorii komorní hudba, ve které bude soutěžit s nahrávkami souborů Escher String Quartet (Mendelssohn: Smyčcové kvartety č. 5 a č. 6) a Danish String Quartet (Adès: Arcadiana, Nørgård: Quartetto Breve a Abrahamsen: 10 Preludes).
Více

Paní prof. Zuzaně Růžičkové přejeme vše nejlepší!

Rozhovor s významnou cembalistkou úzce spojenou s Bohuslavem Martinů na Českém rozhlasu Vltava u příležitosti jejích 90. narozenin.
Více

Bohuslav Martinů na festivalu Pražské jaro

Program na 72. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské Jaro byl již odtajněn. Nabídne kolem 45 koncertů - mezi nimi i ty, na nichž se objeví skladby Bohuslava Martinů.
Více

Jiří Bělohlávek se v příští sezóně zaměří na Suka a Martinů

Hospodářské noviny přinesly při této příležitosti s Jiřím Bělohlávkem rozsáhlý rozhovor, ve kterém šéfdirigent informuje především o dalších plánech orchestru, ve kterých hraje velkou roli dílo Bohuslava Martinů.
Více

Nově vydáno: Snadné klavírní skladby a tance

Vychází nový cyklus skladeb pro klavír „Snadné klavírní skladby a tance“ od nakladatelství Bärenreiter, obsahující skladby Bohuslava Martinů z let 1919 až 1937. Tyto půvabné klavírní miniatury jsou vhodné především do hudebních škol pro žáky klavíru a některé z nich jsou vydány úplně poprvé.
Více

Dny Bohuslava Martinů 2016

Od 5. do 22. prosince 2016 probíhá festival Dny Bohuslava Martinů, který se již po 22. zaměřuje na významného českého skladatele 20. století.
Více

Host Telefonotéky: Aleš Březina, ředitel Institutu Bohuslava Martinů

Ve středu 7. prosince byl hostem pořadu Telefonotéka Českého rozhlasu Vltava ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina. S redaktorkou Janou Vašatovou mluvil kromě osobnosti Bohuslava Martinů také o Souborném kritickém vydání děl skladatele a také o 22. ročníku festivalu Dny Bohuslava Martinů.
Více

Vítězové 21. Soutěže Nadace Bohuslava Martinů 2016

Již tradičně před festivalem Dny Bohuslava Martinů proběhl 25. – 26. listopadu 21. ročník Soutěže Nadace Bohuslava Martinů, v němž se poprvé soutěžilo ve dvou kategoriích: cembalo a dechové nástroje (trubka, klarinet, flétna).
Více

22. Martinů Festtage 2016: Ohlédnutí za festivalem

Ve švýcarské Basileji skončil festival, který již po dvaadvacáté nabídl především koncerty věnované hudbě Bohuslava Martinů.
Více

Druhý benefiční koncert na podporu Institutu Bohuslava Martinů

Koncert v pražském Kaiserštejnském paláci, na kterém vystoupí Martina Janková, Tomáš Král a Ivo Kahánek.
Více

Svatební košile v Brně: Světová premiéra kritické edice díla

Dnes a zítra zazní v Janáčkově divadle v Brně světová premiéra kritické edice skladby Svatební košile, H 214 I A ze Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů.
Více

Benefiční koncert: Rozhovor s Martinou Jankovou a Ivo Kahánkem

Za méně než týden proběhne 2. benefiční koncert ve prospěch Institutu Bohuslava Martinů, měli jsme proto příležitost vyzpovídat Martinu Jankovou a Ivo Kahánka, kteří spolu na tomto koncertě vystoupí s Tomášem Králem.
Více

Jakub Hrůša a Gewandhausorchester se Symfonií č. 4 živě!

Živý přenos 4. symfonie Bohuslava Martinů.
Více

Symfonie č. 4 v recenzi webu Bachtrack

V recenzi na webu Bachtrack, který platí za internetovou Mekku klasické hudby, píše David Truslove o říjnovém vystoupení Bournemouth Symphony Orchestra s dirigentem Aleksandarem Markovićem v britském městě Poole.
Více

Předseda Nadace Bohuslava Martinů v rozhovoru pro stanici Český rozhlas Dvojka

​Ve středu 26. října v pořadu Jak to vidí na stanici Český rozhlas Dvojka mluvil předseda Nadace Bohuslava Martinů profesor Jiří Hlaváč o aktuálních tématech spojených s politickou situací v zemi.
Více

Křest 4. svazku Souborného vydání díla Bohuslava Martinů

V Českém muzeu hudby zazní všechny skladby posledního svazku Souborného kritického vydání díla B. Martinů v podání členů PKF - Prague Philharmonia.
Více

Souborné vydání díla Bohuslava Martinů: recenze v NOTES

Prvních dvou svazků Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů si nyní všímá v rozsáhlé recenzi muzikolog Nigel Simeone v zářijovém čísle prestižního amerického vědeckého časopisu NOTES.
Více

Nová Martinů Revue 2/2016 je na světě

Druhé číslo Martinů Revue roku 2016 a zároveň speciální „prázdninové“ vydání je na světě.
Více

Vychází další svazek Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů: Komorní hudba pro 6 - 9 nástrojů

Tento svazek obsahuje skladby pro 6 - 9 nástrojů: Les Rondes, H 200, Serenáda č. 1, H 217, Serenáda č. 3, H 218, Stowe Pastorals, H 335 a Nonet č. 2, H 374.
Více

Raná orchestrální díla na CD od Toccata Classics

Další neznámé skladby Bohuslava Martinů se dostávají k veřejnosti v nahrávce, která uvádí tvorbu z období jeho mládí. Jedná se o druhou část z řady raných orchestrálních děl, které vydává Toccata Classics.
Více

Epos o Gilgamešovi / Dido a Aeneas v Janáčkově divadle

Dvě velká zhudebněná díla minulosti v Janáčkově divadle v Brně. Epos o Gilgamešovi Bohuslava Martinů a Dido a Aeneas Henryho Purcella.
Více

Otvírání studánek Alfréda Radoka v Brně

Činoherně-hudebně-taneční projekt s názvem Otvírání studánek Alfréda Radoka spojuje život významného českého režiséra se slavnou kantátou Bohuslava Martinů.
Více

Jiří Bělohlávek mezi smyčci a dechy 24. dubna

V neděli 24. dubna se od 19:30 představí v Dvořákově síni pražského Rudolfina PKF - Prague Philharmonia s dirigentem a jejím čestným uměleckým ředitelem Jiřím Bělohlávkem.
Více

NOVÁ MARTINŮ REVUE: Epos o Gilgamešovi - první recenze

Recenze na první svazek Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů Epos o Gilgamešovi v nové Martinů Revue.
Více

Vychází první číslo Martinů Revue roku 2016!

Vychází první číslo roku 2016 časopisu zaměřeného na českého skladatele Martinů Revue.
Více

Dvakrát Martinů - na Vltavě 6. a 9. dubna 2016

Dvě vysílání na Českém rozhlasu 3 - Vltava s avantgardní tvorbou Bohuslava Martinů.
Více

NOVÁ MARTINŮ REVUE: Dny Bohuslava Martinů 2015

Výběr z recenzí na koncerty Dnů Bohuslava Martinů 2015 v novém čísle Martinů Revue.
Více

Juliette po šestnácti letech v Národním divadle v Praze

Ve čtvrtek 24. března a v pátek 25. března 2016 se po šestnácti letech v Národním divadle v Praze objeví opera Bohuslava Martinů Juliette (Snář), H 253.
Více

Hry o Marii znovu v Brně 23. března

Do Janáčkova divadla se vrací úspěšná inscenace opery Hry o Marii Bohuslava Martinů, která měla v Brně premiéru v březnu minulého roku.
Více

Ruská premiéra Ariadny Bohuslava Martinů v Moskvě 18. března

V pátek 18. března uvádí Moskevské akademické hudební divadlo K. S. Stanislavského a V. I. Němiroviče-Dančenka poprvé v Rusku premiéru lyrické opery Bohuslava Martinů Ariadna.
Více

Večery s hudbou Karola Szymanowského a Bohuslava Martinů 14. - 16. března

Festival s hudbou Karola Szymanowského a Bohuslava Martinů v polských Katovicích.
Více

Vychází nová publikace o Bohuslavu Martinů od Patricka Lamberta!

Nová publikace MARTINŮ IN HIS TIME - THE RECORDED LEGACY: A Biographical Survey of the Early Recordings od Patricka Lamberta.
Více

Vše nejlepší! 70. narozeniny dnes slaví Jiří Bělohlávek

Vše nejlepší přejeme českému i světovému dirigentovi prof. Jiřímu Bělohlávkovi k 70. narozeninám, které má dnes, 24. února 2016.
Více

27. února začíná Festival Cesty Bohuslava Martinů 2016

Již druhý rok se v Lucernu snaží oživovat tvorbu velkých skladatelů, jejichž méně známá díla se nedostávají na programy koncertů tak často, jak by si zasloužila. Minulý rok to byl Arnold Schoenberg, nyní je ale čas na Bohuslava Martinů.
Více

Petr Nouzovský s Koncertem pro violoncello a orchestr 11. února 2016

Plzeňská filharmonie s Petrem Altrichterem a sólistou Petrem Nouzovským.
Více

Harry Halbreich slaví 85 let!

Dne 9. února 2016 slaví své 85. narozeniny muzikolog a pedagog Harry Halbreich.
Více

Dvojkoncert v Mnichově s Jurajem Valčuhou

Münchner Philharmoniker a Juraj Valčuha s ryze českým programem.
Více

NOVÁ MARTINŮ REVUE: Tři přání v Ostravě

Recenze na představení opery Tři přání aneb Vrtkavosti života v Ostravě v nové Martinů Revue.
Více

NOVÁ MARTINŮ REVUE: Uprchlíci Bohuslava Martinů

V novém čísle Martinů Revue najdete tři recenze na premiéru opery Řecké pašije v Essenu.
Více

Jiří Bělohlávek hostem telefonotéky 14. ledna 2016

Živě vysílaný rozhovor za účasti veřejnosti s možností dotazů na hosta.
Více

Vychází nové číslo Martinů Revue 3/2015

Nové číslo časopisu zaměřeného na skladatele Bohuslava Martinů právě vychází.
Více

Dvakrát Martinů v Paříži v provedení Jakuba Hrůši

Dva koncerty s orchestrem Orchestre Philharmonique de Radio France
Více

AUDIO: Rozhlasový rozhovor s Alešem Březinou o Institutu Bohuslava Martinů

S Alešem Březinou o Institutu Bohuslava Martinů, o skladatelových operách, souborném vydávání jeho díla… a výhledu do roku 2067
Více

Zveme Vás na opery v roce 2016!

Graz, Praha, Berlín nebo Ostrava?
Více

Sedmkrát Martinů na ČT art

Program ČT art k 125. výročí narození Bohuslava Martinů
Více

VIDEO: Julia Fischer hraje Martinů

Podívejte se na záznam koncertu Julie Fischer s Českou filharmonií na webu České televize (záznam je dostupný pouze na území ČR po neomezeně dlouhou dobu)
Více

Jakub Hrůša se stal prvním držitelem Ceny Sira Charlese Mackerrase

Prezident International Martinů Circle převzal cenu od Nadace Leoše Janáčka 7. listopadu 2015
Více

Martinů Fest 2017

20. ročník festivalu.
Více

Jiří Bělohlávek a Christian Poltéra v Berlíně 30. dubna

Dnes 30. dubna v Berlíně uvede dirigent Jiří Bělohlávek s Deutsches Symphonie-Orchester Berlin Koncert pro violoncello a orchestr s Christianem Poltérou.
Více

Památník Lidicím v Rudolfinu s Českou filharmonií

Následující tři večery se návštěvníci pražského Rudolfina mohou těšit na Památník Lidicím s Českou filharmonií a Manfredem Honeckem.
Více

Jaroslav Mihule hostem Telefonotéky 8. ledna 2016

Živě vysílaný rozhovor s možností dotazů na hosta
Více

Lednové koncerty České filharmonie

Koncerty bude natáčet Česká televize.
Více

AUDIO: Poslechněte si rozhlasový záznam koncertu FOKu 28. prosince 2015

Bohuslav Martinů: Koncert pro housle a orchestr č. 1. Sólista Pavel Šporcl
Více

21. Martinů Festtage v Basileji 15. - 29. listopadu 2015

Program tradičního festivalu v Basileji
Více

RECENZE: Tři přání v Ostravě

Dne 15. října proběhla premiéra ostravské inscenace opery Tři přání. Zde nejdete odkazy na některé recenze, reportáže, fotografie a termíny dalších představení.
Více

"Inspired by Martinů" v Londýně 21. října 2015

Netradiční připomenutí 125. výročí narození Bohuslava Martinů proběhne v londýnském klubu The Forge. Akce s názvem "Inspired by Martinů" si klade za cíl zkoumat hranice mezi současnou a klasickou hudbou prostřednictvím symbiózy těchto dvou zdánlivě vzdálených hudebních světů.
Více

Tři přání v Ostravě 15. října 2015, PREMIÉRA

Operní hity 20. století, kouzla s novými světy, které vstoupí do vaší mysli ušima...
Více

Recenze: Soňa Červená na festivalu Zlatá Praha 2. října 2015

"Po jevišti se pohybuje s lehkostí, hraje celým tělem, gestikuluje a polidštěné předměty z Kuchyňské revue jejím prostřednictvím opravdu žijí."
Více

Symfonické fantazie na novém CD Filharmonie B. Martinů Zlín

Nové CD k 70. výročí založení Filharmonie Bohuslava Martinů
Více

Série komorních koncertů ve Velké Británi 19.- 28. září 2015

Milovníci hudby Bohuslava Martinů ve Velké Británii mají příležitost v září navštívit několik komorních koncertů, kde zazní jeho dílo.
Více

Recenze: FOK zahájil sezónu s Martinů 16. - 17. září 2015

"Od začátku zcela ponořen do hudby Pavel Šporcl s velkou lehkostí vyhrával všechna technicky náročná místa a hudba měla po celou dobu obrovský náboj a tah, který se sólistou dokázali udržet všichni hráči orchestru." (Opera Plus)
Více

Rozhovor s Emilem Leichnerem

V srpnovém čísle časopisu Harmonie vyšel rozhovor s klavíristou Emilem Leichnerem, kterému 15. června 2015 Nadace Bohuslava Martinů udělila pamětní medaili. V rozhovoru se dočtete o jeho vztahu k Martinů, dlouholeté propagaci jeho díla i o mnohém dalším.
Více

Ivan Moravec (1930 - 2015)

"Ivan Moravec šetřil každou vteřinu svého života, aby se mohl naplno věnovat svému klavíru a svým hlavním hudebním láskám – Mozartovi, Beethovenovi, Debussymu, Ravelovi a zejména Chopinovi. Tím více si považuji, že dvakrát obětoval část svého úzkostlivě střeženého času osobnosti a dílu Bohuslava Martinů.....(Aleš Březina)
Více

Jaký byl křest Martinů a koncert v Litomyšli 11.6.2015 - Harmonie

Ohlas na zahájení festivalu Smetanova Litomyšl spojený se křtem prvních dvou svazků Souborného kritického vydání B. Martinů dne 11.6. 2015, recenze Zahajovacího koncertu - Harmonie, Petr Veber
Více

Koncerty pro děti "Bohouš jede do světa!" 4. - 17. 6. 2015

Určitě se stav, zve tě Martinů Bohuslav. Bohouš jede do světa a není to popleta. V kuchyni si nejen vaří, i jazzík se mu tam daří. Jedna stránka k písni stačí, Serenáda v tempu kvačí.
Více

Martinů na Pražském jaru 30. 5. 2015

Matiné III - Olga Šroubková & Miroslav Sekera
Více

Zahájení Martinů festu s novou knihou Jaroslava Mihuleho

Na zahájení Martinů festu 15. května 2015 byla představena nová kniha "Hudební eseje a morality" předního martinůovského badatele Jaroslava Mihuleho.
Více

Souborné kritické vydání díla B. Martinů na Musikmesse Frankfurt!

Dílo slavného českého skladatele Bohuslava Martinů se v roce 125. výročí autorova narození konečně dočkalo profesionální ediční péče. Po letech usilovných příprav zahájil tým Institutu Bohuslava Martinů spolu s Nadací B. Martinů a významným světovým nakladatelstvím Bärenreiter rozsáhlý projekt Souborného kritického vydání díla tohoto skladatele. První dva svazky přinášejí kritické edice oratoria Epos o Gilgamešovi, H 351 a Čtvrté symfonie, H 305 a budou představeny ve dnech 15. až 18. dubna 2015 na Mezinárodním hudebním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem, největším světovém setkání hudebního průmyslu.
Více

Soutěž Nadace Bohuslava Martinů na rok 2015 - obor klavír - je vyhlášena!

INTERPRETAČNÍ SOUTĚŽ NADACE BOHUSLAVA MARTINŮ Soutěž je určena pouze pro kandidáty z České a Slovenské republiky, nebo pro zahraniční studenty studující v České republice.
Více