AKTUALITY

09
ČT
LISTOPAD 2017


Josef Špaček a Miroslav Sekera vystoupí na benefičním koncertě pro Institut Bohuslava Martinů

Institut Bohuslava Martinů již potřetí pořádá benefiční koncert na podporu své vědecké činnosti. Tento rok vystoupí v prostorách Kaiserštejnského paláce v centru Prahy bez nároku na honorář jedni z nejvýraznějších představitelů mladší generace v ČR, koncertní mistr České filharmonie a laureát světové houslové soutěže Královny Alžběty v Bruselu Josef Špaček a vynikající klavírista Miroslav Sekera.

Josef Špaček a Miroslav Sekera © Petra Hajská

Bohuslav Martinů (1890-1959) byl světově proslulý skladatel žijící převážnou většinu života v zahraničí, především ve Francii a USA. Jeho umělecký vývoj prošel od impresionismu, neoklasicismu a inspiraci jazzem až k vlastnímu kompozičnímu stylu. „Hudba Bohuslava Martinů je pro mě denním chlebem. Jeho hudební rukopis je originální a styl nezaměnitelný,“ říká o českém skladateli houslista Josef Špaček. „Jeho dílo je jedinečné, zvlášť v harmonii a rytmice, která umí strhnout nejen posluchače, ale vždy i interpreta samotného,“ dodává Miroslav Sekera. Jejich společné vystoupení na koncertě 20. listopadu v prostorách Kaiserštejnského paláce nebude jejich první, mají za sebou dlouholetou spolupráci například na koncertech Pražského jara a v prestižních sálech, jako je vídeňský Konzerthaus, v minulém roce absolvovali také turné po Spojených státech. 

Během večera vystoupí se Sonátou č. 3 pro housle a klavír, H 303 Bohuslava Martinů a skladbami pro pro klavír a housle Z domoviny Bedřicha Smetany. Program doplní další dílo Martinů, první věta z jeho raného Koncertu pro housle a klavír, H 13. „Vzhledem k tomu, že se jedná o jednoho z nejvýraznějších českých a ve světě velmi často hraných skladatelů 20. století, je jasné, že český interpret má důvod se pýchou dmout, pokud má takovou příležitost. Je mou radostí účinkovat na koncertě pro jeho Institut,“ přibližuje svoji motivaci Miroslav Sekera.

Institut Bohuslava Martinů byl založen v roce 1995 a od té doby se věnuje vědeckému zkoumání a zpřístupnění skladatelovy tvorby. Již třetí rok pořádá Institut benefiční koncert na podporu vědecké činnosti při přípravě významného projektu Souborné kritické vydání díla Bohuslava Martinů, které vychází od roku 2015 z pověření Nadace Bohuslava Martinů v předním světovém nakladatelství Bärenreiter. Tento stěžejní projekt Institutu má již 5 vydaných svazků, první z nich byl oceněn na frankfurtském hudebním veletrhu cenou svazu německých hudebních nakladatelství Best Edition 2016 a dočkal se skvělých recenzí v předních odborných časopisech doma i v zahraničí (časopis NOTES ho označil za ukázkový příklad svého druhu - „a model of its kind“). 

Kaiserštejnský palác

„Všechny dosud vydané svazky již vstoupily do koncertního života, jsou používány při nahrávacích projektech a vytvářejí nový standard vydávání děl špičkových českých autorů,“ říká o projektu ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina. „Tak rozsáhlý projekt, plánovaný při počtu dvou svazků ročně na dobu více než 50 let, je samozřejmě finančně velice náročný a nemůže spočívat pouze na bedrech Nadace Bohuslava Martinů a v menší míře grantů GAČR a Státního fondu kultury, nýbrž potřebuje též podporu osvícených mecenášů.“ 

Další informace o koncertu a vstupenkách je možné získat na stránkách www.martinu.cz/benefice.