AKTUALITY

Vyšlo druhé číslo letošního Martinů Revue!

Nové číslo Martinů Revue právě přišlo z tiskárny! Věnuje se dalšímu Martinů ranému baletu – tentokrát Istar, H 130, který byl dokončen před sto lety. Číslo také připomene důležitá životní výročí (Gregory Terian, Michael Crump, Michael Beckerman) a křest předposledního svazku Souborného kritického vydání, který obsahuje poslední dva Martinů klavírní koncerty. Violoncellista Petr Nouzovský se ohlíží za zkušeností nahrání celého Martinů díla pro violoncello. Připomínáme také výjimečné zásluhy Václava Noska v propagaci těch nejzajímavějších skladatelových jevištních děl.
Více

Prohlédněte si fotoprojekt Martinů v Americe, součást výstavy Czenglishman v New Yorku

Výstava Czenglishman v New Yorku je po celé léto k vidění v prostorách Českého centra New York. Výstavu připravilo centrum v rámci cyklu programů 2021 – Rok Martinů v Americe ve spolupráci s Institutem Bohuslava Martinů v Praze. Zachycuje významné americké období skladatelova života (1941–1953 a krátce také 1956). Nedílnou součástí výstavy je soubor fotografií Martinů v Americe, který na jaře 2021 připravila česká fotografka žijící v New Yorku Kateřina Dvořáková Manková. Fotoprojekt je k dispozici také online.
Více

Opera Ariadna je desátým svazkem souborného vydání. Partitura byla pokřtěna na Smetanově Litomyšli

Souborné kritické vydání díla Bohuslava Martinů, ambiciózní projekt Nadace B. Martinů, edičně připravovaný Institutem B. Martinů a vycházející v nakladatelství Bärenreiter, úspěšně pokračuje již desátým svazkem, operou Ariadna. Nová publikace byla pokřtěna 30. června na zámku Nové Hrady před předpremiérou představení Třikrát Ariadna, které spojilo trojí zhudebnění antického mýtu, Monteverdiho, Bendu a samozřejmě Martinů.
Více

Opera Ariadna na festivalu Smetanova Litomyšl

Jednoaktová opera Ariadna, H 370 Bohuslava Martinů na skladatelovo libreto podle divadelní hry Georgesa Neveuxe Návrat Théseův bude třikrát uvedena na začátku festivalu Smetanova Litomyšl. Večery 1., 2. a 3. července je na zámku Nové hrady připraven program nazvaný Třikrát Ariadna ze tří různých zhudebnění starořeckého příběhu Ariadny a Thésea.
Více

V Alžíru byla otevřena výstava o Martinů

U příležitosti Svátku hudby uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Alžíru ve spolupráci se Velvyslanectvím Francie dne 23.6.2021 v prostorách Francouzského institutu vernisáž poměrně rozsáhlé výstavy o životě a díle Bohuslava Martinů, kterou připravil Institut B. Martinů. Jedná se o dvacet velkých panelů, které textem i obrazem velmi zdařile přinášejí nejrůznější informace o autorovi i jeho době, a to s využitím dobových dokumentů jako jsou plakáty, fotografie, recenze či autorovy vlastní ilustrace.
Více

Před pěti lety zemřel muzikolog Harry Halbreich

Před pěti lety, 27. 6. 2016, zemřel významný belgický znalec české hudby, muzikolog Harry Halbreich, centrální osobnost bádání o Bohuslavu Martinů. Sestavil katalog děl Bohuslava Martinů, který je srovnatelný Köchelovým katalogem děl W. A. Mozarta. Podruhé vyšel v přepracované podobě v roce 2007 a stal se ve světě synonymem bádání o tomto skladateli.
Více

Nadace Bohuslava Martinů připomíná medailí sochaře Milana Knoblocha, autora poličského památníku

Milan Knobloch byl oceněn in memoriam medailí Nadace Bohuslava Martinů. Medaili převzala na slavnostním aktu v úterý 22. června vdova po výtvarníkovi, paní Alena Knoblochová Knotková. Sochař sejmul posmrtnou masku při převozu skladatelových ostatků do Čech, je autorem památníku v Poličce a náhrobní desky manželského páru Martinů.
Více

Martinů Voices zazpívaly na podporu Institutu B. Martinů

Na šestém benefičním koncertu na podporu činnosti Institutu Bohuslava Martinů vystoupil sbor Martinů Voices. Koncert, který byl původně plánován na 9. 11. 2020, se uskutečnil v pondělí 7. června 2021 v zahradě Vratislavského paláce.
Více

Studenti JAMU provedli Hlas lesa a Veselohru na mostě

Studenti operního zpěvu na hudební fakultě JAMU v Brně nastudovali dvě jednoaktové opery Bohuslava Martinů. Premiéry proběhly z důvodu vládních opatření bez diváků, záznam z Divadla na Orlí je do konce června k dispozici ke zhlédnutí na YouTube kanálu brněnské akademie.
Více

Hostem Artzóny na ČT Art byl 6. 4. Jakub Hrůša. Představil i knihu Hrůša o Martinů

Hostem Artzóny na ČT Art byl v úterý 6.4. Jakub Hrůša. Představil i knihu Hrůša o Martinů.
Více

Propagátor martinůovských jevištních děl Václav Nosek by se dožil stovky

Propagátor martinůovských jevištních děl Václav Nosek by se dožil stovky
Více

Vychází kniha Hrůša o Martinů

Vychází kniha Hrůša o Martinů
Více

PhDr. Kateřina Maýrová byla oceněna medailí Nadace Bohuslava Martinů

Dlouholetá členka Správní rady Nadace Bohuslava Martinů PhDr. Kateřina Maýrová byla oceněna medailí Nadace Bohuslava Martinů za celoživotní přínos k poznávání a zpřístupňování odkazu Bohuslava Martinů.
Více

Soutěž Martinů zná své vítěze. Jsou jimi trumpetista Walter Hofbauer a cembalista Jiří Havrlant

V Soutěži Nadace Bohuslava Martinů zvítězili trumpetista Walter Hofbauer (kategorie dechové nástroje – flétna, klarinet, trubka) a cembalista Jiří Havrlant (kategorie cembalo).
Více

Martinů na online koncertě Hudby Hradní stráže a Policie ČR

Tradiční prolog festivalu Dny Bohuslava Martinů ve Španělském sále Pražského hradu nemohl proběhnout na konci listopadu z důvodů vládních opatření. Nyní Hudba hradní stráže a Policie ČR program koncertu nahrála a je k dispozici online. Připojil se tak k dalším koncertům festivalu, které jsou na stránkách Nadace Bohuslava Martinů přístupné ke zhlédnutí po celý rok.
Více
Zobrazuji aktuality 1 - 20 z 407
Další stránka →