AKTUALITY

Slavní čeští skladatelé | Komentované prohlídky výstavy

Netradičně pojatou výstavou Národního muzea provede její autorka Veronika Vejvodová.
Více

Zemřela Jana Andrsová, tanečnice z Laterny Magiky

Ve čtvrtek 16. února zemřela tanečnice Jana Andrsová, bývalá sólistka Laterny magiky. Vytvořila hlavní roli (spolu s Pavlem Veselým) v legendárním představení Otvírání studánek (hudba Bohuslav Martinů, režie Alfréd Radok).
Více

Filharmonie Brno | Sinfonietta La Jolla

Úterý 14. února 2023. Po padesáti letech míří Filharmonie Brno do USA. Při svém turné odehraje sedm koncertů v sedmi městech s reprezentativním výběrem české hudby v originální kombinaci se soudobou hudbou americkou.
Více

Výstava Slavní čeští skladatelé v New Yorku

České centrum v New Yorku vernisáží zahájilo výstavu Slavní čeští skladatelé. Jde o putovní verzi výstavy Národního muzea, v USA bude do konce března.
Více

Filharmonie Brno | Thunderbolt P-47

Středa 8. února 2023. Po padesáti letech míří Filharmonie Brno do USA . Při svém turné odehraje sedm koncertů v sedmi městech s reprezentativním výběrem české hudby v originální kombinaci se soudobou hudbou americkou.
Více

Mahan Esfahani vydává nové CD s cembalovým koncertem Martinů

Světoznámý cembalista Mahan Esfahani vydává 3. února 2023 u vydavatelství Hyperion nové CD s cembalovými koncerty Bohuslava Martinů, Hanse Krásy a Viktora Kalabise. Koncert pro cembalo a malý orchestr, H 246 z roku 1935 nahrál umělec žijící v Praze společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Alexandera Liebreicha.
Více

20. výročí úmrtí Dr. Ulricha Uchtenhagena

Dnes uplynulo přesně 20 let od náhlého tragického úmrtí JUDr. Ulricha Uchtenhagena (*1926), který zahynul 31. ledna 2003 při automobilové nehodě v Zimbabwe. Tento vystudovaný právník a velký milovník klasické hudby byl nejen v letech 1961-1989 ředitelem švýcarské autorské ochranné organizace SUISA, nýbrž také osobním poradcem dvou velkých evropských skladatelů, jejichž osudy se setkaly ve Švýcarsku, totiž Paula Hindemitha a Bohuslava Martinů.
Více

Romance pro housle a klavír ve světové premiéře Franka Petera Zimmermanna

Romanci pro housle a klavír datovanou rokem 1930 loni nalezla muzikoložka Natálie Krátká v izraelské Národní knihovně v Jeruzalémě. 10. ledna zazní její světová premiéra ve Wigmore Hall v Londýně ve hvězdném obsazení houslisty Franka Petera Zimmermanna a klavíristy Martina Helmchena. Skladba již veřejně zazněla v transkripci pro violoncello a klavír na listopadovém benefičním koncertu Institutu B. Martinů v Praze, hrál Petr Nouzovský a Martin Kasík.
Více

Zemřel violista Karel Špelina, člen Klavírního kvarteta Martinů

Violista Karel Špelina zemřel 13. prosince 2022 ve věku 86 let. Dlouholetý člen Klavírního kvarteta Bohuslava Martinů se hudbě poličského rodáka věnoval také v sólové kariéře a dalších komorních aktivívách. Nahrál mj. Smyčcový kvartet č. 1, H 117 pro Supraphon. Sklady Martinů vyučoval také na slavných kurzech Akademie komorní hudby Sándóra Végha. Špelina také psal texty o Martinů a České filharmonii, jejíž byl dlouholetým členem.
Více

Dopisy Martinů manželům Prinsovým darovány IBM

Institut B. Martinů získal darem originály dopisů Bohuslava a Charlotty Martinů manželům Prinsovým! Albert Prins byl dlouholetým předsedou haagského mužského sboru Die Haghe Sanghers, pro který skladatel napsal Horu tří světel, H 349.
Více

Nové dvojčíslo Martinů Revue o souborném kritickém vydání

Nové dvojčíslo (2-3 2022) časopisu Martinů Revue je věnováno největšímu projektu martinůovského bádání i české muzikologie obecně: Bohuslav Martinů Complete Edition, soubornému kritickému vydání díla skladatele. Číslo obsahuje rozhovory s Jonášem Hájkem, hlavním editorem projektu u vydavatelství Bärenreiter Praha a klavíristou Ivo Kahánkem, který se podílel na přípravě čtvrtého klavírního koncertu. Profesorem Giselher Schubert přibližuje problémy příprav třináctého svazku, ve kterém vyjdou tři verze prvního koncertu pro violoncello.
Více

Soutěž Nadace Bohuslava Martinů zná vítěze. Laureáty se stali houslista Kristian Mráček a Trio Gaudium

Soutěž Nadace Bohuslava Martinů v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů proběhla již po sedmadvacáté. V letošním roce o vítězství soupeřili mladí interpreti ve dvou kategoriích – housle a komorní soubory s klavírem. První cenu si odnáší houslista Kristian Mráček a Trio Gaudium. Koncert laureátů se uskutečnil v sále Bohuslava Martinů v Lichtenštejnském paláci v neděli 28. listopadu.
Více

Nová nahrávka violoncellových sonát

Německo-kanadský violoncellista Johannes Moser nahrál společně s ruským klavíristou Andrejem Korobejnikovem všechny tři sonáty pro violoncello a klavír Bohuslava Martinů.
Více

Institut Bohuslava Martinů objevil ztracenou skladatelovu skladbu. Na benefičním koncertě ji zahrají Petr Nouzovský a Martin Kasík

Romanci pro housle a klavír datovanou rokem 1930 nalezla muzikoložka Natálie Krátká v izraelské Národní knihovně v Jeruzalémě. Transkripci pro violoncello a klavír premiérově provedou Petr Nouzovský a Martin Kasík na benefičním koncertě institutu, který se uskuteční 8. listopadu v Profesním domě na Malostranském náměstí v Praze.
Více

Nová nahrávka druhého violoncellového koncertu a sonáty

Polský violoncellista Bartosz Koziak nahrál Koncert pro violoncello a orchestr č. 2, H 304 a Sonátu pro violoncello a klavír č. 2., H 286. Jako sólista zahrál s Janáčkovou filharmonií Ostrava vedenou Petrem Popelkou. Na komorní skladbě spolupracoval s klavíristou Radoslawem Kurkem.
Více

Zemřel Libor Pešek, velký propagátor hudby Martinů

Ve věku 89 let v neděli 23.10. zemřel dirigent Libor Pešek. V roce 2020 obdržel medaili Nadace Bohuslava Martinů za celoživotní přínos k propagaci hudby poličského rodáka.
Více

Jakub Hrůša bude jmenován hudebním ředitelem Covent Garden

Dirigent Jakub Hrůša, mj. prezident International Martinů Circle, bude v září 2025 jmenován hudebním ředitelem Royal Opera House v Covent Garden. Britskou královskou operu před ním jako jediný Čech v padesátých letech minulého století krátce řídil Rafael Kubelík
Více

Martinů Festtage 2022

Ve dnech 23. října - 6. listopadu 2022 se bude konat již 26. ročník festivalu Martinů Festtage v Basileji.
Více

Cenu Martinů na Concertinu Praga získal Nikolay Biryukov

Cenu Nadace Bohuslava Martinů, která je udělována za nejlepší interpretaci skladatelova díla na soutěži Concertino Praga, získal mladý ruský klavírista Nikolay Biryukov.
Více

Nadace Bohuslava Martinů medailí ocenila Smetanovo trio a město Polička

Pamětní medaili Nadace Bohuslava Martinů převzalo vedení města Polička za trvalou propagaci díla slavného rodáka a péči o místní pamětihodnosti skladateli věnované. Ocenění získalo také Smetanovo trio, které se významně zasloužilo o provádění komorních skladeb Martinů, a to na koncertních turné u nás a v zahraničí i v mezinárodně oceněných nahrávkách.
Více
Zobrazuji aktuality 1 - 20 z 487
Další stránka →