AKTUALITY

Nová nahrávka violoncellových sonát

Německo-kanadský violoncellista Johannes Moser nahrál společně s ruským klavíristou Andrejem Korobejnikovem všechny tři sonáty pro violoncello a klavír Bohuslava Martinů.
Více

Institut Bohuslava Martinů objevil ztracenou skladatelovu skladbu. Na benefičním koncertě ji zahrají Petr Nouzovský a Martin Kasík

Romanci pro housle a klavír datovanou rokem 1930 nalezla muzikoložka Natálie Krátká v izraelské Národní knihovně v Jeruzalémě. Transkripci pro violoncello a klavír premiérově provedou Petr Nouzovský a Martin Kasík na benefičním koncertě institutu, který se uskuteční 8. listopadu v Profesním domě na Malostranském náměstí v Praze.
Více

Nová nahrávka druhého violoncellového koncertu a sonáty

Polský violoncellista Bartosz Koziak nahrál Koncert pro violoncello a orchestr č. 2, H 304 a Sonátu pro violoncello a klavír č. 2., H 286. Jako sólista zahrál s Janáčkovou filharmonií Ostrava vedenou Petrem Popelkou. Na komorní skladbě spolupracoval s klavíristou Radoslawem Kurkem.
Více

Zemřel Libor Pešek, velký propagátor hudby Martinů

Ve věku 89 let v neděli 23.10. zemřel dirigent Libor Pešek. V roce 2020 obdržel medaili Nadace Bohuslava Martinů za celoživotní přínos k propagaci hudby poličského rodáka.
Více

Jakub Hrůša bude jmenován hudebním ředitelem Covent Garden

Dirigent Jakub Hrůša, mj. prezident International Martinů Circle, bude v září 2025 jmenován hudebním ředitelem Royal Opera House v Covent Garden. Britskou královskou operu před ním jako jediný Čech v padesátých letech minulého století krátce řídil Rafael Kubelík
Více

Martinů Festtage 2022

Ve dnech 23. října - 6. listopadu 2022 se bude konat již 26. ročník festivalu Martinů Festtage v Basileji.
Více

Cenu Martinů na Concertinu Praga získal Nikolay Biryukov

Cenu Nadace Bohuslava Martinů, která je udělována za nejlepší interpretaci skladatelova díla na soutěži Concertino Praga, získal mladý ruský klavírista Nikolay Biryukov.
Více

Nadace Bohuslava Martinů medailí ocenila Smetanovo trio a město Polička

Pamětní medaili Nadace Bohuslava Martinů převzalo vedení města Polička za trvalou propagaci díla slavného rodáka a péči o místní pamětihodnosti skladateli věnované. Ocenění získalo také Smetanovo trio, které se významně zasloužilo o provádění komorních skladeb Martinů, a to na koncertních turné u nás a v zahraničí i v mezinárodně oceněných nahrávkách.
Více

BBC Proms 2022 | Koncert pro dva klavíry a orchestr

Pátek 5. srpna 2022. Šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov a klavírní duo sester Labèquových provedou Martinů klavírní dvojkoncert na proslulém festivalu BBC Proms.
Více

Institut B. Martinů na kongresu IAML

Zaměstnanci Institutu Bohuslava Martinů se zúčastnili mezinárodního kongresu organizace International Association of Music Libraries, Archives and Documentation Centres (IAML), který se konal ve dnech 24.-29. července v Praze v prostorách Městské a Národní knihovny. Institut také zájemce z řad účastníků kongresu přivítal ve svém sídle na malé exkurzi, při které představil knihovnu a způsob práce s dokumenty.
Více

Nové číslo Martinů Revue o nově nalezené korespondenci a fotografiích

První číslo Martinů Revue roku 2022 přibližuje vztah mezi Bohuslavem Martinů a diplomatem Vladimírem Vaňkem. Jejich nově zpřístupněná korespondence a fotografie skladatele z Vaňkova archivu vrhají nové světlo na působení v Itálii na sklonku života Martinů. Význačný český diplomat a poličský rodák se setkali již v mládí v Paříži, kde spolu dokonce chvíli bydleli. Na konci života se opět setkali v Římě, odkud pochází na padesát nově zpřístupněných fotografií skladatele při práci. V novém Martinů Revue jejich vztah popisuje Martin Ledvinka. Přibližuje ho také text samotného Vaňka „Jel jsem si pro kudličku do Vieux-Moulin“, ve kterém vzpomíná na setkání s Charlotte po skladatelově smrti.
Více

Na unikátním koncertě u příležitosti předsednictví ČR v Radě EU zazněly skladby Martinů

Koncert k příležitosti předsednictví ČR v Radě EU zahráli 3. července 2022 v 19:30 společně hudebníci Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze (HAMU) a belgické Luca School of Arts. Koncert proběhl současně v Sále Martinů HAMU a Kamermuziekzaal v Leuven. Vzájemně je propojila jedinečná technologie sdružení CESNET, která přenáší zvuk a obraz ve vysokém rozlišení s minimálním zpožděním.
Více

Medailí Nadace Bohuslava Martinů byl oceněn Ludvík Kašpárek

Správní rada Nadace Bohuslava Martinů udělila na zasedání 14. června 2022 pamětní medaili Bohuslava Martinů a diplom za celoživotní zásluhy a péči o dílo a odkaz skladatele. Oceněn byl PhDr. Ludvík Kašpárek při příležitosti významného životního jubilea.
Více

NeoKlasik orchestr představí Martinů, Šostakoviče a Pexidra na koncertě NeoBarok Martinů

Koncert NeoBarok Martinů proběhne v pondělí 6. 6. 2022 od 19:30 v modlitebně ČCE Korunní na Vinohradech
Více

Projekt podpořený Nadací Bohuslava Martinů získal ocenění Český klip roku

Irvin Venyš a Epoque Quartet získali ocenění Nejlepší český klip roku v rámci letošní soutěže festivalu Anifilm. Animovaný klip vytvořila absolventka FAMU Barbora Halířová na skladbu Cimpoiasca, která je součástí CD Komp(l)ot a rozsáhlého projektu CZECHS CROSS OVER. V projektu, který představuje nové „crossover“ skladby českých skladatelů v audio a audiovizuální podobě byla nahrána i Kuchyňská revue Bohuslava Martinů jako etalon tohoto žánru.
Více

Aleš Březina mluví v německém rozhlase o nahrávkách Martinů

Ředitel Institutu Bohuslava Martinů, Mgr. Aleš Březina, Ph.D., mluvil v pořadu Interpretationen německého rozhlasu Deutschlandfunk Kultur o nahrávkách díla Bohuslava Martinů. S moderátorkou Elisabeth Hahn rozebírali vznik a srovnání nahrávek tří skladeb spojených s válečným obdobím, kterými jsou Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány, H 271, Polní mše, H 279 a Památník Lidicím, H 296.
Více

Cenu Martinů v soutěži Pražského jara získala klarinetistka Anna Sysová

Cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší provedení skladby Bohuslava Martinů získala na mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro klarinetistka Anna Sysová! Převzala ji z rukou doc. Irvina Venyše, ředitele Nadace Bohuslava Martinů.
Více

Martinů fest Polička 2022

Začíná 25. ročník tradičního festivalu Martinů fest Polička, který se uskuteční ve dnech 12. – 19. května. 2022. Skladatelovu tvorbu, ale nejen jeho, připomene řada koncertů a doprovodný program.
Více

Kateřina Kněžíková získala prestižní cenu BBC Music Magazine

Kateřina Kněžíková získala prestižní cenu BBC Music Magazine, na CD je i Martinů!!!
Více

Josef Špaček | Zpěv vzácných houslí

Čtvrtek 28. dubna 2022. O Prvním houslovém koncertu Bohuslava Martinů říká jeho ostravský interpret Josef Špaček, že je technicky náročný, až „hraničně napsaný“. Orchestr bude řídit šéfdirigent JFO, Vasilij Sinajskij.
Více
Zobrazuji aktuality 1 - 20 z 475
Další stránka →