AKTUALITY

Hostem Artzóny na ČT Art byl 6. 4. Jakub Hrůša. Představil i knihu Hrůša o Martinů

Hostem Artzóny na ČT Art byl v úterý 6.4. Jakub Hrůša. Představil i knihu Hrůša o Martinů.
Více

Propagátor martinůovských jevištních děl Václav Nosek by se dožil stovky

Propagátor martinůovských jevištních děl Václav Nosek by se dožil stovky
Více

Vychází kniha Hrůša o Martinů

Vychází kniha Hrůša o Martinů
Více

PhDr. Kateřina Maýrová byla oceněna medailí Nadace Bohuslava Martinů

Dlouholetá členka Správní rady Nadace Bohuslava Martinů PhDr. Kateřina Maýrová byla oceněna medailí Nadace Bohuslava Martinů za celoživotní přínos k poznávání a zpřístupňování odkazu Bohuslava Martinů.
Více

Soutěž Martinů zná své vítěze. Jsou jimi trumpetista Walter Hofbauer a cembalista Jiří Havrlant

V Soutěži Nadace Bohuslava Martinů zvítězili trumpetista Walter Hofbauer (kategorie dechové nástroje – flétna, klarinet, trubka) a cembalista Jiří Havrlant (kategorie cembalo).
Více

Martinů na online koncertě Hudby Hradní stráže a Policie ČR

Tradiční prolog festivalu Dny Bohuslava Martinů ve Španělském sále Pražského hradu nemohl proběhnout na konci listopadu z důvodů vládních opatření. Nyní Hudba hradní stráže a Policie ČR program koncertu nahrála a je k dispozici online. Připojil se tak k dalším koncertům festivalu, které jsou na stránkách Nadace Bohuslava Martinů přístupné ke zhlédnutí po celý rok.
Více

Poslední číslo Martinů Revue roku 2020

Vychází poslední číslo časopisu Martinů Revue roku 2020. Co v něm najdete? Například velký rozhovor Aleše Březiny s Frankem Peterem Zimmermanem a Jakubem Hrůšou, kteří sklízí nadšené reakce na své nové CD s houslovými koncerty Martinů. Dále časopis přináší například velký portrét Jaroslava Mihuleho, muzikologa, jenž Martinů zasvětil velkou část svého profesního života. Jaroslav Mihule nedávno oslavil 90. narozeniny.
Více

Rozhovor s Petrem Holmanem, violistou Zemlinského kvarteta

Na koncertu k 25. výročí založení Institutu Bohuslava Martinů vystoupí Zemlinského kvarteto, které přednese skladby Martinů a Kalabise. Před pondělním koncertem jsme si povídali s Petrem Holmanem, který v kvartetu hraje na violu.
Více

Výroční cena Nadace Bohuslava Martinů pro Guarneri Trio Prague

Členové Guarneri Tria Prague, klavírista Ivan Klánský, houslista Čeněk Pavlík a violoncellista Marek Jerie byli oceněni Výroční cenou Nadace Bohuslava Martinů za celosvětovou reprezentaci a propagaci díla význačného českého skladatele, kterého soubor uváděl opakovaně koncertně i na nahrávkách.
Více

Nahrávka Kytice Martinů mezi Top 10 roku

David Hurwitz, renomovaný kritik a hlavní tvář webu ClassicsToday, zveřejnil svůj seznam nahrávek, které ho v tomto roce nejvíce zaujaly. Jednou z nich je i CD s Kyticí Bohuslava Martinů a Filharmonickými Tanci jeho žáka, Jana Nováka! Srdečně gratulujeme Tomáši Netopilovi, Symfonickému orchestru Českého rozhlasu, Michaele Zajmi, Kateřině Kněžíkové, Adamu Plachetkovi a Jaroslavu Březinovi, Pražskému filharmonickému sboru a samozřejmě také labelu Supraphon Classics.
Více

Nové CD s houslovými koncerty Martinů v podání Franka Petera Zimmermana, Jakuba Hrůši a Bamberských symfoniků

U vydavatelství BIS Records právě vyšlo nové CD, které je výsledkem společné práce vynikajícího houslisty Franka Petera Zimmermanna, Jakuba Hrůši a Bamberských symfoniků. Společně nahráli oba houslové koncerty Bohuslava Martinů. Zimmermann k nim přidal ještě Sonatu pro sólové housle, Sz. 117 Bély Bartóka.
Více

Gardiner bude v neděli dirigovat Českou filharmonii. Zazní i Martinů

Nedělním koncertem zahájí Česká filharmonie sérii adventních koncertů. Již tuto neděli bude orchestr řídit Sir John Eliot Gardiner, slavný dirigent a jeden z průkopníků historicky poučené interpretace, ale také velký milovník a propagátor české hudby. Vedle děl Janáčka a Voříška zazní Sinfonieta La Jolla pro klavír a komorní orchestr Bohuslav Martinů. V díle, které napsal Martinů v New Yorku v roce 1950, usedne za klavír Igor Ardašev. Koncert bude živě vysílán na ČT Art a facebookové stránce České filharmonie. V Německu, Rakousku a Švýcarsku bude dostupný také na platformě Takt 1. Koncert začíná ve 20:15.
Více

Gratulace k 90. narozeninám prof. Jaroslava Mihuleho

90. narozeniny slaví 1. prosince 2020 přední český muzikolog a odborník na Martinů, pan Jaroslav Mihule. Jeho žena, paní Alena Mihulová, která s ním prožila 65 let společného života, slaví 90tiny o týden později, 8. prosince. Gratulujeme! K tomuto významnému jubileu přinášíme několik gratulací od jeho přátel a obdivovatelů.
Více

Oznámení o přesunutí benefičního koncertu

Z důvodu koronavirové pandemie a nouzového stavu je 6. benefiční koncert přesunut z 9. listopadu 2020 na 7. června 2021. Místo konání koncertu, program ani účinkující se nemění.
Více

Historický úspěch pro muzikologii: Institut Bohuslava Martinů získal prestižní cenu za výzkum

Český muzikologický výzkum zaznamenal v minulých dnech nevídaný úspěch: Institut Bohuslava Martinů získal za svůj dlouhodobý projekt Souborného vydání díla Bohuslava Martinů Cenu předsedkyně Grantové agentury ČR za rok 2020. Jde vůbec o první ocenění tohoto druhu udělené nestátní neziskové organizaci v oboru muzikologie. Projekt byl vybrán z desítek kandidátů v kategorii společenské a humanitní vědy, a umístil tak muzikologii vedle přírodovědných oborů jako molekulární biologie, genetika, matematika nebo chemie.
Více

Cena předsedkyně Grantové agentury ČR za rok 2020

Projekt "Souborné vydání díla Bohuslava Martinů" získal Cenu předsedkyně Grantové agentury ČR za rok 2020. Cenu obdržel za Institut Bohuslava Martinů jeho ředitel a řešitel projektu Aleš Březina. Jde vůbec o první ocenění tohoto druhu udělené nestátní neziskové organizaci a projektu v oboru muzikologie. Slavnostní předání ceny proběhlo dne 23. 9. 2020.
Více

Dodo Gombár | Martinů - Česká rapsodie Bohuslavova

Horácké divadlo Jihlava - premiéra: 5. září 2020
Více

Vyšlo další číslo Martinů Revue roku 2020

Vychází nové číslo Martinů Revue! Nové číslo obsahuje především studie o životě a díle Bohuslava Martinů : Bohuslav Martinů: Revolt: Balet se znovu zvažuje (Lucie Berná) Ambivalentní vztah Bohuslava Martinů k Československu, část 2. (Aleš Březina, Institut Bohuslava Martinů) Bohuslav Martinů a Jindřich Honzl (Marek Pechač, Institut Bohuslava Martinů) Bohuslav Martinů: Přežila se opera? Zvláštní pozornost bychom ovšem chtěli věnovat textu paní Soni Jelínkové, která vzpomíná na Bohuslava Martinů a Rudolfa Firkušného. Přejeme Vám příjemně strávený čas při četbě naší Revue!
Více

Cenu Anděl převzali Kahánek s Hrůšou za nahrávku Martinů

Cenu Anděl 2019 v kategorii Klasika převzali Ivo Kahánek, Bamberští symfonici a dirigent Jakub Hrůša za nahrávku s Klavírním koncertem g moll Antonína Dvořáka a Koncertem pro klavír a orchestr č. 4 (Inkantace) Bohuslava Martinů. V předchozích měsících album Supraphonu získalo již například prestižní BBC Music Magazine Award.
Více

Album s Martinů Inkantací získalo prestižní BBC Music Magazine Award

​S nahrávkou klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů slaví klavírista Ivo Kahánek s Bamberskými symfoniky a dirigentem Jakubem Hrůšou úspěchy od samého vydání. Album již například získalo BBC Radio 3 Disc of the Week, BBC Music Magazine Recording of the Month, Choc de Classica, Album der Woche na BR Klassik a Choix de Classique HD. Nyní se muzikanti dočkali vítězství v kategorii Concerto v rámci prestižních britských BBC Music Magazine Awards.
Více

Zemřela flétnistka Lois Schaefer, která premiérovala Martinů Sonátu pro flétnu

31. ledna zemřela ve věku 95 let Lois Schaefer, pikolistka a flétnistka Boston Symphony Orchestra, která premiérovala Sonátu pro flétnu a klavír, H 306 Bohuslava Martinů v roce 1949 v New Yorku za přítomnosti skladatele. Tuto Sonátu věnoval Martinů jejímu učiteli na New England Conservatory of Music v Bostonu, Georgesovi Laurentovi. O smutné zprávě nás informoval flétnista John Solum.
Více

Juliette v prestižním časopisu Opera

V lednu tohoto roku měla v Ostravě své poslední představení opera Juliette, kterou připravilo Národní divadlo Moravskoslezské vůbec poprvé ve své historii. Režie se ujalo známé autorské duo SKUTR, které tvoří Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, o hudební nastudování se postaral Jakub Klecker. Nyní zde přinášíme nejnovější recenzi z prestižního časopisu Opera, kde v březnovém čísle píše o Juliette v Ostravě jeho šéfredaktor John Allison.
Více

Boston Symphony Orchestra z pohodlí domova

Současná celosvětová krize nutí orchestry a umělce přicházet se způsoby, jak se vyrovnat s plošným rušením koncertů a zůstat tak v kontaktu se svým publikem. Boston Symphony Orchestra například již čtvrtý týden vybírá ze svého bohatého archivu zajímavé historické nahrávky, které jsou zveřejňovány na stránkách bso.org. Bostonský orchestr často prováděl hudbu Bohuslava Martinů především díky jeho šéfdirigentům Sergejovi Kusevickému a Charlesovi Munchovi. Ti se také postarali o řadu objednávek nové hudby a BSO tak celkově premiéroval devět Martinů skladeb, jako např. La Bagarre, Symfonii č. 1, Symfonii č. 3 a Symfonii č. 6 (Symfonické fantazie). Boston Symphony Orchestra nyní vybírá historickou nahrávku Dvojkoncertu pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány pod vedením dirigenta Rafaela Kubelíka z roku 1967.
Více

Zemřel muzikolog a odborník na Martinů František Popelka

Dne 16. dubna ve věku 87 let zemřel přední odborník na Martinů a rodák z Poličky PhDr. Iša Popelka, který byl celoživotním propagátorem osobnosti a díla českého skladatele. Čest jeho památce!
Více

Nadace Bohuslava Martinů uvádí sérii online koncertů pro Lékaře bez hranic

Od 9. dubna bude Nadace Bohuslava Martinů na svých stránkách streamovat komorní koncerty ze svého sídla v Kobylisích. Projekt Hudba bez hranic nabídne 8 online koncertů, během nichž se představí přední čeští umělci, kteří zahrají na podporu Lékařů bez hranic. Koncerty budou uvádět Jiří Hlaváč, Veronika Paroulková, Petr Veber a Lukáš Hurník.
Více

Online festival BR Klassik s Magdalenou Koženou a Špalíčkem

Umělci z celého světa se přes rušení koncertů a představení rozhodli pro své fanoušky uspořádat řadu domácích online koncertů. Virtuálního festivalu BR Klassik se zúčastnili například Jonas Kaufmann, Lang Lang, členové Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks a také Magdalena Kožená.
Více

Právě vyšlo nové číslo Martinů Revue!

Co v novém čísle najdete? - recenzi Patricka Lamberta z festivalu Martinů Days 2019 - Martinů vlastní vzpomínky na jeho první léta v USA - rozhovor s Robertem Kolinskym o festivalu Martinů v Basileji - další články, novinky a události
Více

Dvojnásobný Martinů živě na Mezzo Live HD

Od 22. do 24. ledna bude Rudolfinum patřit téměř výhradně Bohuslavu Martinů. Tři koncerty České filharmonie, které bude řídit šéfdirigent Semjon Byčkov, nabídnou Symfonii č. 2 "Le Double”, jejímž autorem je Henri Dutilleux, a dále zazní hned dvě skladby Bohuslava Martinů: Koncert pro dva klavíry v podání Marielle a Katii Labèque a Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány, ve kterém se sólových partů zhostí Ivo Kahánek a Michael Kroutil. Páteční koncert bude živě vysílat prestižní francouzský televizní kanál Mezzo Live HD. První mezinárodní přímý přenos umožní vyspělá technologie, která byla ve Dvořákově síni Rudolfina instalována v minulé sezoně.
Více

Album s Martinů Inkantací nominováno na BBC Music Magazine Award

Album klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, které nahrál klavírista Ivo Kahánek a Bamberští symfonikové pod vedením Jakuba Hrůši, bylo časopisem BBC Music Magazine nominováno mezi nejlepší nahrávky celého roku. Nominované album již dříve BBC ocenila jako „Nahrávku měsíce“. O výsledku hlasování může rozhodovat veřejnost do 19. února.
Více

Poslední číslo Martinů Revue roku 2019

Vychází poslední číslo časopisu Martinů Revue roku 2019. Co v něm najdete? Například recenze oper Řecké pašije v Leedsu a Hry o Marii v Bremerhavenu, vzpomínky na klavíristu Rudolfa Firkušného a patrona umění Paula Sachera, nebo první díl textů Bohuslava Martinů o jeho životě v období druhé světové války. S novým číslem vychází také album z festivalu Dny Bohuslava Martinů (ročníky 2017 a 2018). Celý obsah naleznete zde.
Více

Vzpomínkový koncert na prof. Zuzanu Růžičkovou

Na vzpomínkovém koncertě k nedožitým 93. narozeninám cembalistky prof. Zuzany Růžičkové vystoupí nadaný polský houslista Wiktor Dziedzic, dvojnásobný laureát Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga. Na koncertu v Sále Martinů 14. ledna 2020 jej ve skladbách Fryderyka Chopina, Viktora Kalabise, Camille Saint-Saënse, Karola Szymanowského a Henryka Wieniawského doprovodí klavírista Daniel Wiesner.
Více

Bohuslav Martinů na jubilejním 75. ročníku Pražského jara

V květnu roku 2020 začne jubilejní 75. ročník festivalu Pražské jaro, kdy jej 7. května 2020 zahájí Berlínští filharmonikové pod vedením svého nového šéfdirigenta Kirilla Petrenka. Celkově nabídne festival 53 koncertů klasické hudby, mezi kterými bude mít svoje také hudba Bohuslava Martinů, jehož skladby zazní na koncertech PKF - Prague Philharmonia (Toccata e due canzoni) a Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK (La Bagarre).
Více

Nahrávka s Martinů Inkantací albem měsíce BBC Music Magazine

Nové album Supraphonu, které obsahuje Dvořákův Koncert pro klavír a orchestr g moll a Klavírní koncert č. 4 "Inkantace" Bohuslava Martinů, se dočkalo prestižního ocenění. CD klavíristy Ivo Kahánka, Bamberských symfoniků a dirigenta Jakuba Hrůši označil BBC Music Magazine jako nahrávku měsíce.
Více

Klavírista Matouš Zukal, Duo Bohémo a další. Soutěž Nadace Bohuslava Martinů 2019 má své vítěze

Členové porot vybrali vítěze 24. ročníku Soutěže Nadace Bohuslava Martinů. V letošním roce soutěžili nadaní posluchači českých a slovenských hudebních univerzit v oborech klavír a komorní soubory (bez klavíru). V kategorii klavír zvítězil Matouš Zukal, který získal zároveň i Cenu pro nejlepšího účastníka, v kategorii komorních souborů Duo Bohémo, které tvoří Matouš Pěruška – housle a Kristina Vocetková – violoncello. Koncert vítězů proběhne v neděli 1. prosince 2019 od 19:30 v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce. Vstup je zdarma.
Více

100 let Martinů: Sonáta C Dur pro housle a klavír

V přechozím díle seriálu 100 let Martinů, mapující skladby, od jejichž vzniku či premiéry uběhlo jedno století, se muzikolog Michael Crump věnoval Malé taniční suitě, H 123. Nyní přinášíme text ředitele Institutu B. Martinů Aleše Březiny k rané Sonátě C Dur pro housle a klavír, H 120.
Více

Bohuslav Martinů a Československo na Vltavě

V úterý 26. listopadu vystoupí na Českém rozhlase Vltava ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina, který pro pořad Akademie připravil téma vztahu Bohuslava Martinů k Československu pod názvem „Nu, člověk nemůže býti pořád veselý!“, Československé státní ceny a tvůrčí stipendia pro Bohuslava Martinů. Pořad bude vysílán od 21:15.
Více

Kalendáře na rok 2020 nově v e-shopu

V e-shopu Bohuslava Martinů můžete nově nakupovat kalendáře na rok 2020. Kalendáře mají týdenní členění a doplňují je ilustrace, které zachycují místa v Poličce spjatá s životem Bohuslava Martinů doplněná komentářem v češtině, angličtině a němčině. V e-shopu můžete nakupovat i zápisníky s obrázky, trička nebo nově vyšlé publikace.
Více

Neslýchaný zážitek. Pavel Haas Quartet zahrál pro Institut Bohuslava Martinů

Pavel Haas Quartet podpořil svým vystoupením na benefičním koncertě aktivity Institutu Bohuslava Martinů, který v posledních letech vydává Souborné vydání díla B. Martinů. Světoznámý český soubor zahrál 8. listopadu v prostorách Kaiserštejnského paláce smyčcové kvartety Bartóka a Martinů bez nároku na honorář.
Více

Světová premiéra nahrávky Divadla za branou

Světová premiéra historické nahrávky opery Divadlo za branou Bohuslava Martinů nyní vychází na albu od Radioservisu, vydavatelství Českého rozhlasu. Na nahrávce, která vznikla v roce 1956 v Československém rozhlase v Brně, účinkuje Orchestr opery Státního divadla v Brně, dirigent František Jílek a další. Přečtěte si o historii této opery a posléze i nahrávky v textu redaktorky a předsedkyně správní rady Nadace Bohuslava Martinů Stanislavy Střelcové.
Více

Pavel Haas Quartet vystoupí pro Institut Bohuslava Martinů

V rámci 5. benefičního koncertu na podporu vědecké činnosti Institutu Bohuslava Martinů vystoupí 8. listopadu v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí Pavel Haas Quartet, jeden z nejúspěšnějších českých souborů současnosti, který vzhledem ke své vytíženosti koncertuje v České republice jen vzácně. Na koncertu provede smyčcové kvartety Bély Bartóka a Bohuslava Martinů.
Více

Řecké pašije z Opera North v Leedsu živě na BBC Radio 3

Opera North v Leedsu zahájila 14. září svou sezónu uvedením první verze opery Řecké pašije Bohuslava Martinů v režii Christophera Aldena. Další představení, které je plánováno na 9. listopadu, bude od 18:30 živě přenášet BBC Radio 3. Pořadem posluchače provedou Flora Willson a Nigel Simeone.
Více

Inkantace Ivo Kahánka na novém albu Supraphonu

Na novém albu od Supraphonu vychází Klavírní koncert č. 4 "Inkantace" Bohuslava Martinů a Koncert pro klavír a orchestr g moll Antonína Dvořáka. Oba koncerty nahrál Ivo Kahánek společně s Bamberskými symfoniky pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši v letech 2017 a 2019 v koncertním sále Bamberských symfoniků. Nahrávka vychází za podpory Nadace Bohuslava Martinů.
Více

Festival Archaion Kallos představí vlivy byzantské hudby na tvorbu Martinů

Jubilejní ročník festivalu Archaion Kallos ukáže překvapivé spojení pravoslavných zpěvů s českou hudbou
Více

Kateřina Kněžíková získala cenu Thálie za roli Juliette

Sopranistka Kateřina Kněžíková převzala na scéně Národního divadla v Praze cenu Thálie za roli Juliette v inscenaci režisérského dua SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Surrealistické dílo Bohuslava Martinů Juliette aneb Snář, H 253 zde mělo poprvé v historii svou premiéru minulou sezónu 11. dubna 2019.
Více

Vycházejí Dopisy Bohuslava Martinů rodině v Poličce

První díl korespondence Bohuslava Martinů rodině v Poličce vychází v nové dvojjazyčné knize, kterou připravili Jaromír Synek a Gabriela Všetičková. Monografii “Drazí I. Dopisy Bohuslava Martinů rodině v Poličce do roku 1931” nyní vydává Univerzita Palackého v Olomouci.
Více

Dny Bohuslava Martinů předvedou žánrovou pestrost skladatelova díla

25. ročník hudebního festivalu Dny Bohuslava Martinů pořádaný ve dnech 24. 11. – 17. 12. nabídne dvanáct koncertů vynikajících českých i zahraničních interpretů. Festival pořádaný Nadací Bohuslava Martinů si klade za cíl pečovat o odkaz významného českého skladatele a letos připomíná 60 let od jeho úmrtí. V programu se představí sólisté mezinárodního renomé, jako houslista Josef Špaček ve spolupráci s americkou klavíristkou Pallavi Mahidhara, sopranistka Marie Fajtová, hobojista Vladislav Borovka, houslista Leoš Čepický, klarinetista Jan Mach, nebo klavírista Martin Kasík. Koncerty komorní hudby představí České noneto, Trio Bergerettes, či Trio Incendio, výherce loňské Soutěže Nadace Bohuslava Martinů, která jako integrální součást festivalu probíhá i letos. Posluchači se také mohou těšit na symfonickou tvorbu na koncertech Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Janáčkovy filharmonie Ostrava, Filharmonického komorního orchestru a Hudby Hradní stráže.
Více

Zlínská filharmonie slaví s Martinů

Filharmonie Bohuslava Martinů zahájí sezónu Mezinárodním hudebním festivalem Harmonia Moraviae. V rámci své 74. sezóny se bude soustavně věnovat dílům Bohuslava Martinů, u kterého si v letech 2019 a 2020 připomínáme 60 let od jeho úmrtí, respektive 130 let od jeho narození. Úvodní koncert s názvem “Slavíme s Martinů” proběhne 26. září v Kongresovém centru ve Zlíně.
Více

Vychází druhé číslo Martinů Revue roku 2019

V těchto dnech vychází nové číslo časopisu Martinů Revue 2019/2. Co přináší nové číslo? Především Juliette v mnoha podobách, také vzpomínky na nedávno zesnulé osobnosti spjaté s Martinů, Grahama Melville-Masona a Emila Leichnera, nebo recenzi reedice úspěšného kompletu Martinů pro housle a orchestr, který nahrál houslista Bohuslav Matoušek. Celý obsah můžete nalézt zde.
Více

Ve věku 91 let zemřela Eliška Nováková

Ve věku 91 let zemřela 13. září 2019 klavíristka a pedagožka Eliška Nováková. Byla manželkou skladatele Jana Nováka a v rámci svých vystoupeních se soustavně věnovala propagaci skladatelského díla Bohuslava Martinů. Poslední rozloučení se bude konat 20. září 2019 od 10.30 v kostele sv. Albana v německém Burgriedenu. Jako vzpomínku na Elišku Novákovou zveřejňujeme text Jarmily Mráčkové uveřejněný v Martinů Revue 2019/1 při příležitosti jejích 90. narozenin.
Více

Cena ISA19 za nejlepší interpretaci díla Martinů pro Quasi Duo

České Quasi Duo (Marie Hasoňová - housle, Judita Škodová - violoncello) zvítězilo na letošní International Summer Academy 2019 v kategorii Nejlepší interpretace díla Bohuslava Martinů za provedení Dua pro housle a violoncello, H 371. International Summer Academy, kterou pořádá Unviersität für Musik und darstellende Kunst Wien, jsou letní kurzy ve Vídni, kterých se každoročně účastní více jak 300 nadaných studentů z několika desítek zemí světa. Sponzorem udělené ceny je Nadace Bohuslava Martinů
Více

Martinů Inkantace vychází spolu s novým číslem BBC Music Magazine

Aktuální číslo BBC Music Magazine obsahuje již na titulní stránce významnou českou stopu. Kromě rozsáhlého rozhovoru s Magdalenou Koženou a Simonem Rattlem ohledně nového projektu nabízí zdarma album s Legendami Antonína Dvořáka a Koncertem pro klavír a orchestr č. 4 (Inkantace) Bohuslava Martinů v podání klavíristy Garricka Ohlssona a orchestrem BBC Scottish Symphony Orchestra pod vedením Ilana Volkova.
Více

Řecké pašije zahájily sezónu v Leedsu

Opera North v Leedsu zahájila svou sezónu uvedením opery Řecké pašije Bohuslava Martinů. Inscenace první verze opery, na které se podíleli dirigent Garry Walker a režisér Christopher Alden, zde měla premiéru 14. září.
Více

60. výročí úmrtí Bohuslava Martinů

28. srpna uplyne 60 let od úmrtí Bohuslava Martinů. Pietní akt a koncert v Poličce, rodném městě skladatele, se uskuteční u hrobu skladatele, program začíná v 16:45 hod.
Více

Martinů písně Albem měsíce časopisu Opernwelt

​Úspěšné album s Martinů písněmi (Písničky na jednu stránku, H 294, Písničky na dvě stránky, H 302, Nové slovenské písně, H 126 a Nový špalíček, H 288), které nahráli sopranistka Martina Janková, barytonista Tomáš Král a klavírista Ivo Kahánek, získalo označení “CD měsíce” v červencovém čísle německého měsíčníku Opernwelt. Je to tak další ocenění pro nahrávku od Supraphonu, která si v minulých měsících vysloužila pochvalné recenze například od hudebních webů a časopisů Diapason, Le Monde, MusicWeb International nebo Gramophone.
Více

100 let Martinů: Malá taneční suita

V roce 2019 si připomínáme 60 let od úmrtí Bohuslava Martinů, v roce 2020 nás zase čeká výročí 130 let od jeho narození. Při této příležitosti budou tyto stránky přinášet seriál "100 let Martinů", který se bude věnovat skladbám, od jejichž vzniku či premiéry uběhlo jedno století. Tyto první úspěšné skladby Bohuslava Martinů budou ve svých příspěvcích mapovat přední čeští a zahraniční muzikologové, prvním z nich bude Michael Crump, který se dlouhodobě zabýval Malou taneční suitou.
Více

Brněnské Hry o Marii na Smetanově Litomyšli

Na dnešní večer zařadil Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl na svůj program operní dílo Hry o Marii Bohuslava Martinů. Opera bude uvedena v úspěšné inscenaci Národního divadla Brno, které před týdnem na festivalu představilo již Janáčkovu operu Příhody lišky Bystroušky. Představení proběhne na zámeckém nádvoří od 21.30.
Více

Tři fragmenty z Juliette v Brně poprvé ve scénickém provedení

Dva měsíce po švédské premiéře projektu spojujícím Tři fragmenty z Juliette Bohuslava Martinů a Lidský hlas Francise Poulenca, se inscenace, připravená jedním z předních českých režisérů Davidem Radokem, přesouvá do České republiky. Spojení dvou oper, které vzniklo v koprodukci se švédskou operou v Göteborgu, uvede v pátek 14. června Národní divadlo Brno. Tři fragmenty z Juliette budou v České republice uvedeny vůbec poprvé ve scénickém provedení. V hlavní roli se představí sólistka Jana Šrejma Kačírková, která ztvární jak postavu Juliette, tak Ženu v Lidském hlasu. Inscenaci hudebně nastudoval šéfdirigent Janáčkovy opery NdB Marko Ivanović.
Více

Soutěž o 3x2 lístky na koncerty PKF - Prague Philharmonia v Kasárnách Karlín

Od 19. do 23. června plánuje PKF - Prague Philharmonie pět koncertů v unikátních Kasárnách Karlín, kde provede pod vedením mladého dirigenta Jiřího Rožně předehru k opeře Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta, Symfonii č. 7 Ludwiga van Beethovena a Rhapsody-Concerto pro violu a orchestr, H 337 Bohuslava Martinů. V rámci projektu proběhne 20. června i křest nového svazku ze Souborného vydání díla B. Martinů, který obsahuje kromě skladby Rhapsody-Concerto i Concerto da camera pro housle, smyčcový orchestr, klavír a bicí, H 285.
Více

Za Paulem Sacherem. Od úmrtí Martinů přítele uplynulo 20 let

V neděli 26. května 2019 si připomínáme 20 let od úmrtí významného švýcarského dirigenta a mecenáše Paula Sachera, díky kterému vznikla Martinů vrcholná díla, jako jsou například Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány nebo Epos o Gilgamešovi. S Martinů je pojilo také blízké přátelství, český skladatel strávil poslední dva roky svého života u manželů Sacherových na Schönenbergu. K této příležitosti zveřejňujeme vzpomínku ředitele Institutu B. Martinů Aleše Březiny na tuto osobnost 20. století.
Více

Pocta těreminu na Pražském jaru

“Pocta těreminu”, tak se jmenuje koncert Pražského jara, který se uskuteční 24. května 2019 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Jeho středobodem bude Fantazie pro těremin, hoboj, smyčcové kvarteto a klavír, H 301 Bohuslava Martinů, ve které vystoupí světová hráčka na těremin Carolina Eyck, Bennewitzovo kvarteto, hobojistka Alžběta Jamborová a klavírista Karel Košárek. Zazní také Martinů Smyčcový kvartet č. 3 a klavírní skladby Motýli a rajky, Smyčcový kvartet G dur Josepha Haydna a světová premiéra kompozice æther Jakuba Rataje.
Více

Album Martinů písní v recenzích

Na počátku roku 2019 vyšlo u Supraphonu úspěšné album s Martinů písněmi (Písničky na jednu stránku, H 294, Písničky na dvě stránky, H 302, Nové slovenské písně, H 126 a Nový špalíček, H 288), které nahráli sopranistka Martina Janková, barytonista Tomáš Král a klavírista Ivo Kahánek. Kromě pochvalných recenzí hudebních webů a časopisů Diapason, Le Monde, MusicWeb International nebo Gramophone, si album vysloužilo i ocenění Diapason d'Or.
Více

Hobojista Martin Daněk zvítězil s Martinů na soutěži Pražského jara

Český hobojista Martin Daněk si z letošní Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro odnáší první cenu. Porota jej určila jako vítěze po finálovém dni, v rámci kterého vystoupili poslední čtyři soutěžící 13. května ve Dvořákově síni s Koncertem pro hoboj a smyčcový orchestr a-moll Ralpha Vaughana Williamse a Koncertem pro hoboj a malý orchestr, H 353 Bohuslava Martinů v doprovodu Komorního orchestru Pražských symfoniků pod taktovkou Ondřeje Vrabce. Martin Daněk získal kromě 1. ceny i Cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší provedení skladby B. Martinů.
Více

PKF - Prague Philharmonia provede v Kasárnách Karlín Rhapsody-Concerto

U příležitosti oslav druhého výročí kulturního centra Kasárna Karlín se v unikátním areálu kulturní památky odehraje šest open-air koncertů pro celkem 3600 lidí. Na pódiu se představí PKF – Prague Philharmonia pod vedením osmadvacetileté české dirigentské hvězdy Jiřího Rožně. V programu zazní slavné skladby z pera Mozarta, Beethovena a Martinů. Koncerty proběhnou v termínu 19. – 23. června, vždy od 21 hodin. 20. června bude v rámci koncertu pokřtěn nový svazek Souborného vydání díla Bohuslava Martinů.
Více

Profesor Jaroslav Mihule se stal čestným občanem města Poličky

Za celoživotní zásluhy o propagaci osobnosti a díla poličského rodáka Bohuslava Martinů bylo pražskému muzikologovi, profesoru Jaroslavu Mihulemu uděleno čestné občanství města Poličky. Čestné občanství v České republice uděluji města či obce osobnostem, které se významnou mírou zasloužily o prestiž města. A profesor Mihule takovouto osobností bezesporu je.
Více

Vychazejí Martinů violoncellové sonáty

Po kompletu skladeb Bohuslava Martinů pro violoncello a orchestr, vydaném v roce 2017, přichází jeden z nejvýraznějších českých umělců Petr Nouzovský s dalším albem s díly českého skladatele. Společně s legendárním klavíristou Gérardem Wyssem nahrál u vydavatelství ArcoDiva Martinů violoncellové sonáty z let 1939 až 1952. Album bylo pokřtěno 6. května v sídle Nadace Bohuslava Martinů, kmotrem alba se stal její ředitel prof. Jiří Hlaváč.
Více

První ostravská Juliette v recenzích

Ve čtvrtek 11. dubna měla v Národním divadle moravskoslezském svoji ostravskou premiéru opera Bohuslava Martinů Juliette. O režii inscenace se postaralo režisérské duo SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), soubor opery NDM a sólisty připravil hudební ředitel divadla Jakub Klecker. Na svých stránkách o této události informovali například časopis Harmonie, KlasikaPlus.cz nebo Opera Plus.
Více

Juliette bude mít poprvé v historii premiéru v Ostravě

Přesně v duchu dramaturgie sté sezóny NDM se nese další z operních premiér. Progresivní režisérské duo SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) připravilo se souborem opery NDM a hostujícími špičkovými sólisty surrealistické dílo Bohuslava Martinů Juliette aneb Snář. Premiéra opery se odehraje v Divadle Antonína Dvořáka ve čtvrtek 11. dubna od 18:30 hodin, druhá premiéra pak v sobotu 13. dubna ve stejném čase tamtéž. NDM vůbec prvním uvedením této opery ve své historii uctí letošní kulaté výročí úmrtí skladatele a výročí jeho narození v roce 2020.
Více

Vychází časopis Martinů Revue

Vychází první číslo časopisu Martinů Revue roku 2019. Toto vydání opět přináší mnoho zajímavých témat, jako například recenze z festivalu Dny Bohuslava Martinů v Praze, Martinů Festtage v Basileji, vzpomínku na Grahama Melville-Masona, rozhovor s japonskou klavíristkou Yuikiko Sawa, zajímavé novinky ohledně Bohuslava Martinů na Wikipedii a mnohem více!
Více

Leon Botstein v New Yorku 'oprášil' Juliette

Americkou premiéru si v pátek 22. března odbyla česká verze vrcholné opery Bohuslava Martinů Juliette. Koncertu ve slavné Carnegie Hall, na kterém účinkovali American Symphony Orchestra, Leon Botstein, Aaron Blake, Sara Jakubiak, David Cangelosi, Alfred Walker a další sólisté, si na svých stránkách všimli například deník New York Times a web Opera Wire.
Více

Martinů Písně získaly Diapason d'Or

​Nahrávky od Supraphonu s hudbou Martinů mají v poslední době na tuzemské scéně i v zahraničí mimořádné úspěchy. Tento měsíc není výjimkou, Písně Bohuslava Martinů, které natočili sopranistka Martina Janková, barytonista Tomáš Král a klavírista Ivo Kahánek, získaly skvělou recenzi od hudebního časopisu Diapason a zároveň nejvyšší ocenění - Diapason d’Or.
Více

Juliette bude mít dnes americkou premiéru v Carnegie Hall

Juliette (Snář) se dnes, 22. března 2019, dočká svého prvního uvedení ve Spojených státech v originální české verzi. Koncertní provedení nejúspěšnější opery Bohuslava Martinů uvede American Symphony Orchestra v Carnegie Hall v New Yorku pod vedením svého uměleckého ředitele a šéfdirigenta Leona Botsteina. Roli Juliette ztvární sopranistka Sara Jakubiak, ústřední roli Michela zazpívá tenorista Aaron Blake.
Více

Po stopách Bohuslava Martinů

Poličské muzeum naplánovalo na 6. dubna 2019 unikátní výlet po stopách Bohuslava Martinů téměř na den přesně 100 let od legendárního putování skladatele z Kácova do Poličky. Město Polička si tak připomíná skladatelovo dvoustoletí.
Více

Pomáhal Martinů navrátit se domů. Zemřel prof. Emil Leichner

Ve věku osmdesáti let zemřel prof. Emil Leichner, vynikající klavírista, pedagog Pražské konzervatoře a AMU, propagátor díla Bohuslava Martinů a také dlouholetý člen správní rady Nadace Bohuslava Martinů. Jako vzpomínku na něj zveřejňujeme se souhlasem časopisu Harmonie rozhovor, který s ním při příležitosti udělení Medaile Bohuslava Martinů udělal v roce 2015 Věroslav Němec.
Více

Sinfonietta La Jolla České filharmonie a Tomáše Braunera v recenzích

Mezi 14. a 16. březnem se pražské publikum těšilo na koncerty houslisty Jiřího Vodičky, České filharmonie a amerického dirigenta Davida Robertsona. Ten ale nakonec vystoupení musel zrušit, a tak za něj zaskočil Tomáš Brauner, který však nazkoušel program v původní podobě. Posluchači tak nebyli ochuzeni o Koncert pro housle a orchestr č. 2 Sergeje Prokofjeva, Concerto Es dur Dumbarton Oaks Igora Stravinského, Symfonii č. 22 “Filozof” Josepha Haydna, ani o Sinfoniettu La Jolla pro klavír a komorní orchestr, H 328 Bohuslava Martinů.
Více

Březnový Tip Harmonie: Komplet Martinů pro housle a orchestr

Nedávno vydaná reedice kompletu Bohuslava Matouška pro koncertantní housle a orchestr byla označena jako Tip březnového čísla časopisu Harmonie. Na začátku února vydal komplet 4 CD britský label Hyperion Records k příležitosti letošního 60. výročí úmrtí českého skladatele. Komplet obsahuje skladby jako Koncerty pro housle a orchestr č. 1 a č. 2, Rhapsody-Concerto pro violu a orchestr, Concerto da camera, Koncert pro housle, klavír a orchestr a další.
Více

Národní divadlo Brno uvede v příští sezóně Řecké pašije

Národní divadlo Brno představilo 6. března na tiskové konferenci v Mahenově divadle program na svoji nadcházející sezónu 2019/2020. V současné době uvádí Národní divadlo tři Martinů díla: Epos o GIlgamešovi, Hry o Marii a Tři fragmenty z Juliette. V další sezóně se můžou fanoušci Martinů jevištní tvorby těšit na premiéru jeho opery Řecké pašije. Vstupenky budou v předprodeji od 11. března 2019.
Více

Album s operou Čím lidé žijí a Symfonií č. 1 získalo Cenu Anděl

České hudební Ceny Anděl vyhlásily v tomto roce novou kategorii s názvem "Klasika", ve které soutěží nejlepší klasická alba minulého roku. Na včerejším udílení cen získala toto ocenění nahrávka pastorální opery Čím lidé žijí a Symfonie č. 1 Bohuslava Martinů. Supraphonské album, na kterém se podílela Česká filharmonie, Martinů Voices, sbormistr Lukáš Vasilek, sólisté Ivan Kusnjer, Petr Svoboda, Jan Martiník, Lucie Silkenová, Ester Pavlů, Jaroslav Březina, Lukáš Mareček a Josef Špaček jako vypravěč, bylo posledním martinůovským albem dirigenta Jiřího Bělohlávka.
Více

Vychází poslední číslo Martinů Revue roku 2018

V těchto dnech vychází poslední číslo Martinů Revue roku 2018, ve kterém se mimo jiné dozvíte o poslední martinůovské nahrávce Jiřího Bělohlávka, putovní výstavě s obrázky Martinů, nově vydaných publikacích a význačných koncertech, na kterých zazněla hudba českého klasika.
Více

​Martina Janková: Písně Martinů byly mým snem

Česká sopranistka Martina Janková nahrála spolu s barytonistou Tomášem Králem a klavíristou Ivo Kahánkem písně Bohuslava Martinů (Písničky na jednu stránku, H 294, Písničky na dvě stránky, H 302, Nové slovenské písně, H 126 a Nový špalíček, H 288), které na začátku února vydal Supraphon. Při této příležitosti přinášíme rozhovor s Martinou Jankovou, pro kterou bylo album - jak v rozhovoru uvádí - „jejím snem“.
Více

Na Facebooku vzniká nová stránka pro fanoušky Bohuslava Martinů

International Martinů Circle zakládá novou Facebookovou skupinu „Bohuslav Martinů enthusiasts“, do které zve všechny nadšence hudby českého skladatele. Možná víte o několika stránkách Martinů na Facebooku, ale tato skupina je velmi odlišná. Místo toho, abyste jen četli informace, budete moci napřímo komunikovat s ostatními nadšenci, sdílet své názory na Martinů hudbu, podělit se o vaše oblíbené nahrávky nebo videa a nebo propagovat nadcházející koncerty a představení. Stručně řečeno, je to vynikající nástroj pro přiblížení fanoušků Martinů a šíření Martinů mimořádného odkazu.
Více

Poslední Martinůovské album Jiřího Bělohlávka sbírá ocenění

Na podzim loňského roku vydal Supraphon poslední album Jiřího Bělohlávka s hudbou Bohuslava Martinů. Od té doby sbírá album s jednoaktovou operou Čím lidé žijí a Symfonií č. 1 úspěchy doma i v zahraničí, získalo například ocenění Tip časopisu Harmonie, Nahrávka týdne webu Presto Classical, Diapason Découverte udělované unikátním objevům a Album měsíce března prestižního časopisu Opera. Na nahrávce účinkují kromě Jiřího Bělohlávka také Česká filharmonie, Ivan Kusnjer, Petr Svoboda, Jan Martiník, Lucie Silkenová, Ester Pavlů, Jaroslav Březina, Josef Špaček (vypravěč), Lukáš Mareček a Martinů Voices (sbormistr Lukáš Vasilek).
Více

Supraphon vydává nové album písní Bohuslava Martinů

Supraphon vydává 8. února novou nahrávku skladeb Bohuslava Martinů: Písničky na jednu stránku H, 294, Písničky na dvě stránky H, 302, Nové slovenské písně, H 126 a Nový špalíček, H 288 v podání světové sopranistky Martiny Jankové, barytonisty Tomáše Krále a klavíristy Ivo Kahánka. Nahrávky si už všiml Český rozhlas Vltava, který ji označil jako Album dne.
Více

Bohuslav Matoušek slaví sedmdesátiny souborným dílem Bohuslava Martinů pro housle a orchestr

Významnému českému houslistovi Bohuslavu Matouškovi vychází v těchto dnech u londýnského vydavatelství Hyperion Records komplet čtyř CD se souborným dílem pro koncertantní housle a orchestr z pera českého skladatele Bohuslava Martinů. Nahrávky vznikly za doprovodu České filharmonie a pod taktovkou dirigenta Christophera Hogwooda.
Více

Ve věku 85 let zemřel Graham Melville-Mason

V sobotu 2. února ztratila česká hudba a Bohuslav Martinů jednoho ze svých nejvýznamnějších zahraničních propagátorů. Ve věku 85 let zemřel britský vědec, publicista a organizátor hudebního života Graham Melville-Mason, který dlouhá léta vedl britskou Dvořákovu společnost a jenž působil i jako čestný poradce Pražského jara. Jako vzpomínku na něj zveřejňujeme článek Petra Vebera z časopisu Martinů Revue z minulého roku.
Více

V letošní Soutěži Bohuslava Martinů budou soutěžit klavíristé a komorní soubory

Na konci listopadu se uskuteční 24. ročník Soutěže Nadace Bohuslava Martinů, ve kterém budou v tomto roce soutěžit hudebníci do 28 let v oborech klavír a komorní soubory (duo až sexteto bez klavíru). Na vítěze čeká například vystoupení v rámci abonentního koncertu Českého spolku pro komorní hudbu nebo nahrávka Českého rozhlasu z koncertu laureátů. Mladí umělci mohou podávat přihlášky do konce dubna.
Více

Dvě alba s Martinů jsou nominována na Ceny Anděl

Hudební Ceny Anděl vyhlašují v aktuálním ročníku novou kategorii “Klasika”. V ní mají soutěži nejlepší alba minulého roku. Hned dvě ze tří nominovaných alb Českou hudební akademií obsahují hudbu Bohuslava Martinů: album s operou Čím lidé žijí a Symfonií č. 1 v podání České filharmonie, Jiřího Bělohlávka a dalších a Madrigaly nahrané Martinů Voices a sbormistrem Lukášem Vasilkem. Obě alba vydal v minulém roce Supraphon.
Více

Prof. Giselher Schubert slaví 75 let

Německý muzikolog Giselher Schubert se dnes, 24. ledna, dožívá 75 let. K této příležitosti odemykáme část článku ředitele Institutu B. Martinů Aleše Březiny, který vyjde v nadcházejícím čísle Martinů Revue.
Více

Jakub Hrůša a Česká filharmonie provedou Martinů Symfonii č. 5

Počínaje dneškem se bude Česká filharmonie po tři dny v Rudolfinu pod vedením Jakuba Hrůši věnovat výlučně skladbám českých autorů. Kromě Koncertu pro klavír a orchestr g moll Antonína Dvořáka v podání klavíristy Pierra-Laurenta Aimarda zazní Strážnické slavnosti Viktora Kalabise a Symfonie č. 5 Bohuslava Martinů. V rámci koncertů vznikne také poslední audiovizuální nahrávka symfonie Bohuslava Martinů, kterou Česká filharmonie uskuteční v koprodukci s Českou televizí a německou firmou Unitel.
Více

Bennewitzovo kvarteto zvítězilo s Martinů na Classic Prague Awards

Bennewitzovo kvarteto proměnilo svou nominaci na Classic Prague Awards 2018 a ovládlo tak svou kategorii Komorní výkon. Ocenění získal soubor za svůj koncert 29. ledna 2018, na kterém ve Dvořákově síni Rudolfina provedl Smyčcový kvartet A dur, op. 41 č. 3 Roberta Schumanna, Smyčcový kvartet d moll "Smrt a dívka" Franze Schuberta a Smyčcový kvartet č. 3, H 183 Bohuslava Martinů.
Více

Jakub Hrůša s Ivo Kahánkem provedou Klavírní koncert č. 4 (Inkantace) Bohuslava Martinů

Dva úspěšné umělce, dirigenta Jakuba Hrůšu a klavíristu Ivo Kahánka, kteří jsou známí častým uváděním děl Bohuslava Martinů doma i v zahraničí, čeká společný projekt s Bamberskými symfoniky. 18. a 19. ledna v Bamberku provedou Martinů Koncert pro klavír a orchestr č. 4 „Inkantace“ podle nového kritického vydání. Zároveň dokončí nahrávací projekt pro Supraphon, který album s Martinů 4. klavírním koncertem vydá spolu s Koncertem pro klavír a orchestr g moll Antonína Dvořáka letos na podzim.
Více

Bohuslav Martinů ve třech soutěžních kategoriích na Classic Prague Awards

Třetí ročník Classic Prague Awards znovu ocení to nejlepší, co se za uplynulý rok v České republice odehrálo na poli klasické hudby. Za provedení díla Bohuslava Martinů byly nominovány soubory hned ve třech kategoriích: Komorní výkon (Bennewitzovo kvarteto), Vokální výkon (Kühnův dětský sbor) a Nahrávka roku (Martinů Voices). Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne 19. ledna 2019 v Obecním domě, živě bude předávání vysílat ČT Art.
Více

Festival Dny Bohuslava Martinů 2018 ve fotografiích a recenzích

Před Vánoci v Praze skončil 24. ročník festivalu Dny Bohuslava Martinů, který nabídl na 11 koncertů a jednu interpretační soutěž. Připomeňte si uplynulé koncerty v recenzích od webů KlasikaPlus.cz, Harmonie, Opera Plus a Práva. Všechny fotografie z festivalu naleznete na oficiálním Facebooku Bohuslava Martinů.
Více

Frank Peter Zimmermann provede v Praze Koncert pro housle a orchestr č. 1

Závěrečný koncert festivalu Dny Bohuslava Martinů, který proběhne 19. prosince od 19:30 v Rudolfinu a dále v reprízách 20. a 21. prosince, nabídne vystoupení České filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši. Koncert láká především na světovou hvězdu Franka Petera Zimmermanna, který provede Koncert pro housle a orchestr č. 1, H 226 Bohuslava Martinů. Česká filharmonie dále uvede Vánoční kantátu Arthura Honeggera, Te Deum Antonína Dvořáka a světovou premiéru skladby Jiří Gemrota Vzkříšení světla a naděje.
Více

Česká televize uvede operu Čím lidé žijí

ČT Art odvysílá 18. prosince od 20:20 nové televizní zpracování opery Čím lidé žijí Bohuslava Martinů, které vzniklo ve spolupráci České televize a Nadace Bohuslava Martinů. Premiéru měla tato opera v režii Jiřího Nekvasila v rámci Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, kde ji porota festivalové soutěže ocenila speciálním uznáním za mimořádný umělecký počin.
Více

Bohuslav Martinů na festivalu Pražské jaro 2019

V průběhu května a června příštího roku se uskuteční 74. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, který nabídne také několik koncertů s hudbou Bohuslava Martinů. Návštěvníci koncertů uslyší například jeho Smyčcové kvartety č. 3 a č. 5, Fantazii pro theremin a ve finále hudební soutěže Pražského jara Koncert pro hoboj a malý orchestr.
Více

Petru Vronskému byla udělena Medaile Bohuslava Martinů

V rámci slavnostního večera Nadace Bohuslava Martinů byla 14. prosince předána Medaile Bohuslava Martinů dirigentu Petru Vronskému za šíření hudby a odkazu Martinů doma i v zahraničí. Mezi oceněnými jsou významné osobnosti, jako například Rudolf Firkušný, Zuzana Růžičková, Jiří Bělohlávek nebo Charles Mackerras. Slavnostní večer byl spojený s koncertem Guarneri tria, na kterém v sále Martinů zazněla klavírní tria Luboše Fišera, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Bergerettes Bohuslava Martinů.
Více

Gérard Wyss: Martinů hraju čím dál raději

V sále Martinů vystoupí 12. prosince dirigent Chuhei Iwasaki a Plzeňská filharmonie, spolu s nimi se jako sólisté představí Monika Knoblochová v Koncertu pro cembalo Jiřího Temla a Petr Nouzovský v Koncertu pro violoncello a orchestr č. 1 Bohuslava Martinů, za jehož nahrávku byl s Plzeňskou filharmonií na začátku letošního roku oceněn na Classic Prague Awards. Na podzim natočil Petr Nouzovský také violoncellové sonáty Bohuslava Martinů s legendárním klavíristou Gérardem Wyssem, se kterým při této příležitosti promluvil Petr Veber z webu KlasikaPlus.cz.
Více

Výroční cenou Bohuslava Martinů byl oceněn prof. Jaroslav Mihule, autor legendární Martinů monografie

Na koncertě hudebního festivalu Dny Bohuslava Martinů byla 10. prosince udělena Výroční cena Bohuslava Martinů přednímu českému muzikologovi prof. Jaroslavu Mihulemu za celoživotní zásluhy při vědeckém zhodnocení, šíření a uplatnění skladatelova díla. Jaroslav Mihule je známý především jako autor publikací o Bohuslavu Martinů, během své kariéry působil také jako pedagog a diplomat.
Více

Vychází nová kniha zabývající se Martinů filozofií a estetikou

U nakladatelství Boydell & Brewer vychází nová kniha „Martinů's Subliminal States“. Její autor Thomas Svatos v ní popisuje politické, kulturní a hudební výzvy, kterým musel Martinů ve svém životě čelit. Nabízí také anglický překlad Martinů amerických deníků, ve kterých skladatel poskytl svůj pohled na hudební estetiku a filozofii. Do středy můžete tuto knihu nakoupit se 40 % slevou.
Více

Intimní benefice jednoho cembalisty s dvěma cembaly

Kaiserštejnský palác hostil 19. prosince již 4. benefiční koncert na podporu vědecké činnosti Institutu Bohuslava Martinů. S díly Viktora Kalabise, Johanna Sebastiana Bacha a Bohuslava Martinů na něm vystoupil íránsko-americký cembalista Mahan Esfahani. Výkonem světově proslulého cembalisty, ale také významem benefičního koncertu a Souborným vydáním díla Martinů se zabývá článek Petra Vebera z hudebního webu KlasikaPlus.cz, kde je také původní článek k dispozici.
Více

Začíná hlavní program festivalu Dny Bohuslava Martinů

Hlavní program festivalu Dny Bohuslava Martinů otevře 4. prosince v Sále Martinů Kühnův dětský sbor. Pod vedením sbormistrů Jiřího Chvály a Petra Louženského provede slavnou Martinů kantátu Otvírání studánek. Festival nabídne do 19. prosince celkem osm koncertů, na kterých vystoupí výrazní čeští a zahraniční umělci, mezi kterými je například klavírista Ivo Kahánek, Frank Peter Zimmermann a Česká filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši, Wihanovo kvarteto a vítězky minulých ročníků Soutěže Bohuslava Martinů sopranistka Zdislava Bočková a klarinetistka Anna Paulová.
Více

Soutěž Nadace Bohuslava Martinů 2018 má své vítěze

Členové porot vybrali vítěze 23. ročníku Soutěže Nadace Bohuslava Martinů. V letošním roce soutěžili nadaní posluchači českých a slovenských hudebních univerzit v oborech housle a komorní soubory s klavírem. V kategorii housle zvítězila Eva Schäferová, v kategorii komorních souborů pak Trio Incendio (Karolína Františová, Filip Zaykov, Vilém Petras). Oficiální předání cen proběhne v Sále Martinů v neděli 25. listopadu od 19:30 na koncertu laureátů.
Více

Do e-shopu přibyla nová trička, zápisník a kalendář s obrázky Martinů

​Tipy na vánoční dárky pro fanoušky Bohuslava Martinů přináší e-shop, který nově nabízí zápisník, dva druhy triček nebo kalendář na rok 2019 s kresbami Martinů. Kresby Martinů pocházejí z výstavy vlastních karikatur a skic skladatele s názvem „Martinů obrázky kreslící“, která je nyní k vidění v Poličce.
Více

Na letošní Soutěži Nadace Bohuslava Martinů se představí mladí umělci v kategoriích housle a komorní soubory

V rámci interpretační Soutěže Nadace Bohuslava Martinů 2018 proběhne 25. listopadu od 19:30 v Sále Martinů na pražské HAMU koncert laureátů. V soutěži v tomto roce soutěží nadaní posluchači českých a slovenských hudebních univerzit v oborech housle a komorní soubory s klavírem. Soutěž Bohuslava Martinů pomáhá od roku 1996 nadaným studentům vstoupit do koncertního života, mezi úspěšné laureáty minulých ročníků patří například umělci Roman Patočka, Václav Petr, Tomáš Jamník, Olga Šroubková nebo Anna Paulová.
Více

Jiří Hlaváč: Soutěž Nadace Bohuslava Martinů má svou tradici

Ve čtvrtek 15. listopadu byl hostem pořadu Mozaika Českého rozhlasu Vltava ředitel Nadace Bohuslava Martinů prof. Jiří Hlaváč. Mluvil zde o nadcházejících koncertech festivalu Dny Bohuslava Martinů 2018, na kterých vystoupí čeští i zahraniční umělci. Letošní ročník začíná v neděli 18. listopadu ve Španělském sále a nabídne během jednoho měsíce celkem 11 koncertů.
Více

Na prvním koncertu Dnů Bohuslava Martinů oslaví Hudba Hradní stráže 100 let Československa

Sto let od vzniku Československa oslaví Hudba Hradní stráže a Policie ČR v neděli 18. listopadu skladbami českých autorů a skladatelů s českými kořeny. Ve Španělském sále Pražského hradu se orchestr pod vedením Václava Blahunka, Pražský filharmonický sbor (sbormistr Lukáš Vasilek) a barytonista Ivan Kusnjer představí ve skladbách Bohuslava Martinů, Karla Husy, Josefa Suka, Evžena Zámečníka nebo Adama Klemense. Zazní také premiéra orchestrální kompozice Aleše Pavlorka a v evropské premiéře i skladba Jacoba Beránka. Koncert proběhne v rámci letošního 24. ročníku festivalu Dny Bohuslava Martinů.
Více

Martinů Festtage 2018 se zúčastní Julia Fischer, David Dorůžka i Jiří Nekvasil

Od 10. do 25. listopadu probíhá v Basileji 24. ročník festivalu Martinů Festtage. Již tradiční švýcarský festival se zaměřuje na hudbu Bohuslava Martinů, který měl ke Švýcarsku blízký vztah. Pravidelně zde pobýval u svých přátel Sacherových, složil zde několik svých významných děl a v roce 1959 zde strávil poslední dny svého života. Během letošního ročníku festivalu vystoupí například houslistka Julia Fischer, jazzové trio Davida Dorůžky a Orchestre de Chambre de Lausanne. V rámci festivalu proběhne promítání televizní verze opery Čím lidé žijí a k vidění bude po celou dobu trvání festivalu výstava Bohuslav Martinů: Život a dílo.
Více

Před 50 lety zemřel autor textu k Otvírání studánek a Martinů přítel Miloslav Bureš

12. listopadu před padesáti lety zemřel básník Miloslav Bureš, rodák z Poličky a blízký přítel Bohuslava Martinů, se kterým byl v letech 1957 a 1959 v Itálii a Švýcarsku. Na Burešovy texty složil Martinů čtyři své kantáty: Legendu z dýmu bramborové nati, Romanci z pampelišek, Mikeše z hor a jednu ze svých nejznámějších skladeb Otvírání studánek, kterou také Miloslavu Burešovi věnoval.
Více

Čirá radost. Frank Peter Zimmermann o Bohuslavu Martinů a jeho Houslovém koncertu

Od svého debutu v roce 1985 patří houslista Frank Peter Zimmermann k těm hostujícím umělcům, kteří často a pravidelně spolupracují s Berlínskými filharmoniky. Za ta léta provedl s tímto orchestrem všechny významné houslové koncerty. Ale nejen to, tu a tam zařadil do repertoáru také méně známá díla. Rarity, které si zaslouží být znovu objeveny. V této sezóně hraje pod vedením Jakuba Hrůši Houslový koncert č. 1 Bohuslava Martinů. V následujícím rozhovoru Frank Peter Zimmermann hovoří o krásách a výzvách této skladby.
Více

Mahan Esfahani zve na benefiční koncert pro Institut Bohuslava Martinů

V pondělí 19. listopadu proběhne 4. benefiční koncert na podporu vědecké činnosti Institutu Bohuslava Martinů, jehož hlavním úkolem je od roku 2014 vydávání díla Martinů v kritických edicích. Každoročně na jeho benefičních koncertech vystupují významné osobnosti světového formátu, jako byli v minulých letech Enrico Pieranunzi, Josef Špaček, Martina Janková, Ivo Kahánek a další. Tento rok přijal pozvání světově proslulý íránsko-americký cembalista Mahan Esfahani.
Více

Nahrávka opery Čím lidé žijí oceňována v recenzích

Jen pár dní po vydání nahrávky opery Čím lidé žijí od Supraphonu si alba všímají domácí i zahraniční recenzenti. Jednoaktová opera Bohuslava Martinů v podání České filharmonie, Jiřího Bělohlávka a dalších získala ocenění Recording of the Week od hudebního webu Presto Classical a jako Album dne jí označil Český rozhlas Vltava.
Více

Martinů Strings Prague vystoupí v Ženevě v OSN při příležitosti oslav 100 let republiky

Na slavnostním koncertu v OSN vystoupí 30. října soubor Martinů Strings Prague pod vedením svého zakladatele a uměleckého vedoucího Jaroslava Šonského. Koncert pořádá při příležitosti oslav 100 let republiky Stálá mise České republiky při OSN v Ženevě, kde v říjnu roku 1918 delegace vedená Karlem Kramářem zahájila jednání s Edvardem Benešem o vytvoření a podobě samostatného československého státu. Na koncertě zazní československý program s díly Jána Valacha, Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka.
Více

Poslední slovo Jiřího Bělohlávka k dílu Bohuslava Martinů

K nejvýznamnějším počinům v oblasti vážné hudby letošního podzimu bude patřit i vydání nahrávky pastorální opery Bohuslava Martinů What Men Live By (Čím lidé žijí) ve skvělém nastudování Jiřího Bělohlávka s Českou filharmonií a s celou řadou významných sólistů. Nahrávku vydává ve světové premiéře Supraphon 19. října 2018.
Více

Bohuslav Pavlas oslavil své 70. narozeniny

V neděli 14. října oslavil své 70. narozeniny violoncellista a člen správní rady Nadace Bohuslava Martinů Bohuslav Pavlas. Vystupoval na více než 1200 koncertech ve 24 zemích celého světa s umělci, jako jsou například Jiří Bělohlávek, Josef Suk nebo Charles Mackerras.
Více

Jakub Hrůša si podmanil Berlínské filharmoniky. Debut českého dirigenta v recenzích

Na třech koncertech od 11. do 13. října se poprvé s Berlínskými filharmoniky představil dirigent Jakub Hrůša. Prezident International Martinů Circle uvedl ryze český program, vrcholem večera pak byl Martinů Koncert pro housle a orchestr č. 1, který Hrůša uvedl společně s houslistou Frankem Peterem Zimmermannem. Recenzenti hudebních webů (The Classical Source, Harmonie a KlasikaPlus.cz) jejich souhru bez výjimky oceňují.
Více

Jakub Hrůša debutoval s Berlínskými filharmoniky. Na programu Dvořák, Janáček a Martinů

Další velký úspěch má za sebou český dirigent Jakub Hrůša, který měl ve čtvrtek 11. října vůbec první příležitost vystoupit s Berlínskými filharmoniky. Pro svůj debut si šéfdirigent Bamberských symfoniků vybral ryze český program: Dvořákův Zlatý kolovrat, Janáčkovu rapsodii Taras Bulba a Koncert č. 1 pro housle a orchestr Bohuslava Martinů, ve kterém se jako sólista představil Frank Peter Zimmermann. Další provedení je plánováno na 12. a 13. října, sobotní koncert bude živě přenášen v rámci Digital Concert Hall.
Více

Prof. Jiří Hlaváč slaví 70. narozeniny. Gratulujeme!

V pátek 12. října slaví své 70. narozeniny klarinetista, pedagog, ředitel Nadace Bohuslava Martinů a dlouholetý předseda její správní rady profesor Jiří Hlaváč. K této příležitosti proběhne 20. října v Sále Martinů gratulační koncert, na kterém vystoupí Dvořákův komorní orchestr, dirigent Jaroslav Vodňanský a sám profesor Jiří Hlaváč. Na programu budou kromě jeho vlastních i díla Martinů, Janáčka, Svobody a Richtera.
Více

Koncert České filharmonie ke 100. výročí založení republiky v recenzích

Týden před zahájením nové sezóny uvedla Česká filharmonie v Rudolfinu mimořádný koncert ke 100. výročí založení republiky. Vůbec poprvé se při této příležitosti měl šanci představit Semjon Byčkov jako nový šéfdirigent a umělecký ředitel orchestru. Pod jeho vedením provedla Česká filharmonie „Novosvětskou“ Antonína Dvořáka, předehru a tři tance z Prodané nevěsty Bedřicha Smetany a Martinů Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány, ve kterém vystoupili klavírista Ivo Kahánek a tympánista Michael Kroutil. Právě výkon těchto dvou sólistů kritiky (KlasikaPlus, Právo a Opera+) bez výjimky vyzdvihují, v celkovém hodnocení večera se však neshodnou.
Více

Violista prof. Lubomír Malý oceněn Medailí Bohuslava Martinů

Medailí Nadace Bohuslava Martinů byl oceněn nestor violy prof. Lubomír Malý, který před nedávnem oslavil 80. narozeniny. Stalo se tak v rámci tiskové konference k festivalu Dny Bohuslava Martinů 2018. Medaile Bohuslava Martinů je předávána významným osobnostem, které se zasloužily o šíření hudby a odkazu Martinů doma i v zahraničí. Mezi oceněnými je například Rudolf Firkušný, Zuzana Růžičková, Jiří Bělohlávek nebo Charles Mackerras.
Více

Letošní festival Dny Bohuslava Martinů přinese do Prahy 11 špičkových koncertů

Letošní ročník festivalu Dny Bohuslava Martinů nabídne od 18. listopadu do 19. prosince jedenáct koncertů, na kterých vystoupí nejvýraznější postavy české, ale i světové hudební scény. Na festivalu zahrají například Petr Nouzovský s Plzeňskou filharmonií, Ivo Kahánek, Frank Peter Zimmermann a Česká filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši, Wihan Quartet, Anna Paulová nebo Guarneri trio. K oslavám hudby Martinů se v rámci svých abonentních koncertů připojí také Český spolek pro komorní hudbu, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Hudba Hradní stráže ČR.
Více

Jiří Rožeň poprvé dirigoval BBC Philharmonic, debutoval s Dvořákem a Martinů

Mladý český dirigent Jiří Rožeň debutoval s BBC Philharmonic 26. září na koncertě v Salfordu, kde společně provedli Serenádu pro smyčce Antonína Dvořáka a šestou symfonii Bohuslava Martinů, Symfonické fantazie. Koncert živě přenášelo BBC Radio 3.
Více

Kresby Bohuslava Martinů budou vystaveny v Poličce

V sobotu 13. října 2018 bude ve výstavních sálech Městského muzea a galerie Polička zahájena slavnostní vernisáží netradiční výstava kreseb skladatele Bohuslava Martinů nazvaná Martinů obrázky kreslící, konaná pod záštitou Ministerstva kultury ČR.
Více

Vychází svazek Souborného vydání s Martinů Čtyřkoncerty

U nakladatelství Bärenreiter vychází další ze svazků Souborného vydání Bohuslava Martinů. Šestý svazek, který z pověření Nadace Bohuslava Martinů připravil Institut Bohuslava Martinů, obsahuje Martinů Čtyřkoncerty (Koncert pro smyčcové kvarteto a orchestr a Sinfonia concertante). Nový svazek bude poprvé představen na benefičním koncertu pro Institut Bohuslava Martinů 19. listopadu, na kterém vystoupí cembalista Mahan Esfahani.
Více

Martinů opera Čím lidé žijí oceněna na Zlaté Praze

Martinů opera Čím lidé žijí oceněna na Zlaté PrazeV rámci 55. ročníku Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha byla uvedena nová televizní inscenace jednoaktové opery Čím lidí žijí Bohuslava Martinů, která měla svoji premiéru 21. září na Nové Scéně Národního divadla v Praze. Porota soutěže ji ocenila speciálním uznáním za mimořádný umělecký počin.
Více

Max Kellerhals by se dnes dožil 100 let

Dnes by se dožil 100 let velký milovník hudby, švýcarský kněz a blízký přítel Bohuslava Martinů Max Kellerhals (24. 9. 1918 - 24. 8. 2013), který působil jako kaplan v blízkosti Liestalu, kde Martinů v roce 1959 zemřel. Max Kellerhals byl Martinů přítelem od roku 1955, strávil s ním poslední dny jeho života a podílel se na organizaci jak pohřbu ve Švýcarsku, tak převozu jeho ostatků o dvacet let později do Československa.
Více

Na benefičním koncertě pro Institut Bohuslava Martinů vystoupí cembalista Mahan Esfahani

Na podporu své vědecké činnosti pořádá Institut Bohuslava Martinů 19. listopadu v pořadí již čtvrtý benefiční koncert, který se, stejně jako v minulých letech, uskuteční v prostorách Kaiserštejnského paláce na Malostranském náměstí. Pozvánku k podpoře instituce, která se stará o odkaz Bohuslava Martinů, přijal hvězdný cembalista Mahan Esfahani. Tento mladý íránský interpret a poslední žák profesorky Zuzany Růžičkové provede výběr z děl Martinů, Bacha a Kalabise.
Více

Petr Nouzovský: Do Martinů jsem se zamiloval

Nový hudební web KlasikaPlus přináší obsáhlý rozhovor s Petrem Nouzovským. Český violoncellista byl na začátku letošního roku spolu s Plzeňskou filharmonií a dirigentem Tomášem Braunerem oceněn za album s kompletním dílem Martinů pro violoncello a orchestr, které odborná porota Classic Prague Awards označila jako album roku. Nyní nahrál i Martinů violoncellové sonáty s klavíristou Gérardem Wyssem pro label ArcoDiva a k této příležitosti poskytl rozhovor, ve kterém popisuje svůj vztah k Martinů, názor na interpretaci jeho děl nebo stále přetrvávající předsudky k jeho hudbě.
Více

Zahájen předprodej na festival Dny Bohuslava Martinů

V uplynulých dnech byl spuštěn předprodej vstupenek na 24. ročník festivalu Dny Bohuslava Martinů 2018. Ten proběhne od 18. listopadu do 19. prosince 2018. Těšit se můžete například na Plzeňskou filharmonii s Petrem Nouzovským, Ivo Kahánka, Wihanovo kvarteto, Annu Paulovou, Guarneri Trio, Kühnův dětský sbor, Martina Kasíka nebo Severočeskou filharmonii Teplice.. Festival připomene zejména odkaz Bohuslava Martinů, ale také tvorbu zajímavých, ale méně uváděných děl českých a zahraničních autorů. Lístky můžete kupovat v síti GoOut www.goout.net/cs/festivaly/dny-bohuslava-martinu-2018/idjhd/.
Více

Vychází druhé číslo Martinů Revue letošního roku

Speciál o ruské premiéře opery Řecké pašije, vzpomínka na dirigentskou legendu Gennadije Rožděstvenského, ohlasy na uvedení Juliette v německém Wuppertalu nebo článek o tom, jak Martinů trávil prázdniny. Vychází další číslo magazínu Martinů Revue, které obsahuje novinky, rozhovory, články a recenze, související s českým skladatelem Bohuslavem Martinů a jeho dílem.
Více

Výjimečný příslib. Souborné vydání v recenzi Opus musicum

V aktuálním čísle hudebního časopisu Opus musicum vychází recenze na Souborné vydání díla Bohuslava Martinů. Slovy chvály v ní nešetří doc. Jiří Zahrádka z Masarykovy univerzity, který se detailně zabýval svazky s Eposem o Gilgamešovi (ed. Aleš Březina) a Kantátami z Vysočiny na texty Miloslava Bureše (ed. Vít Zouhar). Projekt Souborného vydání připravuje z pověření Nadace Bohuslava Martinů Institut Bohuslava Martinů a vydává ho nakladatelství Bärenreiter.
Více

Premiéra Juliette v Carnegie Hall

Juliette (Snář) Bohuslava Martinů se v roce 2019 dočká svého prvního uvedení ve Spojených státech v originální české verzi. Koncertní provedení skladatelovy nejúspěšnější opery provede American Symphony Orchestra 22. března v Carnegie Hall v New Yorku pod vedením svého uměleckého ředitele a šéfdirigenta Leona Botsteina.
Více

Výstava: Martinů obrázky kreslící

V prostorách Senátu Parlamentu České republiky budou od 23. srpna do 7. října 2018 k vidění výtvarná díla Bohuslava Martinů. Výstava Martinů obrázky kreslící představí návštěvníkům nepříliš známou stránku skladatele v návaznosti na různé životní události.
Více

Čím lidé žijí na festivalu Zlatá Praha

Nové televizní zpracování jednoaktové opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí bude mít svou premiéru 21. září od 19:30 na Nové Scéně Národního divadla v Praze. Promítání proběhne v rámci Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, který v Praze každoročně pořádá Česká televize. Tento festival je světovým unikátem, jako jediný na světě se totiž specializuje na televizní hudební a taneční pořady.
Více

V 88 letech zemřel Jiří Pilka

Ve věku 88 let zemřel 7. července muzikolog, popularizátor hudby, rozhlasový a televizní moderátor koncertů a publicista Jiří Pilka. Byl dlouholetým členem dozorčí rady Nadace Bohuslava Martinů a za mimořádné zásluhy o propagaci jeho díla získal v roce 2012 medaili Nadace Bohuslava Martinů.
Více

Zemřel dirigent Gennadij Rožděstvenskij, který v Rusku propagoval Martinů

Jeden z nejvýznamnějších světových dirigentů Gennadij Rožděstvenskij zemřel v sobotu 16. června. Rožděstvenskij, který také působil jako skladatel a klavírní virtuóz, byl jedním ze zakládajících členů Společnosti Bohuslava Martinů, International Martinů Circle a za svou celoživotní propagaci díla Martinů získal v roce 2003 medaili Nadace Bohuslava Martinů.
Více

Milovník české hudby Patrick Lambert slaví 75. narozeniny

V pátek 15. června slaví své 75. narozeniny bývalý dlouholetý hudební redaktor a producent BBC Radio 3 Patrick Lambert. Milovník české hudby Lambert ve své práci zúročil hluboké znalosti i svůj nevšední zájem o díla Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.
Více

Bohuslav Martinů v příští sezóně Národního divadla Brno

Národní divadlo Brno odtajnilo program pro sezonu 2018/2019, ve které si připomene 60 let od úmrtí Bohuslava Martinů (1890-1959). Během sezóny uvede premiérově jednu Martinů operu a další dvě inscenace z minulých let.
Více

Servírování orchestrálních lahůdek. Martinů rané skladby v recenzích

Na konci minulého roku vyšlo nové album od Toccata Classics s třetím dílem raných orchestrálních skladeb Bohuslava Martinů. Album obsahuje dvě krátké skladby Sen o minulosti, H 124 či Balada k Böcklinovu obrazu „Villa na moři“, H 97 a symfonický triptych Míjející půlnoc, H 131 z roku 1922. Alba, na kterém účinkují Ian Hobson se Sinfonia Varsovia a klavíristkou Agnieszka Kopacka, si nyní všímají hudební recenzenti.
Více

Rok po smrti Jiřího Bělohlávka vydává Supraphon komplet s jeho stěžejními nahrávkami

Supraphon vydal mohutnou kolekci nahrávek Jiřího Bělohlávka, které vznikly mezi lety 1971 a 2016. Jedná se o soubor neznámých, ale i stěžejních nahrávek, na kterých se podílely Brněnská filharmonie, Česká filharmonie, PKF - Prague Philharmonia nebo Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. „Tento výběr z odkazu Jiřího Bělohlávka vznikal necelý rok po jeho odchodu na věčnost a je především vzpomínkou na výjimečného hudebníka a člověka,“ uvádí producent Supraphonu Matouš Vlčinský.
Více

Vypůjčil jsem si Martinů hudbu. David Robertson povede Českou filharmonii v Symfonii č. 4 na Pražském jaru

V pátek 1. června vystoupí na Pražském jaru Česká filharmonie pod vedením amerického dirigenta Davida Robertsona. Hudební ředitel St. Louis Symphony Orchestra a šéfdirigent Sydney Symphony Orchestra uvede v Obecním domě Bartókův Modrovousův hrad a slavnou Symfonii č. 4, H 305 Bohuslava Martinů. „Čtvrtou symfonii Bohuslava Martinů budu dirigovat vůbec poprvé, o to více mě těší, že to bude právě na Pražském jaru!“ říká David Robertson.
Více

Martinů Madrigaly získávají Diapason d'Or

Po březnovém ocenění od časopisu Gramophone, který album s Martinů Madrigaly označil jako Editor's Choice, se na nové CD od Supraphonu snáší v zahraničí další velká chvála. Nové album, které nahráli Martinů Voices pod vedením Lukáše Vasilka, získalo od nejvýznamnějšího francouzského hudebního časopisu Diapason Zlatou ladičku (Diapason d'Or).
Více

Václav Petr si kromě 2. místa z Pražského jara odnáší i cenu Nadace Bohuslava Martinů

Mladý český violoncellista Václav Petr si odnesl z letošní soutěže Pražského jara 2. místo, které je o to cennější, že první cena nebyla udělena. Václav Petr, který od roku 2014 působí jako koncertní mistr České filharmonie, za sebou nechal ve finálovém kole soutěžící z Rakouska, Ukrajiny nebo Jižní Koreje. Kromě 2. místa získal také zvláštní cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší provedení skladby Martinů.
Více

Martinů premiérově v Zambii

Na začátku května proběhlo historicky první uvedení Martinů skladby v Zambii. V hlavním městě Lusace se uskutečnil ve dnech 2. až 5. května 2018 první ročník kulturního festivalu Lusaka Art Festival, který vzniknul spojením zambijských kulturních nadšenců a několika ambasád. V rámci festivalu provedl violoncellista Martin Sedlák Variace na slovenskou lidovou píseň pro violoncello a klavír, H 378 Bohuslava Martinů. Sedlák, který v roce 1997 zvítězil v soutěži Nadace Bohuslava Martinů, vystoupil spolu s lotyšskou klavíristkou Agnes Eglina.
Více

Vychází první číslo Martinů Revue roku 2018, nově i elektronicky

Vychází první číslo časopisu Martinů Revue roku 2018. Jako vždy přináší aktuality, recenze a rozhovory s osobnostmi spojené se jménem Bohuslava Martinů, ale i informace o nových publikacích a čerstvě vydaných albech s jeho hudbou. Nově lze za sníženou cenu objednat předplatné Martinů Revue v elektronické podobě.
Více

Třikrát ztracené a konečně nalezené písně

Když Bohuslav Martinů v roce 1930 skládal Tři písně na básně Apollinairovy, H 197 pro zpěvačku Annu Pečírkovou, pravděpodobně netušil, že se skladby v dalších letech třikrát ztratí – a třikrát znovu naleznou. Poprvé byly nezvěstné několik dní těsně před premiérou, která však nakonec úspěšně proběhla v roce 1933 v pražském Mozarteu, kde písně uvedla sama Anna Pečírková spolu s klavíristou Václavem Štěpánem. Rukopis se podruhé ztratil v roce 1944, kdy do bytu Anny Pečírkové vtrhlo gestapo, rukopis a další její osobní věci byly zabaveny a ona sama odvezena do Terezína a později do koncentračního tábora v Ravensbrucku. Vše ale nakonec dobře dopadlo a Pečírková válku přežila. Po válce jako zázrakem rukopis objevil Miloš Šebánek v antikvariátu a Pečírkové jej přinesl zpět. Potřetí se rukopis ztratil, když jej zpěvačka zapůjčila Miloši Šafránkovi v roce 1949 a ten jí ho již nikdy nevrátil... V loňském roce byly nakonec Tři písně nalezeny v pozůstalosti legendy českého sbormistrovství Miroslava Košlera a poté byly odkoupeny Nadací Bohuslava Martinů.
Více

Začíná Martinů fest 2018

Ve dnech 6. – 27. května 2018 proběhne v Poličce další ročník Martinů festu. V průběhu pěti koncertů vystoupí s hudbou Bohuslava Martinů například Kvarteto Apollon, Hudba Hradní stráže a Policie ČR, sopranistka Gabriela Beňačková nebo klavírista Karel Košárek. Festival začne pietním aktem u hrobu Bohuslava Martinů a zahajovacím koncertem v Tylově domě, na kterém zazní Otvírání studánek.
Více

Laterna magika oslaví šedesátiny Otvíráním studánek

Národní divadlo o víkendu oslaví 60 let od vzniku prvního multimediálního divadla na světě - Laterny magiky. Jubileum připomene především slavnostní představení kantáty Otvírání studánek Bohuslava Martinů, kterou už v roce 1960 připravil zakladatel Laterny magiky a režisér Alfréd Radok společně s choreografkou Zorou Šemberovou.
Více

V Poličce vystoupí sbor Die Haghe Sanghers

Nizozemský mužský sbor Die Haghe Sanghers s více jak stoletou tradicí vystoupí v poličském Tylově domě v neděli 29. dubna. Těleso, které vzniklo z chrámového sboru kostelu sv. Jakuba v Haagu, je těsně spjato s Bohuslavem Martinů, které pro tento sbor složil kantátu Hora tří světel pro mužský sbor, baryton a varhany. Horu tří světel má na svém repertoáru sbor více než 60 let od roku 1955, kdy ji v Bernu uvedl ve světové premiéře. Společně se skladbami Bedřicha Smetany, Karla Bendla, Edwarda Griega a Leoše Janáčka s ní vystoupí i v Poličce.
Více

MusicWeb International označil Kytici jako album měsíce dubna

Nedávno vydanou nahrávku Kytice Bohuslava Martinů, kterou nahrál Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Tomáše Netopila, ocenil v dubnu MusicWeb International jako nahrávku měsíce. Na albu od Supraphonu obsahující i Filharmonické tance Jana Nováka se podíleli Kateřina Kněžíková, Michaela Kapustová, Jaroslav Březina, Adam Plachetka, Pražský filharmonický sbor a Kühnův dětský sbor.
Více

Pentatone vydal koncerty Martinů

Vychází nové album, které obsahuje Martinů dvojkoncerty a koncert pro sólové nástroje a orchestr v podání Marseille Philharmonic Orchestra pod vedením dirigenta Lawrence Fostera. Mezi sólistky jsou výhradně ženy, sestry Momo a Mari Kodama se společně představily v Koncertu pro dva klavíry a orchestr, H 292, stejně jako sestry Deborah a Sarah Nemtanu v Koncertu pro dvoje housle a orchestr, H 329. Ve skladbě Rhapsody-Concerto pro violu a orchestr, H 337 vystoupila violistka Magali Demesse. Nové CD vydává label Pentatone.
Více

Řecké pašije poprvé v Rusku

Řecké pašije Bohuslava Martinů měly 19. dubna ruskou premiéru ve Státním divadle opery a baletu v Jekatěrinburgu. Režie první verze této opery se ujal Thaddeus Strassberger, hudebního nastudování současný šéfdirigent opery Oliver von Dohnanyi.
Více

O Bohuslava Martinů na Wikipedii se budou starat čeští studenti

Spolek Wikimedia Česká republika a Institut Bohuslava Martinů zahájili spolupráci, která cílí na skladatele Bohuslava Martinů na největší internetové encyklopedii - Wikipedii. V rámci WikiProjektu Martinů budou zaměstnanci Institutu a studenti českých vysokých škol pracovat na rozšíření a zkvalitnění informací o životě a díle českého skladatele.
Více

23. ročník Soutěže Nadace Bohuslava Martinů bude patřit houslistům a komorním souborům

Ve dnech 22. až 24. listopadu 2018 proběhne v Sále Martinů na pražské HAMU 23. ročník interpretační Soutěže Nadace Bohuslava Martinů. Tento rok budou mladí hudebníci soutěžit v kategoriích housle a komorní soubory s klavírem (trio až sexteto). Kromě finančních cen mají laureáti šanci získat možnost vystoupení v rámci koncertů Českého spolku pro komorní hudbu nebo sólově s Karlovarským symfonickým orchestrem v sezóně 2019/2020.
Více

Bohuslav Martinů v nadcházející sezoně České filharmonie

Česká filharmonie uvedla na tiskové konferenci kompletní program pro svou 123. sezonu. V roce 2019 si připomene výročí 60 let od úmrtí Bohuslava Martinů, jehož jméno se na programech koncertů bude pravidelně objevovat. V pražském Rudolfinu budou znít Martinů skladby pod vedením dirigentů, jako jsou Jakub Hrůša, David Robertson, Semjon Byčkov či Jiří Rožeň. V jeho dílech pro sólové hráče a orchestr se představí houslista Frank Peter Zimmermann nebo hobojistka Jana Brožková.
Více

Chvilkové otevření nebe. Dvě symfonie Bohuslava Martinů v podání České filharmonie

Po tři večery na konci března patřilo Rudolfinum skoro výhradně Bohuslavu Martinů. Společně s Koncertem pro klavír op. 42 Arnolda Schönberga uvedla Česká filharmonie pod vedením prezidenta International Martinů Circle Jakuba Hrůši hned dvě symfonie Martinů - Symfonii č. 3 a Symfonické fantazie (Symfonie č. 6). Provedení bylo součástí nahrávání symfonického díla Martinů pro Supraphon a zároveň projektu, který má za cíl vytvořit audiovizuální komplet jeho symfonií. Přečtěte si nadšená hodnocení koncertu časopisu Harmonie, webu Opera Plus a iDNES.cz.
Více

Dvě Martinů symfonie v Rudolfinu

Česká filharmonie uvede ve dnech 28. – 30. března díla dvou evropských skladatelů, které donutila druhá světová válka k emigraci do Spojených států. Pod vedením Jakuba Hrůši zazní v pražském Rudolfinu Symfonie č. 3, H 299 a Symfonické fantazie (Symfonie č. 6), H 343 Bohuslava Martinů a program doplní Koncert pro klavír op. 42 Arnolda Schönberga, ve kterém se představí japonská klavíristka Mitsuko Uchida.
Více

Originální dopisy Bohuslava Martinů putují do Poličky

Městské muzeum a galerie Polička přijalo v roce 2017 ojedinělý a unikátní dar - ucelený soubor originálních dopisů, které psal Bohuslav Martinů svému krajanovi, příteli Franku Rybkovi. Do sbírek muzea se je rozhodli věnovat potomci skladatelova přítele žijící v Americe. Nyní byly dopisy převezeny do České republiky a stanou se součástí nejrozsáhlejší sbírky rukopisů významného českého skladatele Bohuslava Martinů v jeho rodném městě.
Více

Ve věku 83 let zemřel František Pospíšil

V neděli 11. března zemřel ve věku 83 let houslista, pedagog a dirigent František Pospíšil. Pospíšil působil dlouhá léta na Pražské konzervatoři a s Foerstrovým triem ve světové premiéře uvedl v roce 1965 Bergerettes Bohuslava Martinů.
Více

Naxos vydává pátý a poslední díl Martinů písní

U Naxosu právě vyšel pátý a poslední díl kompletní písňové tvorby Bohuslava Martinů. Stejně jako v minulých dílech se na něm představuje mezzosopranistka Jana Hrochová (Wallingerová) a klavírista Giorgio Koukl ve více než 30 písních z první poloviny 20. století. Album obsahuje i Tři písně na básně Apollinairovy, které byly dlouho považovány za ztracené, ale pár týdnů před nahráváním byly znovu objeveny. „Tato hudba je zcela určitě vrcholem všech pěti alb,“ říká Jana Hrochová.
Více

Graham Melville-Mason oslavil 85 let

Jméno Grahama Melvilla-Masona musí být všem milovníkům české hudby dobře známé. Tento britský vědec, publicista a organizátor hudebního života dlouhá léta vedl britskou Dvořákovu společnost nebo působil jako čestný poradce Pražského jara. Na začátku března oslavil své 85. narozeniny a k této příležitosti se violoncellistka a členka Kvarteta Martinů Jitka Vlašánková zamýšlí nad svým dlouholetým přátelstvím s tímto propagátorem české hudby a díla Bohuslava Martinů. Přejeme vše nejlepší!
Více

Čistá rozkoš. Madrigaly získaly Editor's Choice časopisu Gramophone

Březnové číslo prestižního časopisu Gramophone přináší další skvělou zprávu pro českou hudbu. Nahrávka Madrigalů Bohuslava Martinů v podání Martinů Voices se sbormistrem Lukášem Vasilkem získala ocenění Editor‘s Choice. Album se šesti sborovými cykly vyšlo v Supraphonu začátkem roku 2018.
Více

Epos o Gilgamešovi získal Diapason d'Or

Nahrávka Eposu o Gilgamešovi od Supraphonu z října minulého roku získala další prestižní ocenění. Od nejvýznamnějšího francouzského hudebního časopisu Diapason dostala v únorovém čísle Diapason d´or – Zlatou ladičku. Album, na kterém účinkuje Česká filharmonie pod vedením Manfreda Honecka, Pražský filharmonický sbor a sólisté, bylo od vydání oceněno označeními, jako jsou Disc of the Week – BBC Radio 3, Sunday Times – Album of the Week nebo Sunday Times – Album of the Year.
Více

Křest 5. svazku Souborného vydání díla Bohuslava Martinů

Ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina spolu s houslistou a skladatelem Pravoslavem Kohoutem pokřtili 6. března v pořadí již pátý svazek ze Souborného vydání díla Bohuslava Martinů. Tento svazek obsahuje edici Smyčcových kvartetů č. 4 – 7, které složil Bohuslav Martinů mezi lety 1937 až 1947. Slavnostní křest proběhl v Muzeu Bedřicha Smetany, kde vystoupilo Stamicovo kvarteto s Martinů Smyčcovým kvartetem č. 7 (Concerto da camera), H 314.
Více

Představení Juliette přesně 80 let po premiéře v Národním divadle

Juliette (Snář) je jedna z vrcholných oper Bohuslava Martinů. Světovou premiéru měla v Praze 16. března 1938 v hudebním nastudování Václava Talicha a v režii Jindřicha Honzla, významných uměleckých osobností 1. poloviny 20. století. Opera Národního divadla si připomene výročí přímo v Národním divadle slavnostním představením přesně v den uvedení po 80 letech 16. března 2018. Výročí také připomíná od 1. března výstava na náměstí Václava Havla, která potrvá do 21. března. Představuje snímky z první a současné inscenace Julietty nebo ukázky z rukopisu partitury. Národní divadlo v Praze se zároveň poprvé zúčastní projektu webové platformy Operavision.eu vysíláním právě opery Juliette (Snář) Bohuslava Martinů, které mohou diváci celého světa zhlédnout online v pohodlí svých domovů.
Více

Premiéra Juliette ve Wuppertalu

V sobotu 3. března proběhne v německém Wuppertalu premiéra opery Bohuslava Martinů Juliette (Snář), H 253. Režisérkou inscenace je Inga Levant, s orchestrem nastudoval dílo rakouský dirigent Johannes Pell. V roli Juliette bude vystupovat Ralitsa Ralinova, Michela ztvární Sangmin Jeon.
Více

Kvarteto Martinů pokřtí svazek kritického vydání kvartetů Bohuslava Martinů

V pražském Muzeu Bedřicha Smetany proběhne 6. března slavnostní křest svazku kritického vydání smyčcových kvartetů č. 4 - 7, které složil Bohuslav Martinů mezi lety 1937 až 1947. Jedná se již o pátý svazek z projektu Souborného vydání díla Bohuslava Martinů, který z pověření Nadace Bohuslava Martinů, o.p.s. připravuje Institut Bohuslava Martinů a vydává je nakladatelství Bärenreiter. Událostí bude provádět ředitel Institutu B. Martinů Aleš Březina, křtu se ujme houslista a skladatel Pravoslav Kohout a vystoupí na něm Kvarteto Martinů se Smyčcovým kvartetem č. 7 (Concerto da camera), H 314.
Více

E-shop Bohuslava Martinů: Nový elegantní deštník s podpisem Martinů

Na e-shopu Bohuslava Martinů je nově k dispozici elegantní černý deštník “podepsaný” Bohuslavem Martinů. Tento internetový obchod se zaměřuje na sortiment spojený s Martinů, jako jsou například publikace, brožury, noty a CD a v jeho nabídce najdete i zboží a tituly, které nejsou v běžných knihkupectvích nebo hudebních vydavatelstvích dostupné.
Více

PhDr. František Popelka slaví 85. narozeniny

Zájemci o dílo Bohuslava Martinů jistě znají i jeho propagátora PhDr. Františka Popelku, jenž se letos dožívá významného jubilea (narozen v Poličce 19. 2. 1933). Přídavek „PhDr.“ je pro Poličáky důležitý, aby jej odlišili od jeho stejnojmenného otce, rovněž významného propagátora díla B. Martinů (František Popelka starší, 1908-1989): šlo o houslistu, bibliofila, muzejníka a nadšence „staré dobré školy“. Dr. Popelka pro odlišení používal při publikování dětskou podobu svého jména „Iša“.
Více

Pražský filharmonický sbor přiveze do Mariinského divadla Martinů Kantáty

Na historicky první turné do Ruska se připravuje Pražský filharmonický sbor. Na třech koncertech v nejprestižnějších koncertních sálech Petrohradu a Moskvy představí postupně české skladatele Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka. Pražský filharmonický sbor pod vedením svého sbormistra vystoupí 12. února v jednom z nejslavnějších operních domů, v koncertním sále Mariinského divadla, kde spolu s Pavlou Vykopalovou (soprán), Janou Hrochovou (alt), Martinem Slavíkem (tenor) a Jiřím Brücklerem (baryton) provedou Kantáty z Vysočiny Bohuslava Martinů.
Více

Vychází madrigaly Bohuslava Martinů

Vychází nové album s madrigaly Bohuslava Martinů, které nahrál sbor Martinů Voices pod vedením Lukáše Vasilka. Album vychází u Supraphonu a obsahuje šest sborových cyklů (Madrigaly pro soprán sólo a smíšený sbor, H 380, Petrklíč pro ženský sbor, housle a klavír, H 348, České madrigaly pro smíšený sbor, H 278, Tři písně posvátné pro ženský sbor a housle, H 339, Čtyři písně o Marii pro smíšený sbor, H 235 a Pět českých madrigalů pro smíšený sbor, H 321).
Více

Ivo Kahánek a Petr Nouzovský s Plzeňskou filharmonií zvítězili na Classic Prague Awards

Klavírista Ivo Kahánek a violoncellista Petr Nouzovský s Plzeňskou filharmonií proměnili své nominace na Classic Prague Awards 2017 a ve svých kategoriích zvítězili. Kahánek za své provedení Inkantací Bohuslava Martinů, Petr Nouzovský s Plzeňskou filharmonií za album s kompletem Martinů děl pro violoncello a orchestr. Ceny byly slavnostně předány v sobotu 20. ledna v Obecním domě.
Více

Kantáty Bohuslava Martinů nominovány na BBC Music Magazine Award

Album od Supraphonu s kantátami z Vysočiny Bohuslava Martinů bylo nominováno na BBC Music Magazine Award v kategorii sborové tvorby. Kantáty na texty Miloslava Bureše nahrál Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem a sólisty. Je to další z prestižních ocenění pro toto album po tom, co bylo označeno jako Editor’s Choice ve dvou britských hudebních časopisech věnovaných klasické hudbě – Gramophone a BBC Music Magazine.
Více

Vyšlo třetí číslo Martinů Revue roku 2017

Vychází poslední díl časopisu Martinů Revue roku 2017. Jako vždy přináší aktuality, recenze a rozhovory s osobnostmi spojené se jménem Bohuslava Martinů, ale i informace o nových publikacích a čerstvě vydaných albech s jeho hudbou.
Více

Martinů ve dvou soutěžních kategoriích Classic Prague Awards 2017

Classic Prague Awards 2017 ocení to nejlepší, co se za uplynulý rok odehrálo v České republice na poli klasické hudby. Mezi nominovanými jsou i klavírista Ivo Kahánek za jeho provedení Inkantací Bohuslava Martinů či Petr Nouzovský s Plzeňskou filharmonií, kteří nedávno nahráli album s Martinů koncerty pro violoncello a orchestr. Vítězové budou vyhlášeni během slavnostního večera, který proběhne 20. ledna 2018 v Obecním domě v Praze.
Více

V Praze proběhnou oslavy nedožitých 91. narozenin profesorky Zuzany Růžičkové

Na několika místech v Praze proběhnou v neděli 14. ledna vzpomínkové akce při příležitosti nedožitých 91. narozenin profesorky Zuzany Růžičkové, která zemřela v minulém roce. Koncerty proběhnou například na pražské HAMU v Sále Martinů či v Maiselově synagoze.
Více

Gramophone vybral Martinů kantáty z Vysočiny jako jedno z alb roku 2017

Prestižního ocenění se dostalo kantátám z Vysočiny Bohuslava Martinů, které natočil Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem u vydavatelství Supraphon. Nahrávku označil celosvětově respektovaný britský časopis Gramophone jako jedno z alb roku 2017.
Více

Martinů kompletní dílo pro violoncello a orchestr

U významného německého vydavatelství Dabringhaus und Grimm vyšlo ojedinělé album s kompletním dílem Bohuslava Martinů pro violoncello a orchestr, které natočil violoncellista Petr Nouzovský spolu s Plzeňskou filharmonií pod vedením Tomáše Braunera. Slavnostní křest nové nahrávky proběhl 12. prosince v sídle Nadace Bohuslava Martinů v Praze a 13. prosince v Galerii města Plzně.
Více

Vychází třetí díl raných orchestrálních skladeb Martinů

Toccata Classics představuje již třetí album raných orchestrálních skladeb Bohuslav Martinů. Tato série prozatím nabídla například vůbec první nahrávku baletu Stín, H 102 z roku 1916. V dalších letech jsou naplánované ještě další dva díly. Na nových nahrávkách vystupují, stejně jako na předešlých dvou, orchestr Sinfonia Varsovia s britským dirigentem Ianem Hobsonem.
Více

Bohuslav Martinů na festivalu Pražské jaro

73. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro nabídne mezi 12. květnem a 3. červnem 2018 na 50 koncertů. Jeho hlavní dramaturgickou linkou bude připomínka stého výročí založení republiky, které festival oslaví především hudbou českých a slovenských autorů, jejichž tvorba tvoří moderní kulturní obraz Československa a České republiky v zahraničí. Jedním z hlavních představitelů těchto autorů je Bohuslav Martinů, který se objeví například na programech koncertů České filharmonie či Janáčkovy filharmonie Ostrava.
Více

Vychází druhé vydání slavné knihy "Martinů - osud skladatele"

V nakladatelství Univerzity Karlovy – Karolinu – vychází druhé, přepracované a ilustrované vydání stěžejní biografické knihy o skladateli Bohuslavu Martinů „Martinů – osud skladatele“. Jejím autorem je přední český muzikolog Jaroslav Mihule, který se Martinů dlouhodobě věnuje.
Více

Začínají Dny Bohuslava Martinů 2017, budou věnovány památce prof. Václava Riedlbaucha

Čtvrtým rokem pokračuje Nadace Bohuslava Martinů (NBM) v pořádání svého festivalu Dny Bohuslava Martinů (DBM) v osvědčeném modelu let minulých. Nabídne své koncerty, ale i koncerty jiných pořadatelů, jako např. Česká filharmonie či Symfonický orchestr Českého rozhlasu.
Více

Pátý svazek Souborného vydání představen na benefičním koncertu pro Institut Bohuslava Martinů

Na třetím benefičním koncertě Institutu Bohuslava Martinů představil 20. listopadu jeho ředitel a spolueditor Aleš Březina pátý svazek Souborného vydání díla Bohuslava Martinů. Vydalo jej nakladatelství Bärenreiter a obsahuje Smyčcové kvartety č. 4 – 7, které Martinů složil mezi lety 1937 a 1947. O této události informuje Časopis Harmonie na svých stránkách zde: www.casopisharmonie.cz/aktuality/i-paty-svazek-souborneho-vydani-martinu-si-muzete-adoptovat-na-benefici-jej-predstavil-ales-brezina.html
Více

Vítězové Soutěže Nadace Bohuslava Martinů 2017

Již tradičně proběhl před festivalem Dny Bohuslava Martinů 22. ročník Soutěže Nadace Bohuslava Martinů, v němž se soutěžilo ve dvou kategoriích: violoncello a zpěv.
Více

Institut Bohuslava Martinů hledá muzikoložku či muzikologa

Institut Bohuslava Martinů o.p.s. přijme muzikoložku / muzikologa na projekt Souborné vydání díla Bohuslava Martinů...
Více

Začíná další ročník Soutěže Nadace Bohuslava Martinů

Ve dnech 23.-26. listopadu 2017 proběhne v prostorách HAMU již po 22. interpretační soutěž Nadace Bohuslava Martinů. Letošní ročník bude ve znamení dvou královských disciplín, zpěvu a hře na violoncello. Ke dni prvního losování je zatím registrováno 14 kandidátů z Čech a Slovenska v kategorii violoncello a 13 v oboru zpěv. Porota, složená z nejrenomovanějších českých pedagogů, sólistů a komorních hráčů, se může těšit na to nejlepší, co současná mladá generace nabízí.
Více

Vychází album s Kyticí Bohuslava Martinů

Supraphon ve spolupráci s Českým rozhlasem vydává album s novou nahrávkou Kytice Bohuslava Martinů a premiérovou studiovou nahrávkou Filharmonických tanců Jana Nováka. Na CD, ale i v digitálních formátech vyjde ve skvělém nastudování Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Tomášem Netopilem, sólisty Kateřinou Kněžíkovou, Michaelou Kapustovou, Jaroslavem Březinou, Adamem Plachetkou, Pražským filharmonickým sborem a Kühnovým dětským sborem.
Více

Vychází CD Dny Bohuslava Martinů 2015

International Martinů Circle vydává každým rokem CD z festivalu Dny Bohuslava Martinů, obsahující jak Martinů skladby nahrané přímo na koncertech festivalu ročníku, tak i unikátní historické nahrávky. Nyní vychází CD Dny Bohuslava Martinů 2015.
Více

BBC Radio 3 označilo novou nahrávku Eposu o Gilgamešovi jako album týdne

Krátce po vydání nové nahrávky Eposu o Gilgamešovi Bohuslava Martinů od Supraphonu se album dočkalo prvních ohlasů, všímá si ho The Guardian, OperaPlus a především BBC Radio 3, které ho jmenovalo albem týdne. Martinů oratorium bylo nahrané letos v lednu v Rudolfinu Českou filharmonií, Pražským filharmonickým sborem a sólisty pod vedením Manfreda Honecka poprvé v originální anglické verzi v nastudování podle partitury, která vychází z kritické edice Institutu Bohuslava Martinů (editor Aleš Březina).
Více

Josef Špaček a Miroslav Sekera vystoupí na benefičním koncertě pro Institut Bohuslava Martinů

Institut Bohuslava Martinů již potřetí pořádá benefiční koncert na podporu své vědecké činnosti. Tento rok vystoupí v prostorách Kaiserštejnského paláce v centru Prahy bez nároku na honorář jedni z nejvýraznějších představitelů mladší generace v ČR, koncertní mistr České filharmonie a laureát světové houslové soutěže Královny Alžběty v Bruselu Josef Špaček a vynikající klavírista Miroslav Sekera.
Více

Martinů Festtage 2017 v Basileji nabízí Martinů z několika úhlů

Od 28. října do 12. listopadu probíhá ve švýcarské Basileji již 23. festival zaměřený na tvorbu Bohuslava Martinů - Martinů Festtage 2017. V Martinů životě hrálo Švýcarsko důležitou roli, pravidelně zde pobýval u svých přátel manželů Sacherových a složil zde několik svých významných děl. V průběhu svého trvání nabídne festival koncerty především se skladbami českého skladatele, jako např. Polní mše, H 279...
Více

Zemřel profesor Václav Riedlbauch

Ve věku 70 let dnes ráno zemřel ředitel Nadace Bohuslava Martinů profesor Václav Riedlbauch. Čest jeho památce!
Více

Významný dar pro Centrum Bohuslava Martinů v Poličce

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce získalo darem více než 100 originálů dopisů, které si vyměnil Bohuslav Martinů se svým čechoamerickým přítelem Frankem Rybkou, se kterým se seznámil v roce 1941 krátce po svém příjezdu do New Yorku. Až dosud měli badatelé možnost studovat pouze kopie této korespondence, které Rybkův syn James zpřístupnil Institutu Bohuslava Martinů před 10 lety, v CBM v Poličce budou dopisy dostupné i v originálech.
Více

Česká filharmonie v nové nahrávce Eposu o Gilgamešovi

Premiérovou nahrávku původní anglické verze díla pro vypravěče, sóla, sbor a orchestr vydává Supraphon 20. října 2017 ve strhující nahrávce České filharmonie s dirigentem Manfredem Honeckem. Nové nastudování Eposu o Gilgamešovi (The Epic of Gilgamesh, H 351) vychází z kritického vydání partitury, které připravil Institut Bohuslava Martinů. Špičkové pěvecké sólisty (Lucy Crowe – soprán, Andrew Staples – tenor, Derek Welton – baryton, Jan Martiník – bas) doplnil jako vypravěč britský herec Simon Callow, který debutoval ve Formanově filmu Amadeus. Zásadní roli má ve skladatelově partituře sbor; na nahrávce se jí ujal Pražský filharmonický sbor, těleso mezinárodního renomé. Všechny účinkující si pro koncert a nahrávku vybral šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek, jenž však samotné lednové provedení díla nakonec ze zdravotních důvodů přenechal svému vynikajícímu rakouskému kolegovi.
Více

Dvě skladby pro klavírní trio a smyčcový orchestr na koncertě PKF – Prague Philharmonia

Čerstvě po svém debutu se San Francisco Symphony se v neděli 22. října vrátí k orchestru PKF – Prague Philharmonia jeho bývalý šéfdirigent Jakub Hrůša. Program ve Dvořákově síni Rudolfina nabídne kombinaci díla Ludwiga van Beethovena, Bohuslava Martinů a W. A. Mozarta.
Více

Koncert k poctě Zuzany Růžičkové

Žáci nedávno zesnulé Zuzany Růžičkové vystoupí v Rudolfinu 16. října na speciálním koncertu k její poctě. Lístky rezervujte na viktorkalabis@gmail.com nebo telefonu 739 215 362.
Více

SOUTĚŽ: Třikrát 2 vstupenky na koncert Martinů s PKF - Prague Philharmonia

V neděli 22. října povede dirigent Jakub Hrůša v Dvořákově síni Rudolfina PKF - Prague Philharmonia, jako sólisté se představí Dvořákovo trio (Ivo Kahánek, Jan Fišer a Tomáš Jamník) a Kateřina Kněžíková (soprán). Na programu budou dvě skladby Bohuslava Martinů: Koncert pro klavírní trio a smyčcový orchestr, H 231 a Concertino pro klavírní trio a smyčcový orchestr, H 232. Na tento koncert můžete vyhrát 2 vstupenky.
Více

Křest 4. svazku Souborného vydání díla Martinů a knihy Milý příteli Bureši

Dnes 9. října budou v Národním divadle Brno na Malé scéně Mahenova divadla slavnostně pokřtěny dvě publikace spojené s Bohuslavem Martinů. Jedná se o nové kritické vydání komorních kantát Martinů na texty Miloslava Bureše (Otvírání studánek, Legenda z dýmu bramborové nati, Romance z pampelišek a Mikeš z hor), které vyšlo jako již 4. svazek rozsáhlého projektu Souborného vydání díla Bohuslava Martinů, jenž připravuje Institut & Nadace Bohuslava Martinů a vydává nakladatelství Bärenreiter. Již první svazek tohoto projektu (Epos o Gilgamešovi) získal prestižní cenou německých nakladatelů Best Edition 2016, projekt byl oceněn také časopisem NOTES. Editorem 4. svazku je Vít Zouhar, který je spolu s Gabrielou Coufalovou také autorem knihy dopisů Bohuslava Martinů Miloslavu Burešovi s názvem Milý příteli Bureši. Tato publikace bude dnes rovněž představena v Mahenově divadle.
Více

Brian Large oceněn Medailí Nadace Bohuslava Martinů

Autor Martinů životopisu Brian Large dostal 2. října 2017 Medaili Nadace Bohuslava Martinů za mimořádné zásluhy o propagaci jeho díla.
Více

Zemřela prof. Zuzana Růžičková

Nadační fond Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové oznamuje s hlubokou lítostí, že nás dne 27.9. opustila světově proslulá cembalistka prof. Zuzana Růžičková.
Více

Řecké pašije na festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos

Osmý ročník festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos nabídne v Praze divákům koncert spojený s výročím 60 let od smrti spisovatele Nikose Kazantzakise, podle jehož románu Kristus znovu ukřižovaný napsal Bohuslav Martinů libreto ke své opeře Řecké pašije, H 372 z roku 1957. Na koncertě 6. října v pravoslavném chrámu svatých Cyrila a Metoděje zazní byzantské skladby použité Martinů v opeře, a to v originální podobě i v samotném zpracování skladatele.
Více

VÝSTAVA: Teď pojedeme přes Švýcary a zítra v Paříži aneb Cestování Bohuslava Martinů

Do 5. listopadu je v rodném městě Bohuslava Martinů v Poličce k vidění výstava, která se zabývá jeho osudy spojenými s cestováním. Na vernisáži 23. září zahrála laureátka soutěže Nadace Bohuslava Martinů Kristýna Znamenáčková.
Více

Juliette (Snář) živě na ČT Art!

V pátek 29. září od 20:00 se poprvé v nové sezóně objeví v Národním divadle Juliette (Snář), H 253 Bohuslava Martinů. Inscenaci snové opery podle předlohy dramatika Georgese Neveuxe připravil hudební ředitel Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink společně s režisérkou a scénografkou Zuzanou Gilhuus. V titulních rolích vystoupí Peter Berger (Michel) a Alžběta Poláčková (Juliette). Páteční představení bude živě vysílat Česká televize.
Více

Vychází nová Martinů Revue 2.2017!

Druhé letošní číslo časopisu Martinů Revue (2/2017) právě vyšlo a jako vždy obsahuje všechny aktuální informace, recenze a rozhovory týkající se osobnosti Bohuslava Martinů. Čtěte dál...
Více

Zemřel Jan Vladimír Matějček

JUDr. Jan Vladimír Matějček, bojovník za autorská práva skladatelů, spisovatelů a vydavatelů, právník s mezinárodní praxí, hudební manažer a neúnavný zastánce kanadských hudebních tvůrců, zemřel v sobotu 23. září 2017 v Torontu v kruhu své rodiny.
Více

Cena německých hudebních kritiků „Preis der deutschen Schallplattenkritik“ pro Řecké pašije

Opera Bohuslava Martinů Řecké Pašije, H 372 získala cenu německých hudebních kritiků „Preis der deutschen Schallplattenkritik“ za nahrávku z inscenace v rakouském Grazu ze sezony 2015/2016. 158 porotců ve 32 kategoriích vybralo oceněné z 288 nominovaných vydaných nahrávek posledního čtvrtletí.
Více

Řecké pašije poprvé ve Švédsku

Wermland Opera ve švédském Karlstadu představuje novou inscenaci opery Bohuslava Martinů Řecké pašije, H 372 I. Tato opera bude ke zhlédnutí ve své první verzi, kterou zrekonstruoval ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina v roce 1999 pro festival v Bregenzu. Její švédská premiéra zazněla 14. září v anglické verzi se švédskými titulky, během září a října proběhne dalších 9 repríz.
Více

Martinů na BBC Proms: Rozhovor a recenze

Ryze český program, který na BBC Proms uvedl 26. srpna Jakub Hrůša spolu s BBC Symphony Orchestra, vyvolal nejen v České republice, ale především v zahraničí, vlnu pozitivních ohlasů a recenzí. Zde přinášíme jejich přehled.
Více

Jakub Hrůša s Martinů na BBC Proms: Záznam z koncertu 30 dnů na webu BBC3

V sobotu 26. srpna absolvoval dirigent Jakub Hrůša svůj debut na BBC Proms v Royal Albert Hall, kde představil program spojený s tématem reformace v českých zemích. Vedle husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci zazněly skladby českých velikánů: Smetany, Dvořáka, Suka a Janáčka. Jedním z vrcholů večera pak byla Polní mše, H 279, kantáta Bohuslava Martinů komponovaná jako reakce na začátek 2. světové války. Záznam celého koncertu i s rozhovorem s Alešem Březinou je k dispozici na BBC3 do 25. září 2017.
Více

Jakub Hrůša vystoupí na BBC Proms s Martinů

S ryze českým programem vystoupí v Royal Albert Hall dirigent Jakub Hrůša v rámci svého debutu na BBC Proms 26. srpna. Na programu se objeví také kantáta Bohuslava Martinů Polní Mše, H 279.
Více

Ariadna v Kostnici

Nádvoří renesanční radnice v německé Kostnici se v srpnu každoročně mění v komorní scénu hudebního divadla. Umělecký ředitel této komorní opery Peter Bauer vybral pro letošní provedení téma řecké mytologie: příběh dcery krétského krále Mínóa Ariadnu. Ve spolupráci s městským divadlem v Kostnici představí dvě opery skladatelů ze stejné generace: jednoaktovou operu Ariadna, H 370 Bohuslava Martinů a L'Abandon d'Ariane (Opuštění Ariadny) Dariuse Milhauda.
Více

Operní pěvkyně Eva Děpoltová zemřela ve věku 71 let

Ve věku 71 let zemřela 16. července 2017 významná česká operní pěvkyně Eva Děpoltová. Podílela se na několika nahrávkách oper Bohuslava Martinů, ke kterým patří například Řecké pašije či Hry o Marii.
Více

Výstava: Zdeněk Zouhar. Skladatel, muzikolog, knihovník

Moravská zemská knihovna věnuje další výstavu z cyklu Oči Brna svému někdejšímu pracovníku, prof. PhDr. Zdeňku Zouharovi (1927–2011), který by se v letošním roce dožil 90 let. Jeho životní jubileum si připomeneme na vernisáži výstavy s názvem "Zdeněk Zouhar. Skladatel, muzikolog, knihovník" dne 8. června 2017, kde také zazní výběr z jeho skladeb. Zouhar byl významně spjat s Bohuslavem Martinů, v lednu roku 1956 řídil v Poličce světovou premiéru kantáty Otvírání studánek a později spoluzakládal Společnost Bohuslava Martinů. V rámci doprovodného programu proběhne také přednáška nazvaná Zdeněk Zouhar. Hudební skladatel a propagátor díla Bohuslava Martinů (21. června v 18 hod.) jeho syna, hudebního skladatele a muzikologa, prof. Víta Zouhara, který je editorem nejnovějšího svazku Souborného vydání díla Bohuslava Martinů (Kantáty z Vysočiny na texty M. Bureše).
Více

Jakub Hrůša o Jiřím Bělohlávkovi

V souvislosti s dnešní smutnou zprávou ohledně úmrtí velikána české hudby Jiřího Bělohlávka zveřejňujeme text prezidenta International Martinů Circle Jakuba Hrůši z minulých čísel časopisu Martinů Revue.
Více

Po dlouhé nemoci zemřel dirigent Jiří Bělohlávek

Dnešní ráno přineslo velmi smutnou zprávu nejen pro českou, ale i světovou kulturu. V noci po dlouhé těžké nemoci zemřel ve věku 71 let uznávaný dirigent Jiří Bělohlávek.
Více

Vychází první číslo Martinů Revue roku 2017!

První číslo časopisu Martinů Revue roku 2017 právě vychází. Co přináší?
Více

Česká filharmonie se Martinů nebojí

Česká filharmonie již odtajnila svůj program pro sezónu 2017/2018 a jméno skladatele Bohuslava Martinů zde figuruje hned několikrát. Přední český orchestr od něj ve své 122. sezóně uvede čtyři symfonie a dvě kratší orchestrální skladby.
Více

Album s díly Vítězslavy Kaprálové získalo prestižní cenu Diapason d'Or

Nové album s kompletním klavírním dílem Vítězslavy Kaprálové, žačky Bohuslava Martinů, získalo prestižní cenu Diapason d'Or za měsíc květen. CD obsahující i vůbec první nahrávky některých skladeb vyšlo v únoru tohoto roku v Naxosu a účinkuje na něm český klavírista a odborník na interpretaci Martinů Giorgio Koukl. Ten v minulosti nahrál také jeho kompletní klavírní dílo a v současnosti natáčí jeho písňovou tvorbu s mezzosopranistkou Janou Hrochovou.
Více

Ve svých 96 letech zemřela česká klavíristka doc. Zora Zichová

Ve svých nedožitých 97 letech zemřela 28. dubna 2017 česká klavíristka doc. Zora Zichová
Více

Vychází další svazek Souborného vydání díla Bohuslava Martinů: Kantáty z Vysočiny na texty M. Bureše

Vychází další svazek Souborného vydání díla Bohuslava Martinů, který obsahuje čtyři kantáty z Vysočiny Bohuslava Martinů komponované na texty Miloslava Bureše. Souborné vydání realizuje pro nakladatelství Bärenreiter tým Institutu Bohuslava Martinů s finanční podporou Nadace Bohuslava Martinů, Grantové agentury ČR a Státního fondu kultury. Editorem tohoto svazku je Vít Zouhar.
Více

Balet Sinfonietta Giocosa v New Yorku

Taneční soubor Scottish Ballet představí ve dnech 11. - 16. dubna v New Yorku v Joyce Theatre tři choreogafie, z nichž jednou je balet uměleckého ředitele Scottish Ballet Christophera Hampsona “Sinfonietta Giocosa” s hudbou Bohuslava Martinů, jehož skladba měla v New Yorku premiéru v Carnegie Hall před 75 lety.
Více

Best Edition Award pro nového člena Ediční rady Souborného kritického vydání

Francouzský muzikolog Denis Herlin, který je od letošního roku novým členem Ediční rady Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů, získal za vydání prvního svazku cembalových skladeb Françoise Couperina, publikované nakladatelstvím Bärenreiter, ocenění Best Edition Award za nejlepší hudební edici roku 2016. Gratulujeme!
Více

Jakub Hrůša jmenován hlavním hostujícím dirigentem Philharmonia Orchestra

Prezident International Martinů Circle Jakub Hrůša se od sezóny 2017/2018 stane jedním ze dvou hlavních hostujících dirigentů londýnského Philharmonia Orchestra. Kromě tohoto prestižního angažmá působí také jako šéfdirigent Bamberských symfoniků, stálý hostující dirigent České filharmonie či jako hlavní hostující dirigent Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra.
Více

Česká premiéra filmu Music of Exile

„Music of Exile“ bude poprvé v této zemi uveden v poličském Tylově domě ve čtvrtek 25. května 2017 v 19.00 hodin.
Více

Gramophone v recenzi vyzdvihuje Kantáty z Vysočiny

Pražský filharmonický sbor s Lukášem Vasilkem v čele, kteří stojí za albem vydaným Supraphonem v minulém roce za podpory Nadace Bohuslava Martinů, se těší z dalšího ocenění své práce. Jejich album se nyní se objevuje v recenzi prestižního britského časopisu Gramophone.
Více

Řecké pašije poprvé v Olomouci

Vůbec poprvé byla v Olomouci nastudována opera Bohuslava Martinů Řecké pašije, H 372 inspirovaná románem řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise s hlubokým humanistickým poselstvím.
Více

CD Dny Bohuslava Martinů 2014

International Martinů Circle vydává každým rokem CD z festivalu Dny Bohuslava Martinů, obsahující jak Martinů skladby nahrané přímo na koncertech festivalu ročníku, tak i unikátní historické nahrávky. Co obsahuje nejnovější CD z této řady?
Více

Prof. Ivan Štraus slaví 80. narozeniny. Gratulujeme!

Profesor Ivan Štraus, významný český houslista, pedagog a dlouholetý člen správní rady Nadace Bohuslava Martinů a také její bývalý předseda, slaví dnes své 80. narozeniny. Vše nejlepší!
Více

Jakub Hrůša o Bohuslavu Martinů, českém zvuku a Jiřím Bělohlávkovi

Bamberší symfonikové s Jakubem Hrůšou v čele na konci ledna provedli zajímavý program, sestávající z děl Johna Cage (4‘33“), Johannese Brahmse (4. symfonie) a Bohuslava Martinů (Symfonické fantazie) a David Nice měl při této příležitosti možnost vyzpovídat prezidenta International Martinů Circle Jakuba Hrůšu
Více

Dvakrát ztracený koncert konečně nalezen

Příběh dvakrát ztraceného a konečně nalezeného Koncertu pro housle a orchestr č. 1 Bohuslava Martinů již přineslo druhé číslo Martinů Revue roku 2016. Nyní se o něm můžete dozvědět více.
Více

Vychází poslední číslo Martinů Revue roku 2016!

Co přináší poslední vydané číslo Martinů Revue?
Více

Rozhovor s vítězkou Soutěže Nadace Bohuslava Martinů Marií Zahrádkovou

V listopadu již tradičně proběhl před festivalem Dny Bohuslava Martinů 21. ročník Soutěže Nadace Bohuslava Martinů, v němž se poprvé soutěžilo ve dvou kategoriích: dechové nástroje (trubka, klarinet, flétna) a cembalo. Právě ve druhé kategorii vyhrála Marie Zahrádková, která se kromě cembala věnuje i hře na varhany a se kterou vám také přinášíme rozhovor.
Více

Epos o Gilgamešovi v Praze

V Rudolfinu zazní v následujících třech večerech Epos o Gilgamešovi, H 351 ve verzi kritického vydání. Oratorium se minulý rok v Janáčkově opeře NdB uvedlo v plném scénickém provedení a svazek Eposu ze Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů, který vyšel v nakladatelství Bärenreiter v roce 2015, obdržel prestižní ocenění German Music Edition Prize za nejlepší hudební vydání roku 2015.
Více

Památník Lidicím s London Philharmonic Orchestra

Dnes v Londýně v Royal Festival Hall provede London Philharmonic Orchestra a jeho šéfdirigent Vladimir Jurowski program se jménem “Objevy 20. století”. Ten obsahuje Symfonii č. 9 Ralpha Vaughana Williamse, skladbu Mourned by the wind od Giyai Kancheliho a Památník Lidicím, H 296 Bohuslava Martinů.
Více

Ve svých 88 letech zemřel MUDr. Hideo Sekine

Dne 18. ledna v Tokiu zemřel v 88 letech bývalý předseda japonské společnosti Bohuslava Martinů MUDr. Hideo Sekine. Čest jeho památce!
Více

Smetanovo trio získalo nominaci na BBC Music Magazine Award

Kompletní dílo Bohuslava Martinů pro klavírní tria, nahrané Smetanovým triem pro Supraphon, získalo nominaci na BBC Music Magazine Award v kategorii komorní hudba, ve které bude soutěžit s nahrávkami souborů Escher String Quartet (Mendelssohn: Smyčcové kvartety č. 5 a č. 6) a Danish String Quartet (Adès: Arcadiana, Nørgård: Quartetto Breve a Abrahamsen: 10 Preludes).
Více

Paní prof. Zuzaně Růžičkové přejeme vše nejlepší!

Rozhovor s významnou cembalistkou úzce spojenou s Bohuslavem Martinů na Českém rozhlasu Vltava u příležitosti jejích 90. narozenin.
Více

Bohuslav Martinů na festivalu Pražské jaro

Program na 72. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské Jaro byl již odtajněn. Nabídne kolem 45 koncertů - mezi nimi i ty, na nichž se objeví skladby Bohuslava Martinů.
Více

Jiří Bělohlávek se v příští sezóně zaměří na Suka a Martinů

Hospodářské noviny přinesly při této příležitosti s Jiřím Bělohlávkem rozsáhlý rozhovor, ve kterém šéfdirigent informuje především o dalších plánech orchestru, ve kterých hraje velkou roli dílo Bohuslava Martinů.
Více

Nově vydáno: Snadné klavírní skladby a tance

Vychází nový cyklus skladeb pro klavír „Snadné klavírní skladby a tance“ od nakladatelství Bärenreiter, obsahující skladby Bohuslava Martinů z let 1919 až 1937. Tyto půvabné klavírní miniatury jsou vhodné především do hudebních škol pro žáky klavíru a některé z nich jsou vydány úplně poprvé.
Více

Dny Bohuslava Martinů 2016

Od 5. do 22. prosince 2016 probíhá festival Dny Bohuslava Martinů, který se již po 22. zaměřuje na významného českého skladatele 20. století.
Více

Host Telefonotéky: Aleš Březina, ředitel Institutu Bohuslava Martinů

Ve středu 7. prosince byl hostem pořadu Telefonotéka Českého rozhlasu Vltava ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina. S redaktorkou Janou Vašatovou mluvil kromě osobnosti Bohuslava Martinů také o Souborném kritickém vydání děl skladatele a také o 22. ročníku festivalu Dny Bohuslava Martinů.
Více

Vítězové 21. Soutěže Nadace Bohuslava Martinů 2016

Již tradičně před festivalem Dny Bohuslava Martinů proběhl 25. – 26. listopadu 21. ročník Soutěže Nadace Bohuslava Martinů, v němž se poprvé soutěžilo ve dvou kategoriích: cembalo a dechové nástroje (trubka, klarinet, flétna).
Více

22. Martinů Festtage 2016: Ohlédnutí za festivalem

Ve švýcarské Basileji skončil festival, který již po dvaadvacáté nabídl především koncerty věnované hudbě Bohuslava Martinů.
Více

Druhý benefiční koncert na podporu Institutu Bohuslava Martinů

Koncert v pražském Kaiserštejnském paláci, na kterém vystoupí Martina Janková, Tomáš Král a Ivo Kahánek.
Více

Svatební košile v Brně: Světová premiéra kritické edice díla

Dnes a zítra zazní v Janáčkově divadle v Brně světová premiéra kritické edice skladby Svatební košile, H 214 I A ze Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů.
Více

Benefiční koncert: Rozhovor s Martinou Jankovou a Ivo Kahánkem

Za méně než týden proběhne 2. benefiční koncert ve prospěch Institutu Bohuslava Martinů, měli jsme proto příležitost vyzpovídat Martinu Jankovou a Ivo Kahánka, kteří spolu na tomto koncertě vystoupí s Tomášem Králem.
Více

Jakub Hrůša a Gewandhausorchester se Symfonií č. 4 živě!

Živý přenos 4. symfonie Bohuslava Martinů.
Více

Symfonie č. 4 v recenzi webu Bachtrack

V recenzi na webu Bachtrack, který platí za internetovou Mekku klasické hudby, píše David Truslove o říjnovém vystoupení Bournemouth Symphony Orchestra s dirigentem Aleksandarem Markovićem v britském městě Poole.
Více

Předseda Nadace Bohuslava Martinů v rozhovoru pro stanici Český rozhlas Dvojka

​Ve středu 26. října v pořadu Jak to vidí na stanici Český rozhlas Dvojka mluvil předseda Nadace Bohuslava Martinů profesor Jiří Hlaváč o aktuálních tématech spojených s politickou situací v zemi.
Více

Křest 4. svazku Souborného vydání díla Bohuslava Martinů

V Českém muzeu hudby zazní všechny skladby posledního svazku Souborného kritického vydání díla B. Martinů v podání členů PKF - Prague Philharmonia.
Více

Souborné vydání díla Bohuslava Martinů: recenze v NOTES

Prvních dvou svazků Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů si nyní všímá v rozsáhlé recenzi muzikolog Nigel Simeone v zářijovém čísle prestižního amerického vědeckého časopisu NOTES.
Více

Nová Martinů Revue 2/2016 je na světě

Druhé číslo Martinů Revue roku 2016 a zároveň speciální „prázdninové“ vydání je na světě.
Více

Vychází další svazek Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů: Komorní hudba pro 6 - 9 nástrojů

Tento svazek obsahuje skladby pro 6 - 9 nástrojů: Les Rondes, H 200, Serenáda č. 1, H 217, Serenáda č. 3, H 218, Stowe Pastorals, H 335 a Nonet č. 2, H 374.
Více

Raná orchestrální díla na CD od Toccata Classics

Další neznámé skladby Bohuslava Martinů se dostávají k veřejnosti v nahrávce, která uvádí tvorbu z období jeho mládí. Jedná se o druhou část z řady raných orchestrálních děl, které vydává Toccata Classics.
Více

Epos o Gilgamešovi / Dido a Aeneas v Janáčkově divadle

Dvě velká zhudebněná díla minulosti v Janáčkově divadle v Brně. Epos o Gilgamešovi Bohuslava Martinů a Dido a Aeneas Henryho Purcella.
Více

Otvírání studánek Alfréda Radoka v Brně

Činoherně-hudebně-taneční projekt s názvem Otvírání studánek Alfréda Radoka spojuje život významného českého režiséra se slavnou kantátou Bohuslava Martinů.
Více

Jiří Bělohlávek mezi smyčci a dechy 24. dubna

V neděli 24. dubna se od 19:30 představí v Dvořákově síni pražského Rudolfina PKF - Prague Philharmonia s dirigentem a jejím čestným uměleckým ředitelem Jiřím Bělohlávkem.
Více

NOVÁ MARTINŮ REVUE: Epos o Gilgamešovi - první recenze

Recenze na první svazek Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů Epos o Gilgamešovi v nové Martinů Revue.
Více

Vychází první číslo Martinů Revue roku 2016!

Vychází první číslo roku 2016 časopisu zaměřeného na českého skladatele Martinů Revue.
Více

Dvakrát Martinů - na Vltavě 6. a 9. dubna 2016

Dvě vysílání na Českém rozhlasu 3 - Vltava s avantgardní tvorbou Bohuslava Martinů.
Více

NOVÁ MARTINŮ REVUE: Dny Bohuslava Martinů 2015

Výběr z recenzí na koncerty Dnů Bohuslava Martinů 2015 v novém čísle Martinů Revue.
Více

Juliette po šestnácti letech v Národním divadle v Praze

Ve čtvrtek 24. března a v pátek 25. března 2016 se po šestnácti letech v Národním divadle v Praze objeví opera Bohuslava Martinů Juliette (Snář), H 253.
Více

Hry o Marii znovu v Brně 23. března

Do Janáčkova divadla se vrací úspěšná inscenace opery Hry o Marii Bohuslava Martinů, která měla v Brně premiéru v březnu minulého roku.
Více

Ruská premiéra Ariadny Bohuslava Martinů v Moskvě 18. března

V pátek 18. března uvádí Moskevské akademické hudební divadlo K. S. Stanislavského a V. I. Němiroviče-Dančenka poprvé v Rusku premiéru lyrické opery Bohuslava Martinů Ariadna.
Více

Večery s hudbou Karola Szymanowského a Bohuslava Martinů 14. - 16. března

Festival s hudbou Karola Szymanowského a Bohuslava Martinů v polských Katovicích.
Více

Vychází nová publikace o Bohuslavu Martinů od Patricka Lamberta!

Nová publikace MARTINŮ IN HIS TIME - THE RECORDED LEGACY: A Biographical Survey of the Early Recordings od Patricka Lamberta.
Více

Vše nejlepší! 70. narozeniny dnes slaví Jiří Bělohlávek

Vše nejlepší přejeme českému i světovému dirigentovi prof. Jiřímu Bělohlávkovi k 70. narozeninám, které má dnes, 24. února 2016.
Více

27. února začíná Festival Cesty Bohuslava Martinů 2016

Již druhý rok se v Lucernu snaží oživovat tvorbu velkých skladatelů, jejichž méně známá díla se nedostávají na programy koncertů tak často, jak by si zasloužila. Minulý rok to byl Arnold Schoenberg, nyní je ale čas na Bohuslava Martinů.
Více

Petr Nouzovský s Koncertem pro violoncello a orchestr 11. února 2016

Plzeňská filharmonie s Petrem Altrichterem a sólistou Petrem Nouzovským.
Více

Harry Halbreich slaví 85 let!

Dne 9. února 2016 slaví své 85. narozeniny muzikolog a pedagog Harry Halbreich.
Více

Dvojkoncert v Mnichově s Jurajem Valčuhou

Münchner Philharmoniker a Juraj Valčuha s ryze českým programem.
Více

NOVÁ MARTINŮ REVUE: Tři přání v Ostravě

Recenze na představení opery Tři přání aneb Vrtkavosti života v Ostravě v nové Martinů Revue.
Více

NOVÁ MARTINŮ REVUE: Uprchlíci Bohuslava Martinů

V novém čísle Martinů Revue najdete tři recenze na premiéru opery Řecké pašije v Essenu.
Více

Jiří Bělohlávek hostem telefonotéky 14. ledna 2016

Živě vysílaný rozhovor za účasti veřejnosti s možností dotazů na hosta.
Více

Vychází nové číslo Martinů Revue 3/2015

Nové číslo časopisu zaměřeného na skladatele Bohuslava Martinů právě vychází.
Více

Dvakrát Martinů v Paříži v provedení Jakuba Hrůši

Dva koncerty s orchestrem Orchestre Philharmonique de Radio France
Více

AUDIO: Rozhlasový rozhovor s Alešem Březinou o Institutu Bohuslava Martinů

S Alešem Březinou o Institutu Bohuslava Martinů, o skladatelových operách, souborném vydávání jeho díla… a výhledu do roku 2067
Více

Zveme Vás na opery v roce 2016!

Graz, Praha, Berlín nebo Ostrava?
Více

Sedmkrát Martinů na ČT art

Program ČT art k 125. výročí narození Bohuslava Martinů
Více

VIDEO: Julia Fischer hraje Martinů

Podívejte se na záznam koncertu Julie Fischer s Českou filharmonií na webu České televize (záznam je dostupný pouze na území ČR po neomezeně dlouhou dobu)
Více

Jakub Hrůša se stal prvním držitelem Ceny Sira Charlese Mackerrase

Prezident International Martinů Circle převzal cenu od Nadace Leoše Janáčka 7. listopadu 2015
Více

Koncert k poctě pana Dr Hideo Sekine

Luděk Šabaka (klavír), Nozomi Sekine (violoncello), Yukiko Sawa (klavír)
Více

Martinů Fest 2017

20. ročník festivalu.
Více

Jiří Bělohlávek a Christian Poltéra v Berlíně 30. dubna

Dnes 30. dubna v Berlíně uvede dirigent Jiří Bělohlávek s Deutsches Symphonie-Orchester Berlin Koncert pro violoncello a orchestr s Christianem Poltérou.
Více

Památník Lidicím v Rudolfinu s Českou filharmonií

Následující tři večery se návštěvníci pražského Rudolfina mohou těšit na Památník Lidicím s Českou filharmonií a Manfredem Honeckem.
Více

Jaroslav Mihule hostem Telefonotéky 8. ledna 2016

Živě vysílaný rozhovor s možností dotazů na hosta
Více

Lednové koncerty České filharmonie

Koncerty bude natáčet Česká televize.
Více

AUDIO: Poslechněte si rozhlasový záznam koncertu FOKu 28. prosince 2015

Bohuslav Martinů: Koncert pro housle a orchestr č. 1. Sólista Pavel Šporcl
Více

21. Martinů Festtage v Basileji 15. - 29. listopadu 2015

Program tradičního festivalu v Basileji
Více

RECENZE: Tři přání v Ostravě

Dne 15. října proběhla premiéra ostravské inscenace opery Tři přání. Zde nejdete odkazy na některé recenze, reportáže, fotografie a termíny dalších představení.
Více

"Inspired by Martinů" v Londýně 21. října 2015

Netradiční připomenutí 125. výročí narození Bohuslava Martinů proběhne v londýnském klubu The Forge. Akce s názvem "Inspired by Martinů" si klade za cíl zkoumat hranice mezi současnou a klasickou hudbou prostřednictvím symbiózy těchto dvou zdánlivě vzdálených hudebních světů.
Více

Tři přání v Ostravě 15. října 2015, PREMIÉRA

Operní hity 20. století, kouzla s novými světy, které vstoupí do vaší mysli ušima...
Více

Recenze: Soňa Červená na festivalu Zlatá Praha 2. října 2015

"Po jevišti se pohybuje s lehkostí, hraje celým tělem, gestikuluje a polidštěné předměty z Kuchyňské revue jejím prostřednictvím opravdu žijí."
Více

Symfonické fantazie na novém CD Filharmonie B. Martinů Zlín

Nové CD k 70. výročí založení Filharmonie Bohuslava Martinů
Více

Série komorních koncertů ve Velké Británi 19.- 28. září 2015

Milovníci hudby Bohuslava Martinů ve Velké Británii mají příležitost v září navštívit několik komorních koncertů, kde zazní jeho dílo.
Více

Recenze: FOK zahájil sezónu s Martinů 16. - 17. září 2015

"Od začátku zcela ponořen do hudby Pavel Šporcl s velkou lehkostí vyhrával všechna technicky náročná místa a hudba měla po celou dobu obrovský náboj a tah, který se sólistou dokázali udržet všichni hráči orchestru." (Opera Plus)
Více

Rozhovor s Emilem Leichnerem

V srpnovém čísle časopisu Harmonie vyšel rozhovor s klavíristou Emilem Leichnerem, kterému 15. června 2015 Nadace Bohuslava Martinů udělila pamětní medaili. V rozhovoru se dočtete o jeho vztahu k Martinů, dlouholeté propagaci jeho díla i o mnohém dalším.
Více

Ivan Moravec (1930 - 2015)

"Ivan Moravec šetřil každou vteřinu svého života, aby se mohl naplno věnovat svému klavíru a svým hlavním hudebním láskám – Mozartovi, Beethovenovi, Debussymu, Ravelovi a zejména Chopinovi. Tím více si považuji, že dvakrát obětoval část svého úzkostlivě střeženého času osobnosti a dílu Bohuslava Martinů.....(Aleš Březina)
Více

Jaký byl křest Martinů a koncert v Litomyšli 11.6.2015 - Harmonie

Ohlas na zahájení festivalu Smetanova Litomyšl spojený se křtem prvních dvou svazků Souborného kritického vydání B. Martinů dne 11.6. 2015, recenze Zahajovacího koncertu - Harmonie, Petr Veber
Více

Koncerty pro děti "Bohouš jede do světa!" 4. - 17. 6. 2015

Určitě se stav, zve tě Martinů Bohuslav. Bohouš jede do světa a není to popleta. V kuchyni si nejen vaří, i jazzík se mu tam daří. Jedna stránka k písni stačí, Serenáda v tempu kvačí.
Více

Martinů na Pražském jaru 30. 5. 2015

Matiné III - Olga Šroubková & Miroslav Sekera
Více

Zahájení Martinů festu s novou knihou Jaroslava Mihuleho

Na zahájení Martinů festu 15. května 2015 byla představena nová kniha "Hudební eseje a morality" předního martinůovského badatele Jaroslava Mihuleho.
Více

Souborné kritické vydání díla B. Martinů na Musikmesse Frankfurt!

Dílo slavného českého skladatele Bohuslava Martinů se v roce 125. výročí autorova narození konečně dočkalo profesionální ediční péče. Po letech usilovných příprav zahájil tým Institutu Bohuslava Martinů spolu s Nadací B. Martinů a významným světovým nakladatelstvím Bärenreiter rozsáhlý projekt Souborného kritického vydání díla tohoto skladatele. První dva svazky přinášejí kritické edice oratoria Epos o Gilgamešovi, H 351 a Čtvrté symfonie, H 305 a budou představeny ve dnech 15. až 18. dubna 2015 na Mezinárodním hudebním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem, největším světovém setkání hudebního průmyslu.
Více

Soutěž Nadace Bohuslava Martinů na rok 2015 - obor klavír - je vyhlášena!

INTERPRETAČNÍ SOUTĚŽ NADACE BOHUSLAVA MARTINŮ Soutěž je určena pouze pro kandidáty z České a Slovenské republiky, nebo pro zahraniční studenty studující v České republice.
Více