AKTUALITY

Památník Lidicím | Filharmonie Brno v Salcburku

Středa, čtvrtek 28. - 29. září 2022. Filharmonie Brno hostuje na festivalu Salzburg Culture Days.
Více

Cenu Martinů na Concertinu Praga získal Nikolay Biryukov

Cenu Nadace Bohuslava Martinů, která je udělována za nejlepší interpretaci skladatelova díla na soutěži Concertino Praga, získal mladý ruský klavírista Nikolay Biryukov.
Více

Nadace Bohuslava Martinů medailí ocenila Smetanovo trio a město Polička

Pamětní medaili Nadace Bohuslava Martinů převzalo vedení města Polička za trvalou propagaci díla slavného rodáka a péči o místní pamětihodnosti skladateli věnované. Ocenění získalo také Smetanovo trio, které se významně zasloužilo o provádění komorních skladeb Martinů, a to na koncertních turné u nás a v zahraničí i v mezinárodně oceněných nahrávkách.
Více

BBC Proms 2022 | Koncert pro dva klavíry a orchestr

Pátek 5. srpna 2022. Šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov a klavírní duo sester Labèquových provedou Martinů klavírní dvojkoncert na proslulém festivalu BBC Proms.
Více

Institut B. Martinů na kongresu IAML

Zaměstnanci Institutu Bohuslava Martinů se zúčastnili mezinárodního kongresu organizace International Association of Music Libraries, Archives and Documentation Centres (IAML), který se konal ve dnech 24.-29. července v Praze v prostorách Městské a Národní knihovny. Institut také zájemce z řad účastníků kongresu přivítal ve svém sídle na malé exkurzi, při které představil knihovnu a způsob práce s dokumenty.
Více

Houslový koncert č. 2 | Kissinger Sommer | Online přenos 8. 7. 19:30

Pátek 8. července. Na tradičním hudebním festivalu Kissinger Sommer vystoupí Česká filharmonie spolu s držitelkou mnoha mezinárodních ocenění, houslistkou Isabelle Faust. Zveme všechny příznivce krásné hudby ke sledování živého streamu!
Více

Nové číslo Martinů Revue o nově nalezené korespondenci a fotografiích

První číslo Martinů Revue roku 2022 přibližuje vztah mezi Bohuslavem Martinů a diplomatem Vladimírem Vaňkem. Jejich nově zpřístupněná korespondence a fotografie skladatele z Vaňkova archivu vrhají nové světlo na působení v Itálii na sklonku života Martinů. Význačný český diplomat a poličský rodák se setkali již v mládí v Paříži, kde spolu dokonce chvíli bydleli. Na konci života se opět setkali v Římě, odkud pochází na padesát nově zpřístupněných fotografií skladatele při práci. V novém Martinů Revue jejich vztah popisuje Martin Ledvinka. Přibližuje ho také text samotného Vaňka „Jel jsem si pro kudličku do Vieux-Moulin“, ve kterém vzpomíná na setkání s Charlotte po skladatelově smrti.
Více

Na unikátním koncertě u příležitosti předsednictví ČR v Radě EU zazněly skladby Martinů

Koncert k příležitosti předsednictví ČR v Radě EU zahráli 3. července 2022 v 19:30 společně hudebníci Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze (HAMU) a belgické Luca School of Arts. Koncert proběhl současně v Sále Martinů HAMU a Kamermuziekzaal v Leuven. Vzájemně je propojila jedinečná technologie sdružení CESNET, která přenáší zvuk a obraz ve vysokém rozlišení s minimálním zpožděním.
Více

Medailí Nadace Bohuslava Martinů byl oceněn Ludvík Kašpárek

Správní rada Nadace Bohuslava Martinů udělila na zasedání 14. června 2022 pamětní medaili Bohuslava Martinů a diplom za celoživotní zásluhy a péči o dílo a odkaz skladatele. Oceněn byl PhDr. Ludvík Kašpárek při příležitosti významného životního jubilea.
Více

NeoKlasik orchestr představí Martinů, Šostakoviče a Pexidra na koncertě NeoBarok Martinů

Koncert NeoBarok Martinů proběhne v pondělí 6. 6. 2022 od 19:30 v modlitebně ČCE Korunní na Vinohradech
Více

Projekt podpořený Nadací Bohuslava Martinů získal ocenění Český klip roku

Irvin Venyš a Epoque Quartet získali ocenění Nejlepší český klip roku v rámci letošní soutěže festivalu Anifilm. Animovaný klip vytvořila absolventka FAMU Barbora Halířová na skladbu Cimpoiasca, která je součástí CD Komp(l)ot a rozsáhlého projektu CZECHS CROSS OVER. V projektu, který představuje nové „crossover“ skladby českých skladatelů v audio a audiovizuální podobě byla nahrána i Kuchyňská revue Bohuslava Martinů jako etalon tohoto žánru.
Více

Aleš Březina mluví v německém rozhlase o nahrávkách Martinů

Ředitel Institutu Bohuslava Martinů, Mgr. Aleš Březina, Ph.D., mluvil v pořadu Interpretationen německého rozhlasu Deutschlandfunk Kultur o nahrávkách díla Bohuslava Martinů. S moderátorkou Elisabeth Hahn rozebírali vznik a srovnání nahrávek tří skladeb spojených s válečným obdobím, kterými jsou Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány, H 271, Polní mše, H 279 a Památník Lidicím, H 296.
Více

Cenu Martinů v soutěži Pražského jara získala klarinetistka Anna Sysová

Cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší provedení skladby Bohuslava Martinů získala na mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro klarinetistka Anna Sysová! Převzala ji z rukou doc. Irvina Venyše, ředitele Nadace Bohuslava Martinů.
Více

Martinů fest Polička 2022

Začíná 25. ročník tradičního festivalu Martinů fest Polička, který se uskuteční ve dnech 12. – 19. května. 2022. Skladatelovu tvorbu, ale nejen jeho, připomene řada koncertů a doprovodný program.
Více

Kateřina Kněžíková získala prestižní cenu BBC Music Magazine

Kateřina Kněžíková získala prestižní cenu BBC Music Magazine, na CD je i Martinů!!!
Více

Josef Špaček | Zpěv vzácných houslí

Čtvrtek 28. dubna 2022. O Prvním houslovém koncertu Bohuslava Martinů říká jeho ostravský interpret Josef Špaček, že je technicky náročný, až „hraničně napsaný“. Orchestr bude řídit šéfdirigent JFO, Vasilij Sinajskij.
Více

Serenády a Koncert pro cembalo | NeoKlasik orchestr

Pondělí 25. dubna 2022, 20:00 NeoKlasik orchestr hraje Serenády č. 1 a 3 a Koncert pro cembalo a malý orchestr
Více

Slzy nože | Opera HAMU a NeoKlasik orchestr

Neděle 15. května 2022, 19:30 Opera HAMU a NeoKlasik orchestr uvede jednoaktovku Slzy nože v rámci projektu Zpráva o stavu neživém
Více

Soutěž Nadace Bohuslava Martinů letos patří houslím a komorním souborům s klavírem

V interpretační Soutěži Nadace Bohuslava Martinů budou letos 25. a 26. listopadu soutěžit mladí hudebníci v kategoriích housle a komorní soubory od tria po sexteto s klavírem. Povinným repertoárem jsou skladby Bohuslava Martinů, díla světové literatury a čeští autoři druhé poloviny dvacátého století. Přihlášky je možné podat do konce června.
Více

Dua pro housle a violoncello na novém CD Špačka a Jamníka

Cesty. Kde se cesty kříží a kde rozcházejí, jaké si sami vybíráme a jaké jsou osudové a nevyhnutelné: to je prizma, kterým se houslista Josef Špaček a violoncellista Tomáš Jamník podívali na díla Leoše Janáčka, Gideona Kleina, Bohuslava Martinů a Ervína Schulhoffa, napsaná v rozmezí pouhých pětatřiceti let 20. století. Album Cesty vydává 22. dubna 2022 Supraphon na CD i v digitálních formátech v mezinárodní distribuci.
Více
Zobrazuji aktuality 1 - 20 z 471
Další stránka →