AKTUALITY

22
PO
ŘÍJEN 2018


Martinů Strings Prague vystoupí v Ženevě v OSN při příležitosti oslav 100 let republiky

Na slavnostním koncertu v OSN vystoupí 30. října soubor Martinů Strings Prague pod vedením svého zakladatele a uměleckého vedoucího Jaroslava Šonského. Koncert pořádá při příležitosti oslav 100 let republiky Stálá mise České republiky při OSN v Ženevě, kde v říjnu roku 1918 delegace vedená Karlem Kramářem zahájila jednání s Edvardem Benešem o vytvoření a podobě samostatného československého státu. Na koncertě zazní československý program s díly Jána Valacha, Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka. 

Martinů Strings Prague Foto: Jiří Bartoš

Na koncertu uvede Martinů Strings Prague Serenádu E dur pro smyčce Antonína Dvořáka, skladbu B.A.C.H. Jána Valacha a Koncert pro flétnu, housle, klavír a smyčcový orchestr, H 252 Bohuslava Martinů, skladatele, jehož život se uzavřel v nedobrovolném exilu právě ve Švýcarsku. Se souborem Martinů Strings Prague se ve skladbě Bohuslava Martinů představí první flétnista souboru Národního divadla v Praze Jaroslav Pelikán a klavírista Daniel Wiesner, oceňovaný zejména pro skvělou interpretaci hudby 20. a 21. století. Houslového partu se ujme Jaroslav Šonský, zakladatel souboru, který tuto skladbu upravil pro tři sólové nástroje, když upravil part orchestru pro klavír. Jaroslav Šonský se kromě samotné interpretace věnuje dlouhodobě i propagaci hudby Bohuslava Martinů. 

Dvanáctičlenný smyčcový soubor Martinů Strings Prague tvoří vynikající hráči se zkušenostmi získanými jak na sólové dráze, tak v nejlepších českých orchestrech či komorních uskupeních. Zakladatelem a uměleckým vedoucím souboru je houslista Jaroslav Šonský, zkušený sólový i komorní hráč a hudební manažer, žijící ve Švédsku. Vzorem se mu stal Český komorní orchestr založený legendárním dirigentem Václavem Talichem s jeho nástupcem Josefem Vlachem. První turné soubor uskutečnil ve Švédsku v lednu 2013. V roce 2017 vystoupil soubor i na pražském festivalu Dny Bohuslava Martinů.

Více informací o koncertu