AKTUALITY

07
PO
ŘÍJEN 2019


Kateřina Kněžíková získala cenu Thálie za roli Juliette

Sopranistka Kateřina Kněžíková převzala na scéně Národního divadla v Praze cenu Thálie za roli Juliette v inscenaci režisérského dua SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Surrealistické dílo Bohuslava Martinů Juliette aneb Snář, H 253 zde mělo poprvé v historii svou premiéru minulou sezónu 11. dubna 2019. 

Kateřina Kněžíková / Juliette Foto Martin Popelář

“Sopranistka Kateřina Kněžíková vdechla postavě Julietty fantazijně snovou polohu, kterou ve scénách vášnivých mileneckých hádek podpořila dynamickým herectvím. Není to hravá subreta, která lehkovážně přechází z jednoho vztahu k druhému, ale plnokrevná žena, jež o svého milovaného muže bojuje do poslední chvíle, třebaže nezvítězí. Prokázala, že objevný přístup k této roli může mít ve výkladu fantastických představ mnoho poloh a interpretačních přístupů,” píší porotci cen Thálie 2019. 

Kateřina Kněžíková již v Ostravě před lety ztvárnila postavu Mirandoliny ve stejnojmenné Martinů opeře. S rolí Juliette se ale setkala vůbec poprvé. „Juliette je krásný, ale ve všech směrech nerealizovatelný Michelův sen. Beru ji jako velmi abstraktní osobu. To, jaká Juliette je, souvisí s tím, jak Michel sní. Je prostě jeho sen,“ říká o roli Kateřina Kněžíková. „Mne oslovuje vždy hudba dobře propojená s textem. V Juliettě jsou krásná a zpěvná místa, ale také místa náročná, která souvisí s intonací – takové je třeba třetí dějství, které je ovšem mnohem náročnější pro mé mužské kolegy.”

Gabriela Beňačková a Kateřina Kněžíková Foto Jaroslav Hauer, Thálie 2019

Bohuslav MARTINŮ: Juliette (Snář), H 253

Jakub Klecker (hudební nastudování, dirigent)
Robert Kružík (dirigent)
SKUTR (režie)
Martin Chocholoušek (scéna)
Simona Rybáková (kostýmy)
Jurij Galatenko (sbormistr)
Eva Mikulášková (dramaturgie)

Další plánovaná představení Juliette:

7. listopadu 2019, 18:30
20. prosince 2019, 18:30
19. ledna 2020, 15:00