AKTUALITY

29
ČT
LEDEN 2015


"Voják a tanečnice" na festivalu Opera 2015

 

Ve čtvrtek 29. ledna 2015 se uskuteční provedení vůbec první opery Bohuslava Martinů Voják a tanečnice v rámci festivalu Opera 2015 pod záštitou plzeňského Divadla J.K Tyla.

Vůbec první opera Bohuslava Martinů Voják a tanečnice stále čeká na své rozšíření do repertoáru operních scén u nás i v zahraničí. Přestože se jedná o první z celkového počtu čtrnácti dokončených oper, Martinů ji zkomponoval ve svých 37 letech, kdy měl na svém skladatelském kontě již celou řadu významných děl. Libreto k opeře napsal J. L. Budín (dr. Jan Löwenbach) podle antické Plautovy komedie Lišák Pseudolus. Martinů v této opeře, kterou bychom spíše mohli nazvat hudební komedií, hledá nové cesty pro moderní operu 20. století (v tomto úsilí bude pokračovat do konce svého života). Vzniklo tak dílo inspirované operetou a revue, v hudbě, která je přístupná nejširšímu okruhu publika, slyšíme i černošský jazzband. Je to jiný Martinů, než jak jej známe z Julietty, Her o Marii nebo Řeckých pašijí, ale je to Martinů, kterého stojí za to poznat.

Dirigent Petr Kofroň, režie Tomáš Pilař, scéna Aleš Valášek, kostýmy Ivana Miklošková, světelný design Daniel Tesař, choreografie Richard Ševčík, sbormistr Zdeněk Vimr, dramaturgie Zbyněk Brabec

Šimon, občan athénský Pavel Horáček

Paní Malina, jeho choť Jana Foff Tetourová

Kalidorus, jejich syn Tomáš Kořínek

Pseudolus, jejich sluha Jiří Brückler

Bambula, městský radní a majitel tančírny Pavel Klečka

Fenicie, tanečnice Marta Reichelová

Aloisie, milenka Pseudolova Michaela Kapustová

Černoška Dasha

Harpax, vojenský sluha ze Sparty Jan Ondráček

Kuchař / Měsíc Jan Adamec

Domovnice Iveta Koppová Žižlavská

Socha Michael Kubečka

Cato Vladimír Müller

Molière, Kritik Jaroslav Someš

Režisér Antonín Kaška

Nápověda na jevišti Jakub Hliněnský

Premiéra 25. ledna 2014 v Divadle J. K. Tyla v Plzni (na scéně Velkého divadla).

Foto Pavel Křivánek