AKTUALITY

15
SO
LEDEN 2022


Rok 2021 byl v New Yorku rokem výročí příjezdu Bohuslava Martinů

České centrum v New Yorku naplnilo dvanáct měsíců roku 2021 řadou programů spojených s připomínkami 80. výročí připlutí skladatele Bohuslava Martinů do New Yorku a jeho pobytu a tvorby na východním pobřeží Spojených států v následujících letech. Součástí oslav byly dvě výstavy v Galerii Czech Center New York, několik živých koncertů amerických i českých a slovenských interpretů v České národní budově na Manhattanu a dále mistrovské kurzy, skladby znějící online a připomenutí historických souvislostí v podání známých osobností české hudby.

Bohuslav Martinů a Rudolf Firkušný v NY (Centrum Bohuslava Martinů v Poličce)

Do roku Bohuslava Martinů se zapojily nahrávkami online hvězdy české vážné hudby a živými koncerty v samotném New Yorku mladí američtí studenti hudby z prestižních amerických škol. S nimi všemi také američtí pedagogové a odborníci. Opakovaně oslavy v New Yorku podpořili osobní účastí například Brian Large, Véronique Firkusny, muzikolog Michael Beckerman nebo klavíristky Katelyn Bouska a Pavlina Dokovska. Jako tomu bylo v případě roku Leoše Janáčka, přispěla i mladá americká pianistka Isabel Keleti, která letos studuje v Brně. Bohuslavu Martinů, spolu s Janáčkem a Dvořákem, byl věnován také galakoncert na závěr oslav výročí skladatelova amerického pobytu v podání mezzosopranistky Ester Pavlů. V Česku se k Triu České filharmonie, členům brněnského orchestru Janáčkovy opery, Zemlinského kvarteta a Dua Ambroš připojila videonahrávkami žáků také ZUŠ v Kladně.

galakoncert Ester Pavlů (foto Kateřina Dvořáková Manková)

Po mnoha desetiletích se Martinů vrátil na celý jeden rok do New Yorku, do města, ve kterém dosáhl některých ze svých nejvýznamnějších skladatelských úspěchů. Jeho komorní tvorba patří pevně do repertoáru amerických hudebních škol, jeho orchestrální tvorba se také začíná pomalu vracet, bylo by skvělé, kdyby se do Spojených států dostala i vynikající tvorba pro hudební divadlo. Snad k tomu trochu přispěla i právě končící sezóna,“ uvedl k významu Roku Martinů v New Yorku Aleš Březina, ředitel pražského Institutu Bohuslava Martinů.

Ředitel Českého centra v New Yorku Miroslav Konvalina dodal, že během programů, které začaly v lednu a pokračovaly reálnými akcemi i online programy až do prosince, se ukázalo, že o odkaz Bohuslava Martinů je mezi pamětníky i dnešní mladou generací amerických muzikantů přirozený zájem. „Stačilo ukázat příležitost – a vynikajících nabídek na to, jak Martinů připomenout, bylo více než dost,“ zdůraznil. Váží si podle svých slov také dvou výstav. Jednu připravili s Alešem Březinou a Institutem Bohuslava Martinů a druhou s českou fotografkou v New Yorku Kateřinou Dvořákovou Mankovou.

Po Roce Leoše Janáčka v New Yorku v roce 2020 a po Roce Bohuslava Martinů v New Yorku v roce 2021 připravuje tamní České centrum na rok 2022 připomínky dalšího z českých hudebních velikánů – Bedřicha Smetany.