AKTUALITY

26
NE
BŘEZEN 2023


Slavní čeští skladatelé | Komentované prohlídky výstavy


V posledním březnovém týdnu budou v New Yorku odborníci z Národního muzea, včetně Emanuele Gadalety, ředitele Českého muzea hudby - Národního muzea, kteří nás několikrát v Czech Center New York provedou výstavou Slavní čeští skladatelé. Dr. Veronika Vejvodová, vedoucí Muzea Antonína Dvořáka - Národního muzea pro nás připravila přednášku Neznámá korespondence Antonína Dvořáka: Nové přírůstky Národního muzea - Muzea Antonína Dvořáka. V přednášce nás seznámí s dosud nepublikovanou korespondencí skladatele.

Nechte se vtáhnout do příběhů života čtyř fenomenálních skladatelů a staňte se na chvíli součástí děl klasické hudby v netradičně pojaté výstavě Národního muzea.

Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Různé generace, styl a osobitý rukopis. Jejich díla jsou odlišná, ale přece mají něco společného. Nezaměnitelný charakter, který vychází z českých kořenů a vytváří obraz české kultury po celém světě.

Výstavu připravenou autorkami Sandrou Bergmannovou a Veronikou Vejvodovou vám přiblíží atraktivní kreslená novela, ilustrovaná Alexejem Klyukovem, která vám umožní prožít zásadní životní okamžiky spolu s jednotlivými umělci. Výstavu doplňují materiály z archívu Americké Dvořákovy společnosti DAHA, které zahrnují faksimilii historické smlouvy, která před 130 lety přivedla Dvořáka do Ameriky. Nechybí ani originální kostýmy postav z inscenací Prodané nevěsty a Její pastorkyně v New Yorku, které zapůjčila Metropolitní opera

Výstavu pořádá České centrum New York a Národní muzeum ve spolupráci s BBLA, Generálním konzulátem České republiky v New Yorku, DAHA a Metropolitní operou.

Doprovodný program k výstavě:

  • Komentovaná prohlídka výstavy - neděle 26. 3. 2023 v 17:30 hod - Galerie (akce se bude konat po koncertě DAHA "Spring Musicale: Reflections on Dvořák’s 'New World' Symphony at 130"(: https://www.dvoraknyc.org/events/2023-spring-musicale). Registrace zde.
  • Komentovaná prohlídka výstavy - čtvrtek 30. 3. 2023 v 18 hod - Galerie Registrace zde.
  • Koncert Tomáše Jamníka a Isabel Keleti - čtvrtek 30. 3. 2023 v 19 hod. Více informací o koncertu zde.
  • Přednáška: Neznámá korespondence Antonína Dvořáka. Nové akvizice Národního muzea – Muzea Antonína Dvořáka - úterý 28. 3. 2023 v 19 hod - Galerie. Registrace zde.

Více informací zde: https://new-york.czechcentres.cz/program/slavni-cesti-skladatele?locale=cs