AKTUALITY

14
ST
ÚNOR 2024


Mariken z Nimègue: dívka, kterou svedl ďábel

(podle středověké holandské legendy ze 16. století)

Mladá dívka Mariken se vydává na trh do města a po cestě zpět domů se ztratí v lese. Když se začne stmívat, vzývá Boha a Pannu Marii o pomoc a v momentě největšího zoufalství také ďábla. Ten se jí zjeví a začne ji svádět. Mariken zprvu odmítá, ale nakonec ďáblovi podlehne a odchází s ním do světa. Na svých toulkách páchá Mariken z vnuknutí ďábla mnoho neřestí a zločinů. Po zhlédnutí divadelní hry o Maškaronovi se obrátí zpět k Bohu, kaje se za své hříchy a za přispění Panny Marie dosáhne odpuštění. Ďábel ve mstě za to, že jej opustila, vynese Mariken do oblak a vrhne k zemi. Mariken umírá, avšak smířená s Bohem. Andělé v nebesích se radují z napravené hříšnice a zpívají  aleluja.

To je děj opery z roku 1933, jejíž kritické vydání připravil tým Institutu Bohuslava Martinů a vyjde v tomto roce tiskem. Půjde o dosud nepublikovanou  a nikdy zatím neprovedenou 1. verzi této skladby.


Chcete si adoptovat Mariken? Vaše jméno nebo jméno Vaší firmy bude uvedeno na čestném místě v tištěném vydání not.
Další výhody odstupňované dle výše příspěvku najdete ZDE

Ukázky a informace o 2. verzi:

Poslechněte si Tanec ďábla s Mariken na youtube

Přečtěte si recenzi a prohlédněte fotografie z představení v ND Brno

Další informace o opeře Mariken v naší databázi skladeb

Alžběta Poláčková jako Mariken v představení ND Brno, foto Marek OlbrzymekVydání tohoto svazku kritické edice již podpořili:

Nadace Bohuslava Martinů
Grantová agentura České republiky
Bohuslav Martinů Stiftung, Basilej
pan Henk Goossen, cee tax management, s.r.o.