AKTUALITY

11
ČT
ČERVEN 2015


Dnes v Litomyšli: Slavnostní představení prvních dvou svazků Souborného vydání díla Bohuslava Martinů

PRVNÍ DVA SVAZKY KRITICKÉ EDICE DÍLA BOHUSLAVA MARTINŮ POKŘTÍ NA FESTIVALU SMETANOVA LITOMYŠL MINISTR KULTURY ČR A ŠÉFDIRIGENT ČESKÉ FILHARMONIE

 

Tisková zpráva:

Praha, 8. června 2015 -- Ministr kultury ČR Mgr. Daniel Herman pokřtí spolu s šéfdirigentem České filharmonie, Mistrem Jiřím Bělohlávkem první dva svazky Souborného vydání díla Bohuslava Martinů, které obsahují edice Eposu o Gilgamešovi a Symfonie č. 4. Stane se tak ve čtvrtek 11. června 2015 v rámci Slavnostního zahájení festivalu Smetanova Litomyšl, na jehož vstupním koncertu uvede Česká filharmonie s Jiřím Bělohlávkem v premiéře právě 4. symfonii Bohuslava Martinů ve verzi kritického vydání.

"Tento radostný večer bude završením dvaceti let usilovné systematické práce Institutu Bohuslava Martinů",  uvádí Aleš Březina, ředitel Institutu a editor prvního svazku. Je symbolické, že premiéry kritického vydání 4. symfonie (jeho editorkou je Sharon Andrea Choa) se ujímá právě Česká filharmonie, jejíž členem byl sám Martinů v letech 1920 – 1923.

Souborné vydání díla Bohuslava Martinů zůstane klíčovým projektem Institutu B. Martinů po dobu příštích desetiletí. Vychází z pověření Nadace Bohuslava Martinů a jeho vydavatelem je renomované německé nakladatelství Bärenreiter. Tento rozsáhlý muzikologický projekt postupně obsáhne kompletní početné dílo slavného českého skladatele včetně nově objevených či dosud nepublikovaných skladeb. Na jeho přípravě se podílí tým předních českých i zahraničních muzikologů, jeden ze svazků připravil k vydání nedávno zesnulý britský dirigent a propagátor české klasické hudby ve světě, Christopher Hogwood.

Symfonii č. 4 H 305 složil Martinů na jaře roku 1945, premiéru měla v listopadu téhož roku v podání Philadelphia Orchestra v čele s dirigentem Eugenem Ormandym. Je plná radosti z konce válečných útrap a očekávání klidnějších zítřků, vyjadřuje i touhu po splnění skladatelova dlouholetého snu vrátit se do Prahy a vyučovat na Mistrovské škole kompozici. Martinů se domníval, že Čtvrtá symfonie, jeden z nepochybných tvůrčích vrcholů jeho amerického období, bude též jeho posledním dílem komponovaným v USA. V důsledku politických událostí druhé poloviny 40. let však k jeho návratu nedošlo, teprve po dvaceti letech od jeho smrti byl společně se svou ženou Charlottou pochován ve své rodné Poličce tak, jak si vždycky přál.

Bohuslav Martinů, od jehož narození uplyne letos v prosinci 125 let, napsal během svého života více než čtyři sta skladeb. Do mezinárodního povědomí se dostal během svého dlouholetého pobytu v Paříži v letech 1923 - 1940, největší popularity se ale dočkal v USA, kam emigroval po obsazení Francie nacistickým Německem. Učil kompozici mj. na univerzitě v Princetonu, jeho díla uváděli v premiéře velikáni světové scény jako dirigenti Sergej Kusevický, Rafael Kubelík, Eugene Ormandy, houslista Mischa Elman, violoncellista Pierre Fournier nebo klavíristé Rudolf Serkin a Rudolf Firkušný.

 

Zámecká jízdárna, Státní zámek Litomyšl
11. června 2015, 18:30

Slavnostní představení prvních dvou svazků Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů:

Sv. 1: Epos o Gilgamešovi, H 351
Sv. 2: Symfonie č. 4, H 305

http://festival.smetanovalitomysl.cz/