AKTUALITY

13
PO
ŘÍJEN 2014


Trio Bergerettes vystoupí 23. října v Praze

Trio Bergerettes

Jana Vonášková – housle

Tomáš Strašil – violoncello

Barbora K. Sejáková – klavír

Čtvrtek 23. října 2014 v 19.30 hodin 

Program:

J. Suk: Elegie op. 23

B. Martinů: Bergerettes H. 275

B. Smetana: Trio g moll op. 15

Vstupné 130Kč, zlevněné 100Kč

Trio Bergerettes vzniklo v roce 2001 a hned v prvním roce svého uměleckého působení na sebe upozornilo vítězstvím a cenou za nejlepší interpretaci skladby Bohuslava Martinů v Soutěži Bohuslava Martinů 2001. V roce 2002 se v soutěži "Melbourne International Chamber Music Competition" probojovalo mezi 25 nejlepších trií z celého světa. Vystupuje na mezinárodních hudebních festivalech, představilo se v koncertním cyklu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii, nahrává pro Český rozhlas.

Od roku 2014 soubor působí ve složení Jana Vonášková Nováková - housle, Tomáš Strašil - violoncello, Barbora Krištofová Sejáková - klavír. Trio Bergerettes nese jméno slavného tria Bohuslava Martinů. Název souboru přiřkl po vítězství v Soutěži Bohuslava Martinů Dr. Harry Halbreich, proslulý belgický muzikolog a autor katalogu děl Bohuslava Martinů.

Repertoár Tria Bergerettes zahrnuje nejvýznamnější díla světové triové literatury s důrazem na českou tvorbu romantickou i tvorbu skladatelů 20. a 21. století (kompletní B. Martinů, L. Sluka, M. Slavický, současný norský skladatel L. Thoresen ad.).

Barbora Krištofová Sejáková (*1978) studovala na Pražské konzervatoři a pražské AMU (Emil Leichner), na Hochschule der Künste v Berlíně (L. Simon) a na Mozarteu v Salcburku (H. Leygraf), účastnila se mistrovských kurzů u mnoha velkých pianistických osobností (L. Berman, E. Indjic, A. Kouyoumdjian, A. Queffélec ad.). Je laureátkou několika mezinárodních soutěžích, mj. 1. cena na Česko-japonské klavírní soutěži, 1. cena na klavírní Soutěži Bohuslava Martinů 1999, 3. cena na Mezinárodní soutěži Ignace Jana Paderewského 2001 v Polsku ad. Pětkrát získala cenu za nejlepší interpretaci skladeb B. Martinů. Koncertuje na prestižních mezinárodních hudebních festivalech (Pražské jaro, Festival de Bourgogne, European Piano Forum, Concentus Moraviae, The Kuhmo Chamber Music Festival ve Finsku ad.). Nahrává pro Český rozhlas a Českou televizi, byla zařazena na Prémiovou listinu mladých interpretů. Vyučuje klavír a komorní hru na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze.

Jana Vonášková Nováková (*1979) studovala na Pražské konzervatoři (J. Pazdera), na Royal College of Music v Londýně (Felix Andrievsky) a na AMU v Praze (V. Snítil). V roce 2000 zvítězila v soutěži Talent roku a též se stala absolutní vítězkou Mezinárodní soutěže pro mladé houslisty H.Wieniawského a K.Lipiňského (Lublin, Polsko), o rok později jí ve Strasburgu byla udělena European Prize za hudbu. V roce 2002 zvítězila v soutěži Young Concert Artists Trust v Londýně a byla vybrána agenturou téhož jména k zastupování. V roce 2003 se stala laureátem Juventus festivalu (Cambrai, Francie). V letech 2003-2012 byla členkou Smetanova tria. Nahrávala pro Český rozhlas a Českou televizi, BBC Radio 3, Radio Classique France, NHK TV Japan, vydala několik komorních i sólových CD. Vyučuje na Letních hudebních kurzech v Domažlicích. Hraje na mistrovský nástroj vyrobený r. 2010 Petrem Sedláčkem v Plzni.

Tomáš Strašil (*1971) vystudoval Pražskou konzervatoř (P. Sádlo) a pražskou AMU (R. Lojda). Absolvoval mistrovské kurzy u mnoha významných osobností (A. Ariscuren, M. Roche, P. Wiespelway, A. May, F. Smetana, E. Rattay a J. Chuchro). Je držitelem čestných uznání ze soutěží o cenu Beethovenova Hradce a finalistou soutěže Prix Mercury - Semmering 1994. V letech 1994 - 2000 působil jako koncertní mistr Sukova komorního orchestru, spolupracuje s českými i zahraničními orchestry (Brucknerorchester Linz, Severočeská filharmonie Teplice, Filharmonie Hradec Králové, Musici di Praga). Nahrává pro Český rozhlas a vydal několik komorních i sólových CD. Vyučuje violoncello a komorní hru na Pražské konzervatoři. Hraje na mistrovský nástroj Pietro Zanetto di Brescia 1686.