AKTUALITY

03
LEDEN 2014


Mirandolina zahájí Rok české hudby

Stavovské divadlo v Praze uvede operu 7. ledna 2014 v hudebním nastudování Marka Ivanoviče a v režii Jiřího Nekvasila, a zahájí tak oficiální Rok české hudby 2014.

Premiéru inscenace Národního divadla moravskoslezského uvedlo v italském originále ostravské Divadla Antonína Dvořáka v prosinci 2013. Martinů ji zkomponoval na italský text, který si sám napsal podle slavné hry Carla Goldoniho La Locandiera (Paní hostinská) z roku 1773. Rozmarnou a vtipnou hudební komedii, která dostala název podle hlavní hrdinky, temperamentní hostinské Mirandoliny, Martinů dokončil v Nice 1. 7. 1954. Světová premiéra opery se uskutečnila několik měsíců před jeho smrtí, 17. 5. 1959 v pražském Smetanově divadle, v českém překladu Rudolfa Vonáska, pod taktovkou Václava Kašlíka a s jedinečnou Mariou Tauberovou v titulní roli.

Ostravská inscenace uvede Mirandolinu poprvé v České republice v italském originále. V hlavních rolích se objeví Kateřina Kněžíková, Eva Dřízgová - Jirušová, Luciano Mastro a Josef Moravec.

Inscenace vznikla za podpory Nadace Bohuslava Martinů a je součástí Roku české hudby 2014 www.rokceskehudby.cz), který připomíná význam české hudební scény v mezinárodním měřítku.