AKTUALITY

14
PO
BŘEZEN 2016


Večery s hudbou Karola Szymanowského a Bohuslava Martinů 14. - 16. března

V pondělí 14. března začíná v polských Katovicích festival „Večery s hudbou Karola Szymanowského a Bohuslava Martinů“. V průběhu tří dní budou mít posluchači na festivalu možnost slyšet výhradně hudbu Karola Szymanowského a Bohuslava Martinů v podání nejen polských hudebníků a souborů, ale i těch českých, jako jsou např. klavírista Ivo Kahánek či Sedláčkovo kvarteto. To, které v roce 2014 vyhrálo 1. cenu na Mezinárodní soutěži smyčcových kvartet Karla Szymanowského v Katovicích a také 1. cenu na soutěži Nadace Bohuslava Martinů.

Festival, který pořádá katovická část Hudební společnosti Karola Szymanowského, představuje každý rok Szymanowského hudbu společně s dalším hudebním skladatelem 20. století. Tím poodhaluje široké spektrum vzájemných vlivů této doby. Kromě cíle představovat publiku díla, jež nejsou na pódiích tak často prováděna, se festival snaží do programu zařazovat skladby stejné hudební formy tak, aby bylo možné srovnání odlišných kompozičních technik skladatelů.  

I díky nedávnému 125. výročí od narození zazní v Katovicích hudba Bohuslava Martinů. Jde tak o teprve druhého českého skladatele, který je na festivalu uveden, tím předešlým byl Leoš Janáček na prvním ročníku v roce 1998.

Sedláčkovo kvarteto

Festival nabídne následující koncerty s hudbou Bohuslava Martinů:

14. března 2016, 19:00 
Karol Szymanowski Academy of Music, Katovice
Sonáta pro flétnu a klavír, H 306
Nonet č. 2 pro flétnu, hoboj, klarinet, fagot, lesní roh, housle, violu, violoncello a kontrabas, H 374

Łukasz Długosz (flétna), Andrzej Jungiewicz (klavír), Tomasz Kamieniak (klavír), Lasoń Ensemble, Jan Kotula, Maria Grochowska, Piotr Pyc, Marek Barański, Roman Widaszek, Tadeusz Tomaszewski

15. března 2016, 19:00 
Karol Szymanowski Academy of Music, Katovice
Smyčcový kvartet č. 6, H 312
Klavírní kvintet č. 2, H 298

Sedláčkovo kvarteto (Michal Sedláček - housle, Jan Maceček - housle, Vít Kubík - viola, Karel Chudý - violoncello), Ivo Kahánek (klavír)

16. března 2016, 19:00 
Karol Szymanowski Academy of Music, Katovice
Sonatina pro klarinet a klavír, H 356
Sonáta pro klavír, H 350 Tři české tance, H 154

Małgorzata Wasiucionek (housle), Sylwia Michalik (klavír), Katarzyna Pala (klarinet), Ivo Kahánek (klavír)

 

Více informací a vstupenky ZDE.