AKTUALITY

24
NE
DUBEN 2016


Jiří Bělohlávek mezi smyčci a dechy 24. dubna

Jiří Bělohlávek a PKF - Prague Philharmonia v roce 2002 © Pražské jaro – Jiří Skupien

V neděli 24. dubna se od 19:30 představí v Dvořákově síni pražského Rudolfina PKF - Prague Philharmonia s dirigentem a jejím čestným uměleckým ředitelem Jiřím Bělohlávkem. Na programu budou dvě skladby jeho oblíbených skladatelů, Serenáda č. 10 B dur, KV 361 „Gran Partita“ Wolfganga Amadea Mozarta a Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány, H 271 od Bohuslava Martinů. Sólisty budou klavírista Jan Bartoš a Pavel Rehberger na tympány.

Nynější šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek má k orchestru PKF - Prague Philharmonia silný vztah, sám ho v roce 1994 zakládal, tehdy ještě pod svým starým názvem Pražská komorní filharmonie. Ta vznikla jako komorní těleso tvořené mladými studenty a absolventy hudebních škol a v průběhu své existence si kromě silné pozice mezi českými orchestry vybudovala také zahraniční renomé. Jiří Bělohlávek působil v jejím čele až do svého odchodu k londýnskému BBC Symphony Orchestra v roce 2006 a pravidelně se k orchestru vrací.

„Takový typ svorníku, jakým byl svého času Martinů, který obsáhl a integroval ve svém díle mnoho tendencí světového vývoje hudby, takovou výraznou a nespornou figuru zatím nevidím, anebo jsem ji pro sebe ještě neobjevil,“ řekl Jiří Bělohlávek v rozhovoru pro Hospodářské Noviny

Na dnešní večer si Jiří Bělohlávek ze skladeb Bohuslava Martinů vybral Dvojkoncert, který je jedním z jeho možná emocionálně nejsilnějších a také nejslavnějších děl. Začal ho skládat v roce 1938 pro svého přítele a mecenáše Paula Sachera, kterému je také skladba věnována. Její poslední větu Martinů dokončil právě u manželů Sacherových v Schönenbergu v Pratteln přesně 29. září 1939, tedy v den podpisu Mnichovské dohody, která pro skladatele nakonec znamenala to, že se již nikdy nevrátil do své rodné vlasti. „S úzkostí jsme se přibližovali vždy ráno k aparátu a hledali v hlášených zprávách nějaké povzbuzení, naději, která však nepřicházela, naopak, mraky nad mou zemí se stahovaly a byly den ode dne hrozivější. Pracoval jsem v té době na Dvojkoncertu a všechny úzkosti a naděje, všechny touhy a myšlenky se nesly k ohrožené vlasti,“ vzpomínal sám Martinů v roce 1942, kdy byl již v Americe.  

Studenti mají na nedělní koncert lístky zdarma. Více informací ZDE.

Recenzi Časopisu Harmonie můžete najít zde: PKF a Jiří Bělohlávek jsou zárukou kvality