AKTUALITY

29
DUBEN 2016


Otvírání studánek Alfréda Radoka v Brně

V brněnském Mahenově divadle se v pátek 29. dubna odehraje premiéra ojedinělého činoherně-hudebně-tanečního projektu s názvem Otvírání studánek Alfréda Radoka. První část představení bude věnována hře Martina Sládečka o významném českém režisérovi 20. století, v druhé bude nově uvedena celá kantáta Bohuslava Martinů Otvírání Studánek. 

© NdB

Otvírání studánek Alfréda Radoka v režii Jana Antonína Pitínského má uctít čtyřicáté výročí od úmrtí exulanta Alfréda Radoka, mimo jiné zakladatele Laterny Magiky, ze které musel odejít kvůli snaze o uvedení Otvírání studánek Bohuslava Martinů. Hra nabídne původní scénickou hudbu odborníka na Martinů Víta Zouhara, jehož otec Zdeněk vedl brněnský sbor Opus na veřejné premiéře kantáty před šedesáti lety. Tento projekt bude také vyvrcholením dvoudenního festivalu plného přednášek a diskuzí Migrování II, který se věnuje vztahu migrace a umění a má za cíl racionalizovat aktuální diskuzi a obohatit jí o jiné úhly pohledu. „Za 132 sezon, které má činohra Národního divadla Brno za sebou, uvedla řadu děl umělců – uprchlíků. Dokazuje to, že vlivy odjinud nemusí být zhoubné - naopak dovedou významně obohatit to, co romanticky nazýváme národní kulturou. Tuto skutečnost je třeba neustále připomínat,“ říká dramaturg činohry Národního divadla Brno a zároveň autor hry Martin Sládeček. Reportáž z přípravy inscenace můžete vidět v pořadu České televize Divadlo žije! od času 8:08 ZDE.

Otvírání studánek, jedno z nejoblíbenějších a nejznámějších děl, které Martinů kdy napsal, vzniklo v roce 1955 a bylo jedním z mála, které se tehdy mohlo v Československu uvádět. Tato dvacetiminutová kantáta je inspirována starým zvykem vítání jara skrz čištění studánek a je věnovaná autorovi textu a poličskému rodákovi Miloslavu Burešovi, z jehož básně byl Martinů upřímně nadšen. 

„Vaše báseň o Studánce se mne hluboce dotkla nejen proto, že máte rád Vysočinu, ale i proto, že je krásná. Mnoho vzpomínek vyvolala – a drahých. Ovšem, že na ni píšu hudbu; tak krásný text se nenajde každý den,“ píše Bohuslav Martinů v dopise Miloslavu Burešovi v červenci 1995 z Nizzy

Otvírat studánky bude sbor dětí a mládeže při Filharmonii Brno Kantiléna s dirigenty Michalem Jančíkem a Jakubem Kleckerem a hráči Orchestru Národního divadla Brno. 

Seznam představení:
29. dubna 2016, 19:00 PREMIÉRA
30. dubna 2016, 19:00
2. května 2016, 19:00
3. května 2016, 18:00
8. června 2016, 19:00