AKTUALITY

27
PO
ČERVEN 2016


Supraphon vydává CD Ariadna / Dvojkoncert B. Martinů

Dlouho očekávanou nahrávku opery Ariane a Dvojkoncertu Bohuslav Martinů vydává právě v těchto dnech Supraphon. Hlavní role v jednoaktové opeře, kterou Martinů napsal za pouhý měsíc v létě 1958, se ujala Simonou Šaturovou za doprovodu Essenských filharmoniků v čele s Tomášem Netopilem. Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány z roku 1938, jehož poslední věta byla dokončena v den podepsání Mnichovské dohody, nastudoval Tomáš Netopil a Essenská filharmonie spolu s Ivo Kahánkem. Nahrávku si můžete zakoupit či stáhnout na stránkách Supraphonu.

"Píšu novou malou operu, jeden akt, také abych si trochu odpočinul od té velké opery Řeckých pašijí, které dají hodně práce." Řecká báje o královské dceři Ariadně, která pomůže Théseovi zabít Mínótaura, se mnohokrát dočkala hudebního zpracování. Martinů zaujala v pojetí dramatika Georgese Neveuxe, které mu posloužilo základem k vlastnímu libretu; rozdvojený Théseus zde bojuje sám se sebou, s Théseem přemoženým láskou k ženě.

Tomáš Netopil se svou Essenskou filharmonií dal vzniknout nové nahrávce opery 30 let po Neumannově snímku s Českou filharmonií. Punc výjimečnosti dodává nahrávce i Simona Šaturová v titulní roli; závěrečné lamento opuštěné Ariadny posluchači bere dech.

Operu na CD doplňuje Dvojkoncert, dílo se silným příběhem, jež tvoří vrchol francouzského období skladatele. Martinů jej začal skicovat v létě 1938. Napjatá atmosféra stísňovala celou Evropu, strach a neklid se promítl i do skladby: "...mám dojem, že tragické události, na něž všichni ještě vzpomínáme, ... že tato atmosféra je vyryta na těchto stránkách." Premiéry v podání Basilejského komorního orchestru pod vedením Paula Sachera v roce 1940 se Martinů přes velmi komplikovanou mezinárodní situaci zúčastnil, a mohl tak osobně přijmout ovace publika, ve kterém se nacházel i skladatel Arthur Honegger.

Bohuslav Martinů

Ariane. Lyrická opera o 1 dějství, H 370 (1958)

Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány, H 271 (1938)

Simona Šaturová (Ariane), Zoltán Nagy (Théseus), Baurzhan Anderzhanov (Mínótauros), Abdellah Lasri (Burún, Strážce), Tijl Faveyts (Stařec) ad., Ivo Kahánek - klavír, Essener Philharmoniker, dirigent Tomáš Netopil.

K dostání na internetových stránkách Supraphonu.

Recenze Harmonie www.casopisharmonie.cz/recenze/rijnovy-tip-harmonie-ariadna-bohuslava-martinu.html