AKTUALITY

15
ST
DUBEN 2015


Souborné kritické vydání díla B. Martinů na Musikmesse Frankfurt!

Po letech usilovných příprav zahájil tým Institutu Bohuslava Martinů spolu s Nadací B. Martinů a významným světovým nakladatelstvím Bärenreiter rozsáhlý projekt Souborného kritického vydání. První dva svazky přinášejí kritické edice oratoria Epos o Gilgamešovi, H 351Čtvrté symfonie, H 305 a budou představeny ve dnech 15. až 18. dubna 2015 na Mezinárodním hudebním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem, největším světovém setkání hudebního průmyslu.   

„Profesionální vydání skladeb Bohuslav Martinů podle nejnovějších filologických poznatků reaguje na zvyšující se poptávku ze strany interpretů po kvalitních vydáních jeho hudby. Bez nadsázky lze říct, že se Martinů tímto projektem definitivně zařazuje mezi klasiky hudby 20. století,“ uvádí Aleš Březina, ředitel Institutu Bohuslava Martinů.   
 
Realizátorem projektu souborného kritického vydání je pražský Institut Bohuslava Martinů, o.p.s., jež vznikl z podnětu prvního popřevratového předsedy správní rady Nadace Bohuslava Martinů, skladatele Viktora Kalabise a letos v prosinci oslaví dvacet let od svého vzniku. Právě tato nadace je takřka výhradním podporovatelem Institutu a jeho aktivit; projekt však částečně podpořila i Grantová agentura České republiky. Na kritickém vydání, jež bude po několik desetiletí vycházet v německém nakladatelství Bärenreiter, se podílel tým předních českých i zahraničních muzikologů včetně nedávno zesnulého britského dirigenta a propagátora hudby Bohuslava Martinů ve světě, Christophera Hogwooda.   
 
Bohuslav Martinů, od jehož narození uplyne letos v prosinci 125 let, napsal během svého života více než čtyři sta skladeb. Do mezinárodního povědomí se dostal během svého dlouholetého pobytu v Paříži v letech 1923 - 1940, největší popularity se ale dočkal v USA, kam emigroval po obsazení Francie nacistickým Německem. Učil mj. na univerzitě v Princetonu a jeho díla uváděli v premiéře velikáni světové scény jako dirigenti Sergej Kusevický, Rafael Kubelík, Eugene Ormandy, houslista Mischa Elman, violoncellista Pierre Fournier nebo klavíristé Rudolf Serkin a Rudolf Firkušný.  
 
„Frankfurtský hudební veletrh je špičkovou událostí světového hudebního byznysu. Pro prezentaci nových hudebnin neexistuje významnější fórum a proto zamýšlíme ve spolupráci s nakladatelstvím Bärenreiter prezentovat každoročně dva nové svazky BMCE právě tam,“ upřesňuje Aleš Březina. Slavnostní prezentace Kritického vydání díla Bohuslava Martinů se uskuteční 11. června 2015 v rámci zahajovacího večera festivalu Smetanova Litomyšl.