AKTUALITY

28
ÚT
ÚNOR 2017


Řecké pašije poprvé v Olomouci

Vůbec poprvé byla v Olomouci nastudována opera Bohuslava Martinů Řecké pašije, H 372/II (2. verze) inspirovaná románem řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise s hlubokým humanistickým poselstvím. První premiéra proběhla v pátek 24. února, režie se zhostil Jan Antonín Pitínský, který v minulém roce nastudoval činoherně-hudebně-taneční inscenaci nazvanou Otvírání studánek Alfréda Radoka spojenou s nejznámější kantátou Bohuslava Martinů.

Jakub Rousek (Manolios) © Jan Procházka / Moravské divadlo Olomouc

Řecké pašije, uvedené v Olomouci ve své druhé verzi, si na serveru OperaPlus od Olgy Janáčkové vysloužily 85 %. Celou recenzi si můžete přečíst zde. Článek této opeře věnovala také Helena Havlíková na webu lidovky.cz. Další představení proběhnou 3. března a 12. dubna. 

„Zdá se mi, že Martinů, který prošel různými kompozičními experimenty 30. a 40. let jako jsou například jazz a swing, v posledních svého života došel k esenci toho nejlepšího. To se dá říct o hudbě Řeckých pašijí. Vše co se mu osvědčilo a čemu věřil, dal právě do této opery,“ říká Petr Šumník pro Český rozhlas 

Hudební nastudování: Petr Šumník
Dirigenti: Petr Šumník, Tomáš Hanák
Režie: Jan Antonín Pitínský
Sbormistr: Lubomíra Hellová
Scéna: Milan Nytra
Kostýmy: Jana Preková

Více informací: http://www.mdol.cz/opera-a-opereta/pripravujeme/recke-pasije/?s=detail&tmp_lang=cze

Představení:
24. února 2017, 19:00
25. února 2017, 19:00
3. března 2017, 19:00
12. dubna 2017, 19:00