AKTUALITY

11
ST
BŘEZEN 2015


Julia Fischer dnes večer na Vltavě v přímém přenosu z pražského Rudolfina!

,

Německá houslová virtuózka Julia Fischer se v Praze představí téměř po roce, tentokrát 11., 12. a 13. března 2015 s Českou filharmonií pod vedením dirigenta Davida Zinmana. Kromě Dvořáka a Beethovena provede i Houslový koncert č. 2, H 293 Bohuslava Martinů. 

 
"Tvorba pro sólové housle vyžaduje zcela zvláštní stav mysli. [..] Všechno co chceme vyjádřit sólovým partem houslí musí být obsaženo v jediné melodické linii, která musí jaksi nahradit účin složek ostatních," napsal Bohuslav Martinů v úvodu k premiéře Koncertu č.2 pro housle a orchestr, kterou provedl slavný houslista Micha Elman pod taktovkou Serge Koussevitzkého a Bostonského symfonického orchestru v poslední den roku 1943. 
 
Elman skladatele požádal o novou skladbu do svého repertoáru na základě poslechu Martinů 1. symfonie, kterou slyšel v provedení právě Bostonského orchestru. O dva měsíce později odevzdal Martinů Elmanovi hotovou partituru Koncertu č.2 pro housle a orchestr, ke kterému pak na Elmanovu žádost přikomponoval ještě kadenci k první větě. 
 
"Myšlenka tohoto koncertu objevila se přede mnou v tomto uspořádání: Andante, široký, lyrický zpěv velké intenzity, který vede k allegru, jež těží z techniky a virtuozity nástroje a má vzhled jednověté skladby. Definitivní forma má strukturu koncertu. V první větě, lyrické, zachoval jsem vážný charakter, a také ve střední části, v allegru, vrací se téma andante ke konci věty. Druhá věta je jakýsi druh odpočinku, most, jímž se přechází k finálnímu allegru. Je to intermezzo moderato, téměř bukolické, doprovázené pouze částí orchestru a přecházející ‘attacca’ do finále, které probíhá v allegru. Tato věta favorizuje techniku houslí a je přerušena širokými a masívními ‘tutti’. Koncert končí jakýmsi ‘stretto’ v tempu allegro vivo."
 
Slavná německá houslistka Julia Fischer dílo Bohuslava Martinů neúnavně propaguje a o skladateli připravuje kromě nahrávek i dokumentární film. Během její loňské rezidence na festivalu Pražské jaro poskytla rozhovor časopisu Harmonie, v němž vysvětluje, jak se k hudbě Martinů dostala a proč se rozhodla jí uvádět i v budoucnosti. Ukázku z rozhovoru si můžete přečíst zde
 
Podívat se můžete taktéž se na video s Julií Fischer, kde hovoří mimo jiné i o tom, jaký vztah má k hudbě Bohuslava Martinů.
 

Julia Fischer vystoupí spolu s Českou filharmonií pod vedením dirigenta Davida Zinmana 11.,12. a 13. března 2015, vždy od 19.30 hodin.