AKTUALITY

23
ÚT
LEDEN 2018


Vychází madrigaly Bohuslava Martinů

Vychází nové album s madrigaly Bohuslava Martinů, které nahrál sbor Martinů Voices pod vedením Lukáše Vasilka. Album vychází u Supraphonu a obsahuje šest sborových cyklů (Madrigaly pro soprán sólo a smíšený sbor, H 380, Petrklíč pro ženský sbor, housle a klavír, H 348, České madrigaly pro smíšený sbor, H 278, Tři písně posvátné pro ženský sbor a housle, H 339, Čtyři písně o Marii pro smíšený sbor, H 235 a Pět českých madrigalů pro smíšený sbor, H 321).

Nová nahrávka sboru Martinů Voices vedeného Lukášem Vasilkem představuje komplet sborové tvorby, kterou Bohuslav Martinů zamýšlel pro komorní obsazení. Šest sborových cyklů vznikalo v širokém rozmezí let 1934–1959 a poslední z nich skladatel dokončil jen krátce před svou smrtí. Spojuje je genialita a citlivost, s níž Bohuslav Martinů dokázal uchopit lidový text a vtisknout mu nový hudební tvar – prostý, živý i vznešený zároveň.

Lukáš Vasilek se s Martinů Voices od autografů propracovával co nejblíže ke skladatelovým záměrům, ve všech artikulačních a dynamických nuancích. Po vysoce ceněné sborové nahrávce kantát, které Vasilek realizoval pro Supraphon s Pražským filharmonickým sborem v roce 2016 a vycházel přitom ze 4. svazku Souborného vydání díla Martinů, který připravil Vít Zouhar, tu máme další vhled do fascinujícího světa hudby Bohuslava Martinů.

Sbormistr Lukáš Vasilek k tomu dodal: „Komorní sbor Martinů Voices je soubor, který je velmi specifický a hudbou Bohuslava Martinů se opravdu poctivě a soustavně zabývá. Jeho dílo pravidelně zní na většině našich koncertů. Domníváme se tedy, že jsme díky naší interpretaci, která nevychází z nějaké dané tradice, přinesli něco nového. Dalším aspektem je fakt, že posluchači o Martinů komorní sborové tvorbě tolik nevědí. Nahrávek těchto cyklů není mnoho, jsou nedostupné, a já věřím, že se díky této nahrávce můžou konečně dostat do celého světa.“

Na nahrávce madrigalů Bohuslava Martinů se společně s Martinů Voices pod vedením Lukáše Vasilka podíleli houslista Jakub Fišer a klavírista Karel Košárek. Nahrávka vychází u Supraphonu 19. ledna 2018 na CD i v digitálních formátech MP3, FLAC a Hi-Res za podpory Nadace Bohuslava Martinů a Partnerství OSA.

Album je možno zakoupit zde: https://lnk.to/martinumadrigals

Text: Supraphon