AKTUALITY

10
PO
ZÁŘÍ 2018


Vychází druhé číslo Martinů Revue letošního roku

Speciál o ruské premiéře opery Řecké pašije, vzpomínka na dirigentskou legendu Gennadije Rožděstvenského, ohlasy na uvedení Juliette v německém Wuppertalu nebo článek o tom, jak Martinů trávil prázdniny. Vychází další číslo magazínu Martinů Revue, které obsahuje novinky, rozhovory, články a recenze, související s českým skladatelem Bohuslavem Martinů a jeho dílem.

V druhém čísle roku 2018 najdete nadšené recenze k historicky prvnímu uvedení Řeckých pašijí v Rusku. Státní divadlo opery a baletu v Jekatěrinburgu uvedlo operu premiérově v dubnu, režie první verze této opery se ujal Thaddeus Strassberger a hudebního nastudování šéfdirigent opery Oliver von Dohnanyi. Slovenského dirigenta, který inscenaci připravil, vyzpovídal při této příležitosti pro Martinů Revue ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina. Von Dohnanyi mu například prozradil, proč si v Jekatěrinburgu vybrali zrovna tuto operu: „Chtěli jsme najít operu, která by se věnovala současnému tématu – která by zobrazovala něco, co se stalo v minulosti, co se zároveň děje v současné době a co by i pro nás mohlo být důležité v budoucnu.“ 

O propagaci díla Martinů v Rusku se velkou měrou zasloužila také legenda světové hudby Gennadij Rožděstvenskij, který v červnu tohoto roku zemřel. Nová Martinů Revue mu věnuje vzpomínku, kde připomíná Rožděstvenského a jeho první setkání s hudbou českého skladatele: „V roce 1956 jsem absolvoval půlroční studijní pobyt v Praze. Tehdy jsem navštěvoval Ančerlovy zkoušky. Na nich jsem mimo jiné poprvé uslyšel Čtvrtou symfonii Bohuslava Martinů. První jeho partitura, která se mi dostala do ruky, byl Památník Lidicím. Tyto dvě skladby mě přivedly k Martinů. V Moskvě jsem později uvedl cyklus všech [jeho] symfonií.“ 

Prázdninové číslo Martinů Revue přináší také článek o prázdninách Bohuslava Martinů. O tom, jak je kdysi trávil v Československu a především rodné Poličce, píše muzikoložka Monika Holá z Centra Bohuslava Martinů. Ta se věnovala i významné události, která se udála na konci letošního března, kdy došlo v oficiálnímu předání ojedinělého a unikátního daru - uceleného souboru originálních dopisů, které psal Bohuslav Martinů svému krajanovi, příteli Franku Rybkovi. Městské muzeum a galerie Polička přijalo tento dar od potomků skladatelova přítele žijících v Americe.

Dočtěte se více v aktuálním čísle Martinů Revue, které je dostupné zde.