AKTUALITY

07
PROSINEC 2018


Vychází nová kniha zabývající se Martinů filozofií a estetikou

U nakladatelství Boydell & Brewer vychází nová kniha „Martinů's Subliminal States“. Její autor Thomas Svatos v ní popisuje politické, kulturní a hudební výzvy, kterým musel Martinů ve svém životě čelit. Nabízí také anglický překlad Martinů amerických deníků, ve kterých skladatel poskytl svůj pohled na hudební estetiku a filozofii. Do středy můžete tuto knihu nakoupit se 40 % slevou.

„Martinu's diaries are, in large measure, a quest to establish a new kind of discourse on music. In place of the Romantic sentiment that he found others invoking to explain musical inspiration, Martinu suggested looking for "emotion" elsewhere, such as in the technical decisions a composer makes while producing the score, or even in the composer's ability to work "without conscious involvement." And in place of the schematic formal analyses that he felt were misleading listeners about a work's "musical structure," he urged that we treat the work as a Gestalt, or as a synergy of functional relations. Martinu's diaries provide a unique contribution to the history of musical aesthetics and shed light on a composer who loomed large in the musical worlds of Europe and America.“ (Boydell & Brewer)

Autor knihy Thomas D. Svatos působí na Zayed University v Abú Zabí. Knihu si můžete objednat se 40 % slevou zde: www.boydellandbrewer.com/martinu-s-subliminal-states-hb.html