AKTUALITY

08
ÚT
LEDEN 2019


Bohuslav Martinů ve třech soutěžních kategoriích na Classic Prague Awards

Třetí ročník Classic Prague Awards znovu ocení to nejlepší, co se za uplynulý rok v České republice odehrálo na poli klasické hudby. Za provedení díla Bohuslava Martinů byly nominovány soubory hned ve třech kategoriích: Komorní výkon (Bennewitzovo kvarteto), Vokální výkon (Kühnův dětský sbor) a Nahrávka roku (Martinů Voices). Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne 19. ledna 2019 v Obecním domě, živě bude předávání vysílat ČT Art.

Bennewitzovo kvarteto © Kamil Ghais

„Ve třetím ročníku Classic Prague Awards se sešel ojedinělý výběr umělců, který reflektuje evoluci v oblasti české klasické hudby. Jako tradičně se s odbornou porotou snažíme co nejkomplexněji sledovat dění v průběhu celého roku a z přihlášených následně vybrat to opravdu nejzajímavější,“ říká ředitel soutěže Jiří Besser.

V kategorii Komorní výkon je nominováno Bennewitzovo kvarteto za svůj výkon na koncertě 29. ledna 2018, na kterém v Rudolfinu vystoupilo mimo jiné i s Martinů Smyčcovým kvartetem č. 3, H 183. Nominaci v kategorii Vokální výkon si vysloužil Kühnův dětský sbor (sbormistři Petr Louženský a Jiří Chvála) za Zahajovací koncert festivalu Dny B. Martinů, na kterém provedli Martinů úryvky z opery Hry o Marii, Legendu o sv. Dorotě a kantátu Otvírání studánek. Jako jednu ze tří Nahrávek roku vybrala porota Martinů Madrigaly, které u Supraphonu nahrál soubor Martinů Voices pod vedením Lukáše Vasilka. Album v minulém roce již získalo Diapason d'Or a časopis Gramophone jej označil jako Editor's Choice.

V kategorii Talent roku je s houslistou Milanem Al-Ashhabem a klavíristou Lukášem Klánským nominována také vítězka Soutěže Nadace Bohuslava Martinů z roku 2013 houslistka Olga Šroubková.

Všechny nominované a více informací o cenách můžete najít na stránkách Classic Prague Awards: www.classicpragueawards.cz/vitezove.html