AKTUALITY

18
LEDEN 2019


Jakub Hrůša s Ivo Kahánkem provedou Klavírní koncert č. 4 (Inkantace) Bohuslava Martinů

Dva úspěšné umělce, dirigenta Jakuba Hrůšu a klavíristu Ivo Kahánka, kteří jsou známí častým uváděním děl Bohuslava Martinů doma i v zahraničí, čeká společný projekt s Bamberskými symfoniky. 18. a 19. ledna v Bamberku provedou Martinů Koncert pro klavír a orchestr č. 4 „Inkantace“, H 358 podle nového kritického vydání. Zároveň dokončí nahrávací projekt pro Supraphon, který album s Martinů 4. klavírním koncertem vydá spolu s Koncertem pro klavír a orchestr g moll Antonína Dvořáka letos na podzim. 

Ivo Kahánek © Tomáš Nosil

Ivo Kahánka a Jakuba Hrůšu pojí mnohaleté přátelství i umělecké souznění. „Nejen že si rozumíme hudebně i lidsky, ale vždy znovu mne překvapí, jak tvořivě a přitom profesionálně dokonale orchestry pod Jakubem hrají,“ říká Ivo Kahánek. „Nedělá totiž rozdíl mezi symfonií a „pouhým doprovodem“, naopak jde vždy umělecky až na hranu možného, což je pro mne úžasně přitažlivé a motivující. On je prostě člověk, kterému chcete hudbou sdělit něco, co ještě nikomu před ním!“

Koncert pro klavír a orchestr č. 4 (Inkantace), H 358 skládal Martinů v New Yorku mezi lety 1955 a 1956. V říjnu roku 1956 skladbu premiérovali klavírista Rudolf Firkušný, The Symphony of the Air a dirigent Leopold Stokowski. Sám Martinů ji popsal jako “výraz neutuchajícího hledání pravdy a významu života, jakož i poctu hudbě, hudebníkovu útočišti, jeho síle a zbrani.” Koncert zazní v Bamberku ve verzi podle kritického vydání, které pro nakladatelství Bärenreiter připravuje Institut Bohuslava Martinů. Svazek Souborného vydání díla Bohuslava Martinů, jehož editorkou je Ivana Tabak, vyjde oficiálně ještě v tomto roce a kromě 4. klavírního koncertu bude obsahovat i Koncert pro klavír a orchestr č. 5 (Fantasia concertante), H 366.

Jakub Hrůša © Andreas Herzau

Ivo Kahánek je v současnosti bez nadsázky nejžádanějším interpretem 4. klavírního koncertu Bohuslava Martinů. Na mezinárodním poli už s ním mnohokrát slavil úspěchy, např. za doprovodu BBC Symphony Orchestra na BBC Proms pod vedením Jiřího Bělohlávka nebo s Berlínskou filharmonií, s níž vystoupil pod taktovkou Simona Rattla. V lednu 2018 získal za jeho provedení za doprovodu Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo pod taktovkou Jeana Deroyera na prestižním mezinárodním festivalu Printemps des Arts de Monte Carlo, cenu Classic Prague Award v kategorii Sólistický výkon. 

„Naplňuje mne hrdostí, že česká hudba není ve světě vnímána jen jako cosi exotického na zpestření zaběhnuté dramaturgie, nýbrž se stala respektovanou a vyhledávanou součástí světového repertoáru,“ uvádí Ivo Kahánek.