AKTUALITY

27
PO
ŘÍJEN 2014


Rattle, Kahánek, Martinů

15. listopadu 2014 se do Prahy vrátí Berlínští filharmonikové v čele se Sirem Simonem Rattlem, aby zde zahájili 2. ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Na slavnostním koncertě zazní i Klavírní koncert č. 4 - "Inkantace", H 358 Bohuslava Martinů, v podání Ivo Kahánka.

"Inkantace" byly na program zařazeny na přání Pražského jara, který festival Rudolfa Firkušného pořádá. Byl to právě tento legendární virtuos, který v New Yorku v říjnu 1956 skladbu premiéroval.

Firkušného pojilo s Bohuslavem Martinů silné přátelství, a skladatel mu dokonce udělil výhradní právo interpretace koncertu. O skladbě sám Martinů napsal, že je to "výraz neutuchajícího hledání pravdy a významu života, jakož i pocta hudbě, hudebníkovu útočišti, jeho síle a zbrani."

Pětatřicetiletý Ivo Kahánek je po Rudolfu Firkušném teprve druhým českým klavíristou, který s Berlínskými filharmoniky vystoupí. "Inkantace" už ale úspěšně provedl v srpnu 2007 na BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall - tehdy to bylo pod taktovkou Jiřího Bělohlávka spolu s BBC Symphony Orchestra.

V sobotu 8. listopadu 2014, tedy přesně týden před pražským koncertem, vystoupí Ivo Kahánek se stejným programem přímo v berlínské filharmonii; vyprodaný sál uslyší taktéž Devátou symfonii Ludwiga van Beethovena.