AKTUALITY

25
ČT
ZÁŘÍ 2014


Christopher Hogwood (1941-2014)

Institut Bohuslava Martinů přijal s velkou lítostí zprávu o úmrtí Christophera Hogwooda. V jeho osobě se vzácným způsobem snoubila všestranná vzdělanost a vysoký intelekt s vrozenou instiktivní muzikálností. Martinů v něm ztrácí jednoho z nejkvalifikovanějších a nejdůležitějších advokátů své hudby, Institut B. Martinů jednu z nejvýraznějších osobností Ediční rady souborného vydání díla Bohuslava Martinů a dobrého přítele.   

Christopher Hogwood, CBE byl jedním z nejvýznamnějších dirigentů zaměřených na barokní (Händel) a klasicistní hudbu (Haydn, Mozart), ale i neúnavným propagátorem skladatelů hudebního romantismu (Brahms) a neoklacisismu. Spolupracoval s předními operními domy a symfonickými orchestry na celém světě. Získal uznání jako vlivný propagátor staré hudby ve světovém měřítku.V roce 1973 založil orchestr Academy of Ancient Music (AAM) , v němž prosazoval objevné přístupy v interpretaci na dobové nástroje. V letech 1964 – 1965 studoval v Praze hru na cembalo u prof. Zuzany Růžičkové. Kromě Bohuslava Martinů se zaměřoval na tvorbu Stravinského, Brittena, Coplanda, Tippetta či Honeggera.  

Dlouhý seznam Hogwoodovy diskografie, týkající se díla Bohuslava Martinů, zahrnuje pravidelnou spolupráci se Saint Paul Chamber Orchestra, Českou filharmonií, PKF- Prague Philharmonia a Basilejským komorním orchestrem. Nahrávky vydané na špičkových labelech jako Decca Classics, Hyperion Records či Supraphon zahrnují např. první kompletní nastudování baletu Kuchyňská revue, souborné dílo pro housle a orchestr s houslistou Bohuslavem Matouškem a další.  

Christopher Hogwood byl dlouholetým členem ediční rady Souborného vydání díla Bohuslava Martinů a připravil k vydání skladatelovu Sinfonii Concertante, která vyjde mezi prvními deseti svazky.

Christopher Hogwood byl taktéž jedním ze zakládajících členů International Martinů Circle, který vznikl v roce 2010; za svou obětavou činnost pro propagaci díla a skladatele obdržel roku 1999 Medaili Nadace Bohuslava Martinů. 

Časopis Harmonie: http://www.casopisharmonie.cz/aktuality/zemrel-christopher-hogwood-propagator-stare-hudby-a-martinu.html

Poslechněte si exkluzivní podcast časopisu Gramophone z roku 2011, vydaného k příležitosti 70. narozenin vynikajícího britského umělce: http://www.gramophone.co.uk/classical-music-news/remembering-christopher-hogwood