AKTUALITY

17
ST
ZÁŘÍ 2014


Babí léto v Paříži bude ve znamení Martinů!

Konec měsíce září bude v Paříži patřit Bohuslavu Martinů, od jehož narození příští rok uplyne 125 let. Poprvé se v Janáčkově sále Českého centra v Paříži představí jeho Kuchyňská revue v úterý 23. září od 20.30. Organizátoři se zaměřili na původní verzi Kuchyňské revue z roku 1927, celý večer se koná k příležitosti vydání nového CD s názvem "Martinů - Praha-Paříž-New York". Nahrávka vychází na francouzském labelu Salamandre za koprodukce ČC Paříž, a spolupracovala na něm i Soňa Červená.  

Účinkují Vincent Figuri, recitace; Romain Leleu, trubka; Frédéric Durand, fagot; Julien Hervé, klarinet; Maud Lovett, housle; Florent Audibert, violoncello; Frédéric Lagarde, klavír.  

Více informací: http://paris.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/kuchynska-revue  

Tímto ale pařížský podzim s Martinů zdaleka nekončí. 24. a 25. září od 20 hodin se v Salle Pleyel představí sestry Katia a Marielle Labèque, které za doprovodou Orchestre de Paris a dirigenta Tomáše Netopila zahrají Koncert pro dva klavíry, H 292.

Přikládáme slovo pořadatele:  

"Program tohoto koncertu v sobě spojuje dva velké slovanské skladatele, jež byli schopni přenést melancholii z břehu Vltavy, neseni “bohémským” vánkem a poznamenáni lidovou tvorbou: Dvořák a Martinů milují Prahu, i přesto, že ten první svůj domov opouští, aby několik let vyučoval v New Yorku, ten druhý z ní utíká před 2. světovou válkou, aby se přes Paříž dostal do USA. Kromě náklonnosti k rodnému kraji pojí oba skladatele také inspirace poetikou: Dvořák, velký romantik a Martinů, génius rytmu, kterého Katia a Marielle Labèque s nadšením hrají již dlouhá léta".  

Pro přátele Českého centra Paříž připravil Pařížský symfonický orchestr zvláštní nabídku: za koupi jedné vstupenky dostanete druhou zdarma.

Více informací zde:  http://paris.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/deux-soirees-tchques-avec-lorchestre-symphonique01/