AKTUALITY

12
ZÁŘÍ 2014


Oldřich František Korte (1926-2014)

Ve středu 10. září 2014 zemřel ve střešovické nemocnici skladatel, klavírista a esejista Oldřich F. Korte. Jednomu ze zakladatelů Nadace Bohuslava Martinů a dlouholetému členu její správní rady bylo 88 let.

Osobnost Oldřicha F. Korte připomínáme textem Aleše Březiny (v upravené podobě), jež vyšel v Martinů Revue č. 3 v roce 2012.

Oldřich František Korte je mužem obrovských paradoxů. Je neskonale laskavý a přitom nesmlouvavě kritický. Prošel si nacistickým i dvakrát i komunistickým vězením (poprvé za pokus opustit republiku a jít studovat skladbu k Bohuslavu Martinů), ale nikdy nezahořkl.

Korteho láska k dílu Martinů je absolutní a založená na dokonalé rovnováze analytického rozumu a dokořán otevřenému citu. Jeho vášnivé analytické texty o dílech Bohuslava Martinů jsou potěšením pro všechny vnímavé čtenáře (a noční můrou překladatelů), jako například rozsáhlá studie o Koncertu pro hoboj a malý orchestr, H 353.

Jeho dílo je stále provozováno v podání předních českých orchestrů, světoznámý pianista Garrick Ohlsson zařadil jeho Sonátu pro klavír (1951-3) na svůj repertoár v roce 2009 a od té doby ji provedl na desítkách koncertů po celém světě. Je důležité začít vracet Oldřichu F. Kortemu to, co on udělal pro druhé, zejména pro Bohuslava Martinů.