AKTUALITY

31
SO
KVĚTEN 2014


Julia Fischer svému Martinů rozumí, chystá o něm i dokumentární film

Na nahrávku Sonáty pro housle a klavír Bohuslava Martinů narazila německá houslistka Julia Fischer ve vídeňském bazaru s deskami. Skladbu v podání ruského houslisty Davida Oistracha si prý okamžitě zamilovala. "Setkání s hudbou Martinů pro mě byl skoro náboženský zážitek," vysvětlila Fischer na úterní tiskové konferenci Pražského jara. "Od první vteřiny ta hudba zní neuvěřitelně přirozeně. U Šostakoviče jsem dlouho tápala, jak jej správně hrát. Do Martinů se pustíte a hned víte, kudy na to."

Fischer to dokázala na Pražském jaru, kde v pondělí večer s klavíristkou Milanou Černjavskou zahrála sonátu Bohuslava Martinů a o den později jeho smyčcový kvartet č. 5. Pro zdejší publikum to byla ojedinělá příležitost slyšet hudbu českého skladatele v podání prvotřídního světového interpreta. I sama Fischer si uvědomuje, o jak vzácnou příležitost šlo. "Před pár lety jsem měla recitál v Théâtre des Champs Elysées v Paříži. Když jsem jim řekla, že chci hrát Martinů, odvětili, že to ani neuvedou do programu, protože by nikdo nepřišel."

V Praze houslistka na poslední chvíli dokonce přestavěla program, aby sonátu Martinů v pondělí hrála až na závěr. "Chtěla jsem, aby ta hudba lidem zněla v uších cestou domů," vysvětlila. Jenže Fischer publikum podcenila. Nakonec ji vytleskalo na tři přídavky, a tak si na cestu domů odneslo přidané skladby Eugena Ysayeho, Fritze Kreislera a Pabla de Sarasateho. Přesto byla vrcholem večera virtuózní, dramaticky podaná skladba Martinů, která ve svém jazzovém vyvrcholení nabírala impresionistických barev.

V úterý pak Fischer dokázala svoji všestrannost, kdy se svým vlastním Julia Fischer Quartetem nejprve hrála první housle ve smyčcových kvartetech Beethovena a Martinů, načež při Dvořákově klavírním kvintetu A dur usedla za klavír.

Bohuslav Martinů v jejím repertoáru figuruje ještě z jednoho důvodu. "Chystám se o něm natočit dokumentární film, a tak nyní nahrávám každý koncert, kde mám Martinů na programu," vysvětlila houslistka, která chce část filmu natočit ve skladatelově rodné Poličce. Příští rok v březnu se pak do Prahy vrátí, aby s Českou filharmonií zahrála také Martinů houslový koncert č. 2. "Chci lidem dokázat, že Martinů byl jedním z největších skladatelů dvacátého století."

Frank Kuznik původně pro Hospodářské noviny, originál článku si můžete přečíst zde: http://art.ihned.cz/hudba/c1-62262560-julia-fischer-prazske-jaro

Foto: PJ - Zdenek Chrapek