AKTUALITY

16
KVĚTEN 2014


Pocta Jarmile Novotné - koncert na Zámku Liteň

Světově proslulý dirigent Jiří Bělohlávek a čtveřice prvotřídních pěvců uvedou na Zámku Liteň jedinečný koncert pod širým nebem s názvem Pocta Jarmile Novotné.   

Sólisté prestižních světových operních domů Martina Janková, Dagmar Pecková, Adam Plachetka a Štefan Margita se poprvé sejdou na jednom pódiu v sobotu 30. srpna 2014. V rámci Festivalu Jarmily Novotné bude na středočeském zámku Liteň uveden jedinečný komentovaný koncert pod širým nebem s názvem „Pocta Jarmile Novotné“.

Pod vedením Jiřího Bělohlávka, člena umělecké rady Festivalu Jarmily Novotné, a za doprovodu orchestru PKF – Prague Philharmonia zazní árie a předehry z oper W. A. Mozarta, P. Mascagniho, G. Rossiniho, P. I. Čajkovského a B. Smetany. Koncert se koná v rámci programu Rok české hudby a uctí 20. výročí úmrtí Jarmily Novotné.  „Koncert Pocta Jarmile Novotné je vyvrcholením naší tříleté snahy obnovit povědomí o této významné české pěvkyni.

Jarmila Novotná byla osobností, jejíž vliv daleko přesáhl umělecký obor. Takových žen v české historii najdeme jen pár. Vinou historických okolností nemá její jméno doma patřičnou rezonanci. Na Zámku Liteň, který se stal jejím bohužel pouze dočasným domovem a kde se podle svých slov cítila vždy šťastná, její jméno teď znovu ožívá.“ uvedla ke koncertu ředitelka Festivalu Jarmily Novotné Ivana Leidlová. Jako doprovodný program koncertu bude přichystána výstava fotografií a osobních předmětů z pozůstalosti Jarmily Novotné.  

Jarmila Novotná byla blízkou přítelkyní Bohuslava Martinů. Interpretovala jeho Nový Špalíček (H 288) a Písničky na jednu stránku (H 294); během 2. světové války je zpívala na koncertech pro krajany v USA za klavírního doprovodu tehdejšího ministra zahraničí exilové vlády Jana Masaryka.