AKTUALITY

27
ČT
BŘEZEN 2014


Berlínští filharmonikové hrají Martinů!

15. listopadu 2014 se do Prahy vrátí Berlínští filharmonikové v čele se Sirem Simonem Rattlem, aby zde zahájili 2. ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Na slavnostním koncertě zazní i Klavírní koncert č. 4 - "Inkantace", H 358 v podání Ivo Kahánka.

Prodej vstupenek na festival bude symbolicky zahájen 12. května 2014.

"Inkantace" byly na program festivalu zařazeny na přání Pražského jara. Byl to právě legendární virtuóz, který v New Yorku v říjnu 1956 skladbu premiéroval. Firkušného pojilo se Bohuslavem Martinů silné přátelství, a skladatel mu dokonce udělil výhradní právo interpretace koncertu. O skladbě sám Martinů napsal, že je to "výraz neutuchajícího hledání pravdy a významu života, jakož i pocta hudbě, hudebníkovu útočišti, jeho síle a zbrani". 

Listopadový koncert ale nebude jediný, na kterém se umění Berlínských filharmoniků prolne s dílem Bohuslava Martinů. V sobotu 24. května se v berlínské filharmonii představí francouzsko-argentinská violoncellistka Sol Gabetta, která přednese Koncert pro violoncello a orchestr, č. 1, H 196. Řídí polský dirigent Krzysztof Urbański.