AKTUALITY

23
SO
LEDEN 2016


NOVÁ MARTINŮ REVUE: Uprchlíci Bohuslava Martinů


Nové číslo časopisu Martinů Revue přináší tři recenze na zářijovou premiéru druhé verze „uprchlické“ opery Řecké Pašije v německém Essenu, kde si v tamním Aalto-Musiktheater řežisér Jiří Heřman, Tomáš Netopil jako dirigent souboru Essener Philharmoniker a ostatní účinkující vysloužili bouřlivý aplaus.

Bohuslav Martinů si napsal k opeře libreto sám podle románu řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise "Kristus znovu ukřižovaný". V příběhu, ve kterém se obyvatelé válkou zničené vesnice snaží zachránit před jistou smrtí, můžeme najít jistou analogii s Martinů osudem, vždyť i on sám se velkou část svého života s nedobrovolným exilem potýkal. Nakonec se ale premiéry své dlouho připravované opery - stejně jako autor předlohy - nedožil. 

Skladateli, který dílo složil až v posledních letech svého života, se nyní v Německu dostává zasloužené pozornosti mimo jiné i proto, že se v Řeckých pašijích objevuje motiv nedobrovolného odchodu z domova, čímž se stává téměř 60 let staré dílo až děsivě aktuálním, čehož však Jiří Heřman v žádném případě zbytečně nezneužívá. 


A jak se tedy povedla premiéra?

„Byl to grandiózní večer a hluboký hudebně - dramatický zážitek.“
Peter Bilsing, Der Opernfreund, 27. září 2015

„… tento Martinů počin by se mohl stát trhákem sezóny!“      
Christoph Schulte im Walde, Theaterpur.net, Říjen 2015

“Divák rozpozná a reflektuje mnoho otázek, přestože nebo právě proto, že essenská inscenace Jiřího Heřmana se vzdává jakékoli ploché aktualizace.” 
SWR 2, 28. září 2015

Celý text recenzí si můžete přečíst v nové Martinů Revue 3/2015. 

Na jaře budete mít několik možností vidět Řecké pašije na živo. Několik představení druhé verze opery je plánováno v Essenu a v rakouském Grazu se bude hrát verze první. Kalendář akcí ZDE.