AKTUALITY

30
SO
LEDEN 2016


Sol Gabetta s Martinů Koncertem pro violoncello a orchestr č. 1

Už podruhé v tomto měsíci vystoupí hvězdná violoncellistka Sol Gabetta s Koncertem pro violoncello a orchestr č. 1, H 196 III tentokrát v Shauschpielehaus v Drážďanech s Dresdner Philharmonie, kterou povede nadějný francouzský dirigent arménského původu Alain Altinoglu.

Následující koncerty:

Sobota 30. ledna od 19:30
Neděle 31. ledna v 11:00 a 19:30

Sinfonieorchester Basel, Michal Nesterowicz a Sol Gabetta | Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 | 20. Ledna 2016, Foto Benno Hunziker

 

Bohuslav Martinů napsal koncert už v roce 1930, ale jako do jedné z mála svých skladeb do ní po dokončení ještě zasahoval. Poprvé tomu tak bylo o 9 let později, kdy upravil orchestraci a poté v roce 1955, kdy skladbu slyšel z pařížského rozhlasu a “dostal šok ze špatné orchestrace skladby.” Poslední dvě verze skladby byly věnovány violoncellistovi P. Fournierovi, který je také premiéroval. 

Sol Gabetta v rozhovoru s cellistou Berlínské filharmonie Stephanem Konczem prozradila, jaký je její vztah k Martinů koncertu.

„Byl to pro mě zajímavý objev… Myslím, že nestačí tuto skladbu hrát jenom jednou, protože je dost závažná a komplikovaná. Takže se potřebujete do té skladby vžít, ale jakmile se vám to podaří, tak objevíte ohromující koncert. (…)Popravdě, čím více toto dílo hraji, tím více ho miluji. Cítím tam minimalismus a zároveň jistou lyričnost, je to velmi virtuosní a veselý koncert.“