AKTUALITY

03
ST
ÚNOR 2016


NOVÁ MARTINŮ REVUE: Tři přání v Ostravě

Nové číslo Martinů Revue 3/2015 obsahuje dvě rozsáhlé recenze na filmovou operu Tři přání aneb Vrtkavosti života, H 175 Bohuslava Martinů. Ten dílo začal psát na konci roku 1928 a dokončil ho v květnu roku následujícího, premiéry se ovšem nedožil. „Osobně považuji Martinů za jednoho z největších hudebníků přítomnosti. Je to tvůrce, který provádí kouzla s novými světy, donutí je, aby vstoupily do vaší mysli ušima. Takto ruku v ruce, vyzbrojeni skoro jen jedním plnicím perem, sestavili jsme kus, který neuvedly do rozpaků staré formule. Mísí se v něm před diváky kinematograf, pohádka a hra divadelních techniků. Ale to vše by nic neznamenalo bez mimořádné rozmanitosti hudby Martinů, a co v ní dokázal!“ uvedl ve vzpomínce z roku 1930 George Ribemont-Dessaignes, autor libreta, který s Martinů pracoval již na jazzové opeře Slzy nože a velmi si pochvaloval vzájemnou spolupráci. 

Premiéry se dílo dočkalo v Národním divadle v Brně až v roce 1971, kdy provedení prosadil a sám se ho ujmul dirigent Václav Nosek, který si k inscenaci pozval filmového režiséra Evalda Schorma. Nynější ostravská verze, která měla premiéru 15. října 2015, je po inscenaci Národního divadla v Praze historicky teprve třetí uvedenou na prknech tuzemského operního domu. 

Hudební nastudování má na svědomí dirigent Jakub Klecker, který mimo jiné v minulé sezóně připravil s Jiřím Heřmanem premiéru opery Hry o Marii, H 236. Na Třech přáních také spolupracoval režisér Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, autor dvou dokumentů o Bohuslavu Martinů a několika televizních inscenací jeho děl. 

Operu zavezl soubor Národního divadla moravskoslezského v Ostravě 15. prosince do Národního divadla v Praze v rámci Dnů Bohuslava Martinů 2015. Celou recenzi na toto představení najdete zde. Další reprízy představení jsou plánovány na 19. března, 31. března, 13. dubna, 22. dubna a 12. května.

„Martinů patří jednoznačně k mým nejoblíbenějším skladatelům. Stále mě něčím novým překvapuje, stejně jako tato opera. Tři přání jsou i pěvecká výzva. Mimochodem, dlouho jsem nezažil, aby všechny dámy v ansámblu byly jednohlasně nadšené ze svých kostýmů tak jako ve Třech přáních.“ Sólista Josef Škarka (Arthur de Sainte Barbe / Juste) v rozhovoru pro server OperaPlus.

V první recenzi Petr Veber z časopisu Harmonie tvrdí, že Tři přání jsou dílem, ve kterém je zřetelná skladatelova genialita. Ostravská verze je prý „dostatečně nápaditá, je pojata velmi mile v retro stylu a stojí opravdu hodně za vidění.“ Lenka Šaldová v druhé recenzi zvláště ocenila originální zábavu a viditelnou pokoru, se kterou v Ostravě dílo inscenují, navíc zcela bez škrtů. 

Celý text recenzí najdete v nové Martinů Revue. 

To, jak jí získat, můžete zjistit zde.