AKTUALITY

04
ČT
ÚNOR 2016


Dvojkoncert v Mnichově s Jurajem Valčuhou

Následující tři večery se v Mnichově mohou návštěvníci Philharmonie im Gasteig zaposlouchat do ryze české hudby. Münchner Philharmoniker jim totiž nabídne program světových českých skladatelů, který obsahuje symfonickou báseň Vodník Antonína Dvořáka z roku 1896, slavnou Sinfoniettu Leoše Janáčka a Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány, H 271 Bohuslava Martinů. Filharmonikové budou hrát pod taktovkou slovenského dirigenta Juraje Valčuhy, působícího od roku 2009 ve funkci šéfdirigenta v tělese Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI v Turíně.

Juraj Valčuha, © Sagra Musicale Malatestiana

Koncert v Mnichově ve čtvrtek 4. února 2016 od 20:00 
Koncert v Mnichově v pátek 5. února 2016 od 20:00 
Koncert v Mnichově v sobotu 6. února 2016 od 19:00 

Dvojkoncert začal Martinů skládat v roce 1938 na objednávku pro Basilejský komorní orchestr, přesněji řečeno pro jeho dirigenta a zároveň Martinů přítele Paula Sachera. Po prázdninách strávených v Československu pracoval na skladbě nejprve ve Vieux Moulin u Paříže. Od září pobýval s Charlotte Martinů u manželů Sacherových v Schönenbergu v Pratteln, kde byl nucen přihlížet k zhoršující se situaci v Evropě a především v jeho rodné zemi. Tam tedy vzniklo jedno z jeho emocionálně nejsilnějších a také nejslavnějších děl.

„Mému drahému příteli Paulu Sacherovi v upomínku na dny plné klidu a strachu na Schönenbergu mezi laněmi a hrozbou války.“ Věnování díla na titulní straně rukopisu Dvojkoncertu pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány

„S úzkostí jsme se přibližovali vždy ráno k aparátu a hledali v hlášených zprávách nějaké povzbuzení, naději, která však nepřicházela, naopak, mraky nad mou zemí se stahovaly a byly den ode dne hrozivější. Pracoval jsem v té době na Dvojkoncertu a všechny úzkosti a naděje, všechny touhy a myšlenky se nesly k ohrožené vlasti. (…) Je to skladba prožitá za těžkých okolností, ale není v ní zoufalství ani beznaděje, vyjádřená prudkými dramatickými nárazy, proudem tónů, který se nezastaví ani na vteřinu, melodiemi, které vášnivě uplatňují svůj nárok na život samostatný a svobodný.“ Dílo Martinů dokončil 29. září 1938 přesně v den Mnichovské dohody a domů se již nikdy nevrátil.