AKTUALITY

22
PO
ÚNOR 2016


27. února začíná Festival Cesty Bohuslava Martinů 2016

Již druhý rok se MusikWerk v Lucernu snaží oživovat tvorbu velkých skladatelů, jejichž méně známá díla se nedostávají na programy koncertů tak často, jak by si zasloužila. Minulý rok to byl Arnold Schoenberg, nyní je ale čas na Bohuslava Martinů.

Švýcarský projekt MusikWerk proto představuje Cesty Bohuslava Martinů, sérii koncertů, v rámci kterých se po celý rok 2016 budou umělci souboru Ensemble Metropolis soustředit na českého skladatele. Na pěti koncertech zazní výběr skladeb, jako např. Slzy Nože, Smyčcový kvartet č. 5, Les Rondes, či suita z Kuchyňské Revue. Vedle Martinů se objeví také jména jako Arthur Honegger, Albert Roussel, Igor Stravinský nebo Béla Bartók.

MaiHof Luzern © Ingo Höhn

Název Cesty Bohuslava Martinů odkazuje na životní osud Martinů, který byl nucen, ať už díky své touze, nebo kvůli nepříznivým okolnostem, cestovat a skládat na mnoha místech Evropy a i USA. Již od 30. let minulého století ho podporoval švýcarský mecenáš, dirigent, ale především přítel Paul Sacher a tak není divu, že Martinů pouť nakonec skončila u manželů Sacherových v Pratteln v Schönenbergu, kde složil několik svých významných skladeb, jako např. svou jednoaktovou operu Ariadna, operu Řecké Pašije, Mikeše z Hor, Klavírní koncert č. 5, H 366, známý rovněž jako Fantasia concertante, či několik vět Dvojkoncertu pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány, který dokončil ve vypjatých chvílích ještě před Mnichovskou dohodou. 

"V celém svém životě jsem nepotkal člověka tak prostého, upřímného a působivého." Paul Sacher o Bohuslavu Martinů.

Všechny koncerty se budou odehrávat v moderní síni MaiHof v Lucernu v provedení členů Ensemble Metropolis. Umělečtí vedoucí souboru a iniciátoři projektu jsou Beni Santora a Adrian Meyer.

Nejbližší vystoupení v Lucernu se odehraje již 27. února od 19:30 a na programu bude Martinů Rujana, mořská fantazie, H 100 a Smyčcový kvartet č. 2, H 150.

Nadcházející koncerty:

23. dubna 2016 v 19:30
18. června 2016 v 19:30 
22. října 2016 v 19:30
10. prosince 2016 v 19:30