AKTUALITY

24
ST
ÚNOR 2016


Vše nejlepší! 70. narozeniny dnes slaví Jiří Bělohlávek

Vše nejlepší přejeme českému i světovému dirigentovi prof. Jiřímu Bělohlávkovi k 70. narozeninám, které má dnes, 24. února 2016.

Historie vztahu Jiřího Bělohlávka k uvádění díla Bohuslava Martinů sahá dávno před rok 1984, kdy v Národním divadle v Praze uvedl operu Řecké pašije, kterou o 14 let později pak nastudoval pro koncertní provedení v rámci BBC Music Weekend v londýnském Barbicanu. Jeho obsáhlá diskografie čítá rovných 29 titulů s hudbou Bohuslava Martinů, jež nahrál se sólisty jako Isabelle Faust, Cédric Tiberghien nebo Ivo Kahánek, se kterým v roce 2007 uvedl Koncert pro klavír č. 4 – Inkantace v Royal Albert Hall v rámci festivalu BBC Proms. Obrovského úspěchu se dočkala také souborné nahrávky děl Martinů : The 6 Symphonies z roku 2011, kterou Bělohlávek natočil s BBC Symphony Orchestra. Ta zaujala hudební kritiku natolik, že jí byla udělena prestižní cena Gramophone Award za orchestrální nahrávku roku 2012. Ve stejném roce mu královna Alžběta II. za jeho dlouholetý přínos hudbě udělila Řád britského impéria.

Celoživotní nadšení pro hudbu Bohuslava Martinů pokračovalo i po přesunu Jiřího Bělohlávka zpět do čela České filharmonie v roce 2012 - orchestru, jehož členem byl kdysi i sám Martinů. Mimořádně úspěšné bylo koncertní provedení opery Čím lidé žijí vzešlé z podnětu Institutu B. Martinů: projekt se ocitl v nejužším výběru nominací na prestižní cenu International Opera Awards.

Jiří Bělohlávek s dárkem od filharmoniků © Petr Kadlec

Slavnostní koncert České filharmonie k narozeninám Jiřího Bělohlávka se uskutečnil již v sobotu 13. února, kdy se v plné Dvořákově síni pražského Rudolfina setkalo na několik stovek významných hostů a přátel oslavence. Na dirigentském stupínku se nejprve objevil jeho žák a prezident International Martinů Circle Jakub Hrůša, který uvedl Předehru pro orchestr, H 345 Bohuslava Martinů. Po přestávce vystřídal Jakuba Hrůšu sám mistr, který si pak při závěrečném potlesku mohl užít zasloužené několikaminutové ovace vestoje.

Jiří Bělohlávek s oceněním za celoživotní dílo © Foto Atelier Petr Našic

Po koncertě předal ministr kultury Daniel Herman Jiřímu Bělohlávkovi ocenění Artis Bohemiae Amicis, které je udělováno za šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i zahraničí. Pár dní poté, v pondělí 22. února, byla v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce Jiřímu Bělohlávkovi udělena Akademií múzických umění v Praze čestná hodnost doctor honoris causa, ocenění za celoživotní dílo, kterým bylo poctěno do této doby jen 15 velikánů, jako byli například Václav Havel, Josef Suk, Zuzana Růžičková či Sir Charles Mackerras.

Gratulujeme!