AKTUALITY

02
ST
BŘEZEN 2016


Vychází nová publikace o Bohuslavu Martinů od Patricka Lamberta!

Vyšla nová publikace MARTINŮ IN HIS TIME - THE RECORDED LEGACY: A Biographical Survey of the Early Recordings od Patricka Lamberta, zabývající se ranými nahrávkami hudby Bohuslava Martinů. Kniha, napsaná v angličtině, slouží nejen jako katalog nahrávek, ale i jako zdroj biografických detailů o životě skladatele, jež byly do této doby ve velké míře nepřístupné anglickému čtenáři. Studie je rozdělena do pěti kapitol, které se zabývají nahrávkami v kontextu s Martinů životem a kariérou počínaje předválečným obdobím v Paříži, kde vznikly první nahrávky Martinů díla.

Knihu vydává Institut Bohuslava Martinů v rámci Souborného vydání díla Bohuslava Martinů za finanční podpory Nadace Bohuslava Martinů. Na její tvorbě spolupracovali Pavel Žůrek a Martin Ledvinka.

© Silvestr Hipman

Co na knize oceňuji nejvíce, je pohled zahraničního odborníka na tvorbu českého skladatele, která je vždy cenná díky přirozené distanci, která zde vzniká. Navzdory tomu Patrick Lambert velmi precizně rekonstruuje a objasňuje i pro domácí badatele obtížně srozumitelné situace, např. názorové obraty politicky angažované kritiky na dílo Martinů na rozhraní 1948.
Martin Flašar, leden 2016

Jde o zásadní publikaci od významného myslitele. Kniha úžasným způsobem zpřístupňuje informace o hudbě a hudebnících širokému publiku a zároveň splňuje veškeré náležitosti akademické práce. Lambertova studie nahlíží na skladatele novým způsobem, se kterým se stojí za to seznámit.
Michael Beckerman, leden 2016

Institut Bohuslava Martinů se jen příležitostně odhodlá k vydávání vědeckých publikací, ale doufám, že projekty, jako je kniha Patricka Lamberta, bude i nadále podporovat. Kniha je neuvěřitelně dobře napsaná, a zabývá se dosud nezmapovanými souvislostmi v životě Bohuslava Martinů.
Robert Simon, leden 2016

Studii je již teď možno koupit na našem eshopu a v příštím čísle Martinů Revue se na ní objeví celý posudek od Michaela Beckermana.