AKTUALITY

04
BŘEZEN 2016


Řecké pašije v Grazu

Opera Řecké pašije se v těchto dnech objevuje na dvou evropských pódiích - a to hned v obou existujících verzích. Zatímco již od září uvádí druhou verzi z roku 1959 Aalto-Musiktheater v Essenu v nastudování režiséra Jiřího Heřmana a dirigenta Tomáše Netopila, tuto sobotu bude mít v rakouském Grazu premiéru původní verze opery z roku 1957, zrekonstruovaná ředitelem Institutu Bohuslava Martinů, Alešem Březinou. Je to poprvé, co se obě verze provádějí současně ve více operních domech v Evropě.

Libreto k opeře napsal sám Bohuslav Martinů podle románu řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise s názvem "Kristus znovu ukřižovaný" z roku 1951. V příběhu, ve kterém se obyvatelé válkou zničené vesnice snaží zachránit před jistou smrtí, lze najít analogii nejen s Martinů osudem, jež se sám velkou část svého života s nedobrovolným exilem potýkal, ale i se současnou společenskou situací kolem uprchlické krize. Premiéry, která se odehrála v curyšské opeře v červnu 1961 pod vedením Paula Sachera, se však ani jeden z autorů nedožil.

Dílo existuje a provozuje se ve dvou různých verzích. Roku 1957 nabídnul Martinů operu k provedení Královské opeře v Londýně, s předpokladem, že se jejího řízení ujme Rafael Kubelík. Původně příznivé vyhlídky byly nakonec překaženy a skladatel se proto pustil do závažných úprav díla. O téměř čtyřicet let později zrekonstruoval Aleš Březina první verzi Řeckých pašijí podle jejích roztříštěných částí, které skladatel rozdal přátelům nebo známým, a dal jí celistvost a původní dramatický ráz. Původní verze opery se tak nakonec dočkala premiéry na Festivalu v Bregenzi v roce 1999 v režii Davida Pountneyho a o rok později byla konečně provedena v místě, kde si ho skladatel přál - v londýnské Covent Garden.

Podívejte se na premiéru první verzi opery Řecké pašije v režii Davida Pountneyho z roku 1999:

 

Řecké pašije I. verze, H 372 I

Opernhaus Hauptbühne, Graz, Rakousko (v angličtině s německými titulky)

Premiéra 5. března 2016, 19:30  

Grazer Philharmonisches Orchester, Dirk Kaftan (hudební nastudování, dirigent), Lorenzo Fioroni (režie), Annette Braun (kostýmy), Bernhard Schneider (sbormistr), Rolf Romei (Manolios), Manuel von Senden (Janakos), Dshamilja Kaiser (Kateřina), Markus Butter (Fotis), Taylan Reinhard (Panait), Wilfried Zelinka (Grigoris), Dariusz Perczak (Kostandis), Tatjana Miyus (Lenio).

Více informací zde.