AKTUALITY

24
ČT
BŘEZEN 2016


Juliette po šestnácti letech v Národním divadle v Praze

Ve čtvrtek 24. března a v pátek 25. března 2016 se po šestnácti letech v Národním divadle v Praze objeví opera Bohuslava Martinů Juliette (Snář), H 253. Současnou inscenaci má na svědomí nový hudební ředitel Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink společně s režisérkou a scénografkou Zuzanou Gilhuus. V titulních rolích se představí Alžběta Poláčková, respektive Maria Kobielská jako Juliette a Peter Berger s Jaroslavem Březinou jako Michel.

S Národním divadlem je opera velmi úzce spjata, 16. března 1938 se zde odehrála světová premiéra díla, na které byl sám autor společně s manželkou Charlottou přítomen. Bylo to shodou okolností přesně rok před vyhlášením Protektorátu Čechy a Morava, pro českého skladatele osudovým dnem, který zásadním způsobem ovlivnil jeho život a tvorbu.

"Juliette je pro mě absolutně fascinujícím světem, hudebním jazykem Bohuslava Martinů a potom tou fantastickou předlohou, která je úžasnou hrou iluze a skutečnosti." Zuzana Gilhuus (režie a scéna)

Scéna z roku 1938

Juliette byla v Praze velmi úspěšná, publikum i tisk byli nadšeni výkony sólistů, jako Ota Horáková či Jaroslav Gleich, ale i prací režiséra Jindřicha Honzla, autora scény malíře Františka Muzika a samozřejmě dirigenta Václava Talicha, se kterým Martinů pro provedení opery počítal již od doby, kdy na ní začal pracovat. Také skladatel byl z výsledku spolupráce všech těchto umělců nadšen, podle něj vycítili to, co dílo žádá a dokázali se mu podřídit. V děkovném dopise Talichovi po premiéře psal o tom, jak v něm tato spolupráce zanechala hlubokou stopu a krásné vzpomínky - když si prý Juliette vybavil, zněla mu „celá hra naráz v jednom okamžiku jako jediný akord“. Nedá se zde mluvit jen o spokojenosti, ale spíše o Martinů splněném snu.

Sám autor předlohy, surrealistický básník a dramatik Georges Neveux byl Martinů pojetím tak unešen, že se rozhodl odmítnout Kurta Weilla, s nímž byl již dohodnutý na přeměně Juliette v hudební komedii a na místo něj jí nechal zhudebnit Bohuslavem Martinů. Podle něj měl totiž Martinů Juliette upřímně rád a dokázal jí umocnit v jejím půvabu a hloubce tak, že z ní udělal „mistrovské dílo“.

"Velmi obdivuji skladatelovu nezaměnitelnou hudební řeč, tolik typickou pro celé jeho dílo, moc rád dělám jeho koncerty i symfonie. V opeře Juliette se mnoho momentů z tvorby Martinů pro mne jakoby propojuje – úžasná invence, nadhled, ztřeštěné, i když nesmírně inteligentní libreto, geniální instrumentace – moc krásně se mi s operou pracuje!" Jaroslav Kyzlink (hudební nastudování a dirigent) pro Hudební rozhledy

Plánovaná představení:
24. března 2016, 19:00 (18:30 lektorský úvod s Benem Blachutem) – 1. Premiéra 
25. března 2016, 19:00 – 2. Premiéra 
28. března 2016, 16:00 (15:30 lektorský úvod s Benem Blachutem) 
3. dubna 2016, 19:00 (18:30 lektorský úvod s Benem Blachutem) 
26. dubna 2016, 19:00 (18:30 lektorský úvod s Benem Blachutem) 
15. května 2016, 19:00 

Příznivci Juliette budou mít možnost v této sezóně v květnu navštívit i inscenaci, kterou chystá Berlínská státní opera v nastudování Daniela Barenboima s Rolandem Villazónem a Magdalenou KoženouPremiéra bude 28. května 2016.