AKTUALITY

06
KVĚTEN 2016


"Epos o Gilgamešovi" získal prestižní německé ocenění

Kritická edice oratoria Epos o Gilgamešovi, prvního svazku ze Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů, který vyšel v nakladatelství Bärenreiter v roce 2015, obdržela prestižní ocenění German Music Edition Prize za nejlepší hudební vydání roku 2015. Svazek byl vybrán spolu s dalšími devíti publikacemi Německou asociací hudebních vydavatelů, která cenu uděluje již od roku 1991.

VÍCE INFORMACÍ...

Aleš Březina, editor oceněného svazku dodává: Těší mě, že Institut Bohuslava Martinů získal za svou dlouholetou práci nejvýznamnější německou cenu v oblasti hudební filologie. Zasloužila se o ni též Nadace B. Martinů, která Institut v roce 1995 založila a od té doby financuje jeho provoz a také nakladatelství Bärenreiter, ve kterém Epos o Gilgamešovi vyšel jako první svazek Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů. Přál bych stejný úspěch každému z více než deseti aktuálně rozpracovaných svazků”. 

Ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina v pátek 8. dubna mluvil o ocenění v pořadu Mozaika na stanici Český rozhlas Vltava (od času 34:13).

 

Porota na této edici ocenila především vysokou vědeckou a nakladatelskou kvalitu. „Epos o Gilgamešovi“ obsahuje nejen propracovanou předmluvu s ukázkami korespondence mezi Bohuslavem Martinů a švýcarským dirigentem Paulem Sacherem, ale i související facsimile rukopisných pramenů a alternativní verze různých pasáží. To vše přináší vyčerpávající pohled na vznik této skladby, jednoho z nejúspěšnějších děl českého skladatele. Ocenění bylo uděleno na Hudebním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem v pátek 8. dubna 2016.

Rozsáhlý projekt Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů, stvrzující pozici skladatele jako klasika hudby 20. století, vychází od začátku roku 2015. Je rozvržen na více než sto svazků, které budou vycházet přes půl století. Mezi jeho subskribenty se nacházejí významné evropské a americké univerzity, hudební archivy a další prestižní hudební instituce po celém světě.

Více informací....