AKTUALITY

27
ST
DUBEN 2016


Památník Lidicím v Rudolfinu s Českou filharmonií

Následující tři večery se návštěvníci pražského Rudolfina mohou těšit na další z abonentních koncertů České filharmonie, na kterých se naposledy objeví Rakušan Manfred Honeck jako hlavní hostující dirigent orchestru. Program představení nabízí Symfonii č. 7 A dur op. 92 Ludwiga van Beethovena, Houslový koncert a moll op. 53 Antonína Dvořáka s hvězdnou sólistkou Anne-Sophie Mutter a také orchestrální skladbu Bohuslava Martinů Památník Lidicím, H 296.

Anne-Sophie Mutter a Manfred Honeck © Harald Hoffman

Ve skladbách Martinů z válečných let je možné najít spoustu odkazů na tragédie tohoto období, jako například v Dvojkoncertu pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány, Symfonii č. 1 či Polní Mši, ale žádná nereaguje na jednu konkrétní událost tak, jako právě Památník Lidicím. Ten vznikl jako reakce na německou odvetu po atentátu v roce 1942 na zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha, která mimo jiné znamenala vyhlazení Lidic. Osmiminutovou kompozici, symbolicky obsahující také citace z Beethovenovy „Osudové“ či svatováclavského chorálu, začal Martinů skládat na apel české exilové vlády, ale dokončil ji až 3. srpna o rok později v Darienu ve státě Connecticut, několik dní po své Symfonii č. 2

Bohuslav Martinů na nádráží v Darienu © CBM

Skladba byla věnována „Památce nevinných obětí Lidic“ a byla prvně uvedena Newyorskou filharmonií pod vedením Artura Rodzinského v Carnegie Hall v New Yorku 28. října 1943, na dvacáté páté výročí vzniku Československé republiky. První české představení se uskutečnilo 14. března před sedmdesáti lety, v podvečer sedmiletého výročí vstupu nacistických vojsk do Československa. Českou filharmonii tehdy řídil Rafael Kubelík.

Následující představení:

27. dubna 2016, 19:30 
28. dubna 2016, 19:30 
29. dubna 2016, 19:30