AKTUALITY

30
SO
DUBEN 2016


Jiří Bělohlávek a Christian Poltéra v Berlíně 30. dubna

Dnes 30. dubna v Berlíně uvede dirigent Jiří Bělohlávek s Deutsches Symphonie-Orchester Berlin ryze český program. Zazní suita z opery Leoše Janáčka Výlety pana Broučka, Symfonie č. 8 G dur "Anglická", op. 88 Antonína Dvořáka a známá skladba od Bohuslava Martinů Koncert pro violoncello a orchestr č. 1, H 196, která zazní ve své třetí upravené verzi z roku 1955. Koncert se v poslední době těší oblibě hvězdných sólistů jako je například Johannes Moser či Sol Gabetta, nyní se představí violoncellista Christian Poltéra.

Christian Poltéra © Nikolaj Lund

 

Poltéra má s koncertem bohaté zkušenosti, natočil ho již v srpnu 2015 právě s DSO-Berlin. Michael Cookson v recenzi na nahrávku, která obsahuje také Dvořákův Violoncellový koncert v b moll, oceňuje kvalitu zvuku, rovnováhu mezi sólistou a orchestrem a také způsob, jakým se Poltéra vyrovnal s celkovým charakterem skladby. 

Bohuslav Martinů napsal koncert už v roce 1930, ale jako do jedné z mála svých skladeb do ní po dokončení ještě zasahoval. Poprvé tomu tak bylo o 9 let později, kdy upravil orchestraci a poté v roce 1955, kdy skladbu slyšel z pařížského rozhlasu a “dostal šok ze špatné orchestrace skladby.” Poslední dvě verze skladby byly věnovány violoncellistovi P. Fournierovi, který je také premiéroval. 

Christian Poltéra o Koncertu pro violoncello a orchestr (pouze německy) 

Následující představení:
30. dubna 2016, 20:00