AKTUALITY

06
ST
DUBEN 2016


NOVÁ MARTINŮ REVUE: Dny Bohuslava Martinů 2015

Festival Dny Bohuslava Martinů 2015 probíhal vloni od 22. listopadu do 20. prosince a zahrnoval celkem 18 koncertů. Z několika zajímavých recenzí, které vyšly online na webu Harmonie www.casopisharmonie.cz, jsme jich pro novou Martinů Revue vybrali několik. Celý text recenzí můžete najít v prvním čísle roku 2016.

Jak získat nové číslo Martinů Revue můžete zjistit zde.

Dny Bohuslava Martinů 24. listopadu | Magický theremin
Věroslav Němec

(...) Druhým číslem večera byla Fantazie pro theremin, hoboj, smyčcové kvarteto a klavír, H 301 Bohuslava Martinů. Zvukově i myšlenkově nesmírně působivé dílo se v rukou umělců proměnilo v magický drahokam, hýřící bohatými, mnohdy až téměř neskutečnými barvami. Na onom magickém vyznění se pochopitelně hlavní měrou podílel theremin, a to nejen svým zvukem, který se ve vyšších polohách podobá ženskému hlasu a v hlubších polohách nejspíše violoncellu, ale také vizuálně.

Prolog Dnů Bohuslava Martinů 2015 © Zdeněk Chrapek

Dny Bohuslava Martinů 6. prosince | Jazzmani a „klasici“ společně v Divadle Archa
Irena Černíčková

Ten, kdo si chtěl okořenit druhou adventní neděli netradičním uměleckým zážitkem, měl možnost navštívit hudební událost, jejíž různorodost hráčského obsazení, dramaturgii i koncertní prostor můžeme označit jakkoliv, jen ne jako tradiční. Tato akce svedla na společná pódiová prkna dvě dirigentské osobnosti – Jana Talicha a Vladimíra Valoviče. Oba pánové se postavili do čela „svých“ orchestrů, tedy Jihočeské filharmonie a Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma a sólistou večera byl pianista Jan Simon. S ohledem na pořadatelskou základnu – festival Dny Bohuslava Martinů – byla úvodní část večera věnována dílu tohoto právě jubilujícího skladatele a tematickým zaostřením organizátorů vznikl program ohraničený myšlenkou Martinů a jazz. (...)

Dny Bohuslava Martinů 8. prosince | Spektákl hlasů. Martinů a PFS na jedné vlně
Michaela Vostřelová

Oslava sto pětadvacátého výročí narození Bohuslava Martinů proběhla v pražském Rudolfinu v režii Lukáše Vasilka a jeho Pražského filharmonického sboru. Na den přesně, 8. prosince, uvedl čtvero kantát na náměty milostného, lidového a duchovního folkloru, nikoli však ustálenou čtveřici kantát z Vysočiny (Otvírání studánek, Legenda z dýmu bramborové nati, Romance z pampelišek, Mikeš z hor). Předpokládám, že dramaturgie koncertu byla výsledkem povětšinou neomylného citu Lukáše Vasilka, a tak i skvělý nápad na zjednodušení instrumentálního doprovodu Legendy o svaté Dorotě přikládám jemu. (...)

Pražský filharmonický sbor v Rudolfinu 8. prosince © Petra Hajská

Dny Bohuslava Martinů 19. prosince | Sbor Martinů Voices opět jako událost
Petr Veber

Skvostný, dokonalý. Takový byl koncert sboru Martinů Voices (19. 12.) v Sále Martinů v Praze, předposlední večer 21. ročníku Dnů Bohuslava Martinů. Že lze od sbormistra Pražského filharmonického sboru Lukáše Vasilka a od jeho vlastního komorního tělesa čekat mnoho, bylo a je jasné, ale průběh večera očekávání snad ještě předčil. (...)

Dny Bohuslava Martinů 20. prosince | Vánoční koncert PKF - Prague Philharmonia se svěžestí jara
Ivan Štraus

Už úvodní skladba, Serenáda Bohuslava Martinů H 199 dala najevo, že relativně nízký věkový průměr orchestru jim dovoluje druhý den po příletu z Ománu podat výkon, na němž není znát ani stopa únavy z cesty a tříhodinového časového posunu. Na koncertě, věnovaném francouzskému espritu bylo skoro vše svěží, rozdychtěné, supervirtuózní a pestré až k nevíře. Čtyřvětá Serenáda se neozývá z podia příliš často, možná i proto, že klade na orchestr po rytmické stránce mimořádné nároky. Třetí věta svištěla v takovém tempu, že na jakoukoli nepřesnost v řádu desetiny sekundy nebylo ani ždibíček místa. Orchestr komornějšího rozměru cítil rytmický puls naprosto jednolitě. (...)