AKTUALITY

12
SRPEN 2016


Podzim v Janáčkově opeře ND Brno

Epos o Gilgamešovi, H 351

15., 16. a 18. listopadu 2016 od 19.00 hodin, Janáčkovo divadlo, Brno

Strhující sbory, smyslné taneční kreace, vynikající sólisté, unikátní režijní a scénické zpracování! Totální divadlo, které pohlcuje od prvního kroku do sálu, zanechává pulsující město svému osudu a otevírá dveře do světa skvělé divadelní podívané. Představení Janáčkovy opery NdB oceněné titulem Sukces měsíce května 2016 Divadelních novin!

Jsou mýty, které křižují skrze různé kultury a neztrácejí na své vážnosti ani v průběhu staletí. Mýty, které vyprávějí o základních otázkách lidské existence, nebo ty, které vykreslují velké příběhy lásky. Babylonský Epos o Gilgamešovi je považován za nejstarší slovesnou památku světové kultury. Právě tento příběh nelítostného vládce Uruku Gilgameše, jeho přátelství k přírodnímu muži Enkiduovi a jejich filosofický dialog o pozemském a posmrtném životě se stal inspirací k jednomu z vrcholných děl Bohuslava Martinů...

Opera je uváděna v anglickém originále s českými a anglickými titulky. Vstupenky a více informací zde.

Jiří Heřman, režie

Marko Ivanović, dirigent 

Dragan Stojčevski, scéna

Alexandra Grusková, kostýmy

Daniel Tesař, světelný design

Jan Kodet, choreografie

Pavel Koňárek, sbormistr

Sólisté, Sbor a Orchestr Janáčkovy opery NdB

--

 

Hry o Marii, H 236

16. a 27. prosince 2016, 17.00 resp. 18.00 hodin, Janáčkovo divadlo, Brno

Čtyři obrazy, čtyři podobenství o hříchu a odpuštění. „Představení bohatě obsazené, nádherně vypravené, ale především postavené na bezvadně napsané a přitom v mnohém nekonvenční opeře. Pronikavý a ohromující hudební účinek." (Brno město hudby, Boris Klepal). Pouze dvě uvedení v této sezóně.

Archanděl Gabriel ohlašuje příchod Krista. Moudré panny jsou připraveny, dychtivé a nepochybující. Lampy Panen pošetilých, vlažných ve víře, však zhasnou a ony přicházejí k prodavačům koupit olej právě ve chvíli, kdy přichází Kristus... Mariken – vesnická dívka, která se zdržela ve městě unesena pohledem na krámy a výklady. Teď bloudí sama v temném lese. Přichází Ďábel, slibuje ji vyvést z temnot a nabízí jí všechno bohatství světa. A Mariken podléhá... Panna Maria hledá místo, kde by porodila. V hospodě ani v kovárně pro ni není místo, proto uléhá do chléva za kovárnou... Jeptiška Paskalina, která sní o světské lásce, opustí klášter a jde za svým milencem. Po mnohých utrpeních se vrací do kláštera, kde její místo na celý ten čas převzala Matka boží.

Opera je uváděna v českém originále s českými a anglickými titulky. Vstupenky a více informací zde.

Jiří Heřman, režie

Robert Kružík, dirigent 

Pavel Svoboda, scéna

Alexandra Grusková, kostýmy

Daniel Tesař, světelný design

Jan Kodet, choreografie

Josef Pančík, sbormistr

Sólisté, Sbor a Orchestr Janáčkovy opery NdB

--

Janáček Brno 2016 – 5. mezinárodní divadelní a hudební festival

Dvacet sedm špičkových produkcí ve dvanácti dnech a dvanácti brněnských sálech. Přední světoví režiséři a interpreti: Robert Carsen, Calixto Bieito, David Radok, Ian Bostridge, Julius Drake, Martina Janková, Ivo Kahánek… ale i tvorba Bohuslava Martinů v programu letošního ročníku festivalu Janáček Brno 2016. Pro více informací sledujte naše stránky nebo Facebookovou událost akce. Vstupenky zde.

--

Sólisté Janáčkovy opery NdB: Jana Hrochová

Recitál z písní Bohuslava Martinů

5. listopadu 2016 od 19.00, Foyer Janáčkova divadla, Brno

V rámci koncertu proběhne slavnostní křest nového sólového CD Jany Hrochové „Martinů: The White Dove Songs 4“, který vyšel v květnu 2016 na labelu Naxos. Kmotrem nahrávky bude Prof. Miloš Štědroň.

Účinkují:

Jana Hrochová, mezzosoprán 

Ondrej Olos, klavír

Vstupenky a více informací zde.

 

Fotografie © Janáčkova opera NdB / Marek Olbrzymek