AKTUALITY

07
ŘÍJEN 2016


Souborné vydání díla Bohuslava Martinů: recenze v NOTES

Již před rokem na festivalu Smetanova Litomyšl pokřtil první dva svazky Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů ministr kultury ČR Mgr. Daniel Herman spolu s šéfdirigentem České filharmonie Jiřím Bělohlávkem. Obou těchto svazků si nyní všímá v rozsáhlé recenzi muzikolog Nigel Simeone v zářijovém čísle prestižního amerického vědeckého časopisu NOTES.

Barbara Scheuch Vötterle, Daniel Herman a Jiří Bělohlávek

Simeone v recenzi píše o kočovném životě Bohuslava Martinů a jeho obtížné komunikaci s různými nakladatelstvími. Obojí je také důvodem pro různé editorské problémy a nejednoznačnosti v partiturách jeho děl, které se týkají i jeho nejslavnějších skladeb. Z tohoto ohledu Simeone oceňuje Souborné kritické vydání, které dá příležitost hlouběji zhodnotit díla Martinů, jeho samotného a také přispěje k utvrzení renomé skladatele zpřístupněním jeho díla.

”Březinova edice je vzorová.“ Nigel Simeone v časopisu NOTES, září 2016

Svazek, který je věnován Symfonii č. 4 a jehož editorkou je Sharon Andrea Choa, oceňuje Simeone díky rozsáhlému úvodu, kritickému aparátu a dodatečnému materiálu v přílohách. Vyzdvihuje také nelehkou ediční práci, která prý byla provedena velmi důkladně. Epos o Gilgamešovi, dílo, které se provádí překvapivě zřídka, se dočkalo u Aleše Březiny mimořádné péče, která se odráží v „obdivuhodném spojení přehlednosti a detailu.“ U obou svazků Simeone upozorňuje na notosazbu nakladatelství Bärenreiter, která je jasná a dobře rozvržená na jednotlivých stránkách.

„Toto nové souborné vydání - které vřele doporučuji jak hudebním knihovnám, tak skutečným fanouškům Martinů - by mělo výrazně napomoct pozvednutí jeho hudby z okraje zájmu. První dva svazky představují velice slibný začátek celého projektu.“ Nigel Simeone v časopisu NOTES, září 2016

Projekt Souborného kritické vydání díla Bohuslava Martinů, který má za cíl poprvé zpřístupnit kompletní dílo tohoto skladatele 20. století, financuje Nadace Bohuslava Martinů a realizuje ho pro nakladatelství Bärenreiter tým Institutu Bohuslava Martinů. Kritické vydání Eposu o Gilgamešovi získala letos od Německé asociace hudebních vydavatelů prestižní ocenění Best Edition za nejlepší nakladatelský počin roku 2015.

Koncertní mistr PKF - Prague Philharmonia Jan Fišer © Daniel Havel

Díla z jednotlivých svazků se začínají objevovat v koncertních síních a dlouholetá práce muzikologů tak získává praktické uplatnění. V této sezóně například Epos o Gilgamešovi v Janáčkově divadle v Brně a v Praze s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem či Svatební košile s Filharmonií Brno pod vedením mladého Jiřího Rožně. Zatím posledním vydaným svazkem je Komorní hudba pro 6 - 9 nástrojů, jeho editorkou je Jitka Zichová a bude představen 17. října na koncertu v Českém muzeu hudby. Na koncertě zazní všechny skladby svazku v podání členů PKF – Prague Philharmonia a zároveň proběhne jeho křest.