AKTUALITY

25
ST
LEDEN 2017


Ve svých 88 letech zemřel MUDr. Hideo Sekine

Dne 18. ledna v Tokiu zemřel v 88 letech bývalý předseda japonské společnosti Bohuslava Martinů a dlouholetý člen International Martinů Circle MUDr. Hideo Sekine. Čest jeho památce!

Hideo Sekine byl povoláním lékař, ale i velký nadšenec do české kultury, především hudby a poezie. Přeložil například do japonštiny knihu Jaroslava Seiferta Všecky krásy světa, libreta oper Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů (Hry o Marii, Řecké pašije) či nedávno vydanou publikaci od Lucie Berné o Bohuslavu Martinů. I proto byl v roce 1998 vyznamenán medailí Nadace Bohuslava Martinů a v roce 2009 od tehdejšího českého ministra kultury Václava Riedlbaucha medailí Artis Bohemiae Amicis (Přátelům českého umění) za šíření dobrého jména České kultury. Následující (zkrácený) text napsal k této příležitosti jako poděkování, které jasně vystihuje jeho vztah k naší zemi:

“Věřím, že v životě každého člověka existuje osudová chvíle. U mě to bylo v roce 1959, právě před půl stoletím, kdy jsem poprvé uslyšel československou národní hymnu a Janáčkovu klavírní sonátu, které zahráli Česká filharmonie pod taktovkou Ladislava Slováka a Mirka Pokorná. Tehdy jsem se nakazil českou nemocí, vážnou, až smrtelnou jako “ Bílá nemoc “ ! 

(...)Nejplodnější moje cesta byla na Pražské jaro v roce 1990. Zůstal jsem tam celou dobu a každý den chodil do divadla a na koncerty, kde vždy zněla díla Bohuslava Martinů, jelikož tento rok padal do stého výročí jeho narození.

(...) Tohoto roku jsme založili Japonskou společnost Bohuslava Martinů a v roce 1998 klub přátel Leoše Janáčka v Japonsku. (...) Česká země je sice malá, ale má vysokou úroveň kultury, proto ji mám velice rád a země česká je druhý domov můj!” 

Hideo Sekine (2. 1. 1929 - 18. 1. 2017)

 

Paní Sekine: "Zemřel a do konce byl rád a vesel na světě." 

Hideo Sekine na Festivalu BM 1996 Foto Zdeněk Chrapek