AKTUALITY

16
ČT
ÚNOR 2017


CD Dny Bohuslava Martinů 2014

International Martinů Circle vydává každým rokem CD z festivalu Dny Bohuslava Martinů, obsahující jak Martinů skladby nahrané přímo na koncertech festivalu ročníku, tak i unikátní historické nahrávky. Co obsahuje nejnovější CD z této řady?

První skladbou je nahrávka Smyčcového kvartetu č. 4, H 256 od Sedláčkova kvarteta, která vznikla na koncertě laureátů Soutěže Nadace Bohuslava Martinů v roce 2014 v Sále Martinů na pražské HAMU. Sedláčkovo kvarteto (Michal Sedláček, Jan Maceček – housle, Vít Kubík – viola, Karel Chudý – violoncello) tuto soutěž ve své kategorii vyhrálo a odneslo si navíc cenu Českého spolku pro komorní hudbu při ČF a cenu za nejlepší interpretaci díla Bohuslava Martinů. 

Druhou skladbou na albu je historická nahrávka Polní mše, H 279. Ta byla natočena v roce 1958 v pražském Rudolfinu a účinkují na ní Armádní umělecký soubor Víta Nejedlého, dirigent Bohumír Liška, sólisté České filharmonie a další. Nově vydané album obsahuje navíc i raritní nahrávku závěru Polní mše v originální verzi - skladatelem později zavržené a překomponované. Tato nahrávka pochází z koncertu Pražského smíšeného sboru, Hudby Hradní stráže a Policie ČR pod vedením Jiřího Petrdlíka v Kostele sv. Šimona a Judy v minulém roce.

Pokud se stanete členem International Martinů Circle (Jak se stát členem?), můžete získat kromě tohoto aktuálního CD také tři čísla časopisu Martinů Revue ročně.