AKTUALITY

02
NE
DUBEN 2017


Jakub Hrůša jmenován hlavním hostujícím dirigentem Philharmonia Orchestra

Prezident International Martinů Circle Jakub Hrůša se od sezóny 2017/2018 stane jedním ze dvou hlavních hostujících dirigentů londýnského Philharmonia Orchestra. Kromě tohoto prestižního angažmá působí také jako šéfdirigent Bamberských symfoniků, stálý hostující dirigent České filharmonie či jako hlavní hostující dirigent Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra.

„Philharmonia Orchestra je jeden z mých zcela nejoblíbenějších hudebních souborů. Každý jediný koncert, který jsme spolu zažili od mého debutu v roce 2011, byl po všech stránkách speciální – v dramaturgii, atmosféře a především kvalitě. Je mi opravdovou ctí, že se mohu stát součástí této mimořádné umělecké instituce pod inspirujícím vedením Esa-Pekka Salonena. Jde vlastně o splnění jednoho z mých snů, že se mohu stát jejich hlavním hostujícím dirigentem a být s orchestrem, jeho hudebníky, celým týmem, stejně jako s publikem orchestru v pravidelném kontaktu,“ říká ke jmenování český dirigent.

Pozici hlavního hostujícího dirigenta u tohoto orchestru naposledy vykonával Sir Charles Mackerras do své smrti v roce 2010 a ředitelka Philharmonia Orchestra Helen Sprott tuto novinku komentovala následovně: „Je to pro Philharmonia Orchestra významný okamžik. Jsme potěšeni, že po prodloužení smlouvy Esa-Pekka Salonena coby hlavního dirigenta a uměleckého poradce můžeme oznámit dva z nejjasnějších talentů na mezinárodní scéně – Jakuba a Santtu-Matiase – jako naše hlavní hostující dirigenty a doplnit jimi pozoruhodný umělecký tým orchestru Philharmonia. Čeká nás vzrušující období.“

Nejbližší koncert Jakuba Hrůši s Philharmonia Orchestra je již ve čtvrtek 6. dubna, kdy bude na programu Symfonie č. 8 Antonína Dvořáka a Čajkovského Koncert pro housle a orchestr, v Praze pak vystoupí 16. dubna na koncertě PKF – Prague Philharmonia, kde bude dirigovat Martinů Koncert pro dvoje housle a orchestr, H 329. Více o tomto koncertě zde.